Advertisement
Menu
/ elmundo.es

Jak swoje pieniądze inwestuje Cristiano?

Informacje z podatkowej deklaracji Portugalczyka

Na początku grudnia El Mundo dzięki materiałom Football Leaks ujawniło podatkowe rozwiązania Cristiano Ronaldo. Więcej na ten temat można przeczytać w gorącym temacie. Gestifute, firma Jorge Mendesa, wydała dwa komunikaty w tej sprawie: pierwszy o tym, że zawodnik jest na bieżąco ze swoimi zobowiązaniami wobec fiskusa i drugi o złożeniu papieru dotyczącego modelu 720., który pokazuje cały zagraniczny majątek gracza. 8 grudnia poinformowano, że Ronaldo zapisał w nim dobra o wartości 203 milionów euro. Teraz El Mundo, działając już samodzielnie, informuje, co składa się na tę potężną kwotę. Przedstawiamy pełne tłumaczenie tego artykułu.

Tamto dziecko, które 31 lat temu urodziło się w robotniczej dzielnicy Funchal na Maderze i które złapało obsesję na punkcie piłki, dzisiaj deklaruje posiadanie 22 kont i depozytów w szwajcarskich bankach, udziałów w 19 funduszach inwestycyjnych w Luksemburgu, akcji, bonów i obligacji wielu międzynarodowych firm oraz nieruchomości w Wielkiej Brytanii czy Portugalii. Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro zgromadził ogromny majątek, który bez wliczania jego dóbr w Hiszpanii (około 23,5 miliona euro) sięga w oficjalnych dokumentach 203 milionów euro. 85% z nich, czyli ponad 170 milionów euro, jest zainwestowane w akcje, fundusze i obligacje. Z kolei około 20 milionów euro pozostaje na kontach, a 12 milionów zainwestowano w nieruchomości.

Gwiazda Realu Madryt przyznaje się do posiadania 218 zagranicznych dóbr finansowych w deklaracji, jaką złożyła hiszpańskiemu fiskusowi. El Mundo dotarło do tych papierów po oświadczeniu Gestifute. Dziennik podkreśla, że na 220 stronach trudno nie odnaleźć nazwy jakiejkolwiek wielkiej i liczącej się międzynarodowej firmy czy funduszu inwestycyjnego, który zbiera pieniądze od najbardziej prestiżowych klientów.

Wszystko znajduje się we wspomnianej deklaracji odnośnie do posiadanych dóbr i praw zagranicznych, które składa się poprzez tak zwany model 720. Otoczenie Portugalczyka wypuścił wiadomość o tym dokumencie, żeby wyciszyć zamieszanie związane z rajami podatkowymi. El Mundo uzyskało tę deklarację w celu uzyskania informacji czy Portugalczyk wspomniał o swoich interesach na Wyspach Dziewiczych. Nie ma o nich żadnej wzmianki, ale trzeba podkreślić, że akurat w tym dokumencie należało zawrzeć swoje dobra i prawa posiadane na dzień 31 grudnia 2015 roku. Już wtedy klienci Mendesa mieli przeorganizowane swoje struktury związane z prawami do wizerunku.

Deklarację 720. złożono 30 marca 2016 roku o 19:19, dzień przed ostatnim terminem. Znajduje się w niej za to konto w szwajcarskim banku Mirabaud, na które Ronaldo otrzymał pieniądze za prawa do wizerunku, które leżały na Wyspach Dziewiczych. Zostało ono potem zamknięte w 2016 roku. W ostatnim trymestrze 2015 roku jego saldo wynosiło trochę ponad 10 milionów euro. Dziennik dodaje, że taka deklaracja nie zamyka śledztwa fiskusa i przytacza przykład byłego ministra Rodrigo Rato, który także chcąc wywinąć się z oszustwa podatkowego złożył podobne papiery. Śledczy jednak nie ustali, a na koniec odkryli nawet nieprawidłowości między stanem faktycznym, a tym zadeklarowanym w dokumentach.

W przypadku Cristiano skorzystanie z tego modelu pomaga jednak pokazać w jaki sposób najwięksi zawodnicy obecnych czasów inwestują swoje pieniądze oraz jak minimalizują ryzyka ekonomiczne, fiskalne, a nawet medialne. Jeśli popatrzymy na zadeklarowany majątek, to każdy oficjalny gol Ronaldo w całej karierze był warty ponad 400 tysięcy euro.

Konta w szwajcarskich bankach
Średnie saldo z ostatniego trymestru 2015 roku na wszystkich kontach i depozytach wynosiło 23 miliony. Atakujący klarownie preferuje banki szwajcarskie, chociaż trzyma też pieniądze w Portugalii, Anglii czy Hiszpanii. W deklaracji zapisano 19 kont i depozytów w banku St. Galler Kantonalbank, 3 we wcześniej wspomnianym Mirabaudzie, gdzie wytransferowano środki z Wysp Dziewiczych oraz jedno konto w Banque Internationale w Luksemburgu. Na 31 grudnia 2015 roku najwięcej pieniędzy Ronaldo trzymał w Mirabaudzie, ponad 17 milionów euro.

Niewiele pieniędzy w Portugalii
W przeciwieństwie do Szwajcarii Cristiano w ojczyźnie ma dużo mniej kont, dokładnie 5 w 3 organizacjach: w Banifie zaledwie 20 tysięcy euro; w Novo Banco niewiele ponad 10 tysięcy; w BPI dokładnie 3452 euro. Widać, że piłkarz nie ufa systemowi w swoim kraju i zauważa ryzyko związane z sytuacją w Europie.

Luksemburski SICAV
Wśród ulubionych wehikułów finansowych doradców Portugalczyka są też luksemburskie fundusze inwestycyjne, które tworzone sa przez największe banki świata, oferujące wysoką rentowność i praktycznie zerowe podatki. Cristiano na 19 z nich przeznaczył 14 milionów euro. W deklaracji wyróżniają się T. Rowe Price Funds Sicav Europea High (przeznaczone 1,23 miliona euro), Lombard Odier Funds Sicav (1,14 miliona euro) czy JP Morgan Funds Sicav Europe Equity (milion euro). Wśród zadeklarowanych dóbr pojawia się także fundusz Value Partners zarejestrowany na Kajmanach z zainwestowaną kwotą w wysokości 1,58 miliona euro. Do tego dochodzą fundusze w Szwajcarii, w tym jeden w Mirabaudzie, który inwestuje tylko w podmioty hiszpańskie.

Korporacje międzynarodowe
Otoczenie Ronaldo preferuje inwestowanie poprzez fundusze inwestycyjne, ale pieniądze zawodnika kierowane są także w akcje znanych i międzynarodowych firm. Tutaj też rządzi dywersyfikacja. W tym aspekcie wyróżniają się inwestycje w wysokości po 1,3 miliona euro w Bayer AG i Roche, milion euro w Apple oraz zakup sporych pakietów akcji firm Zurich, Volkswagen, Daimler Benz, Carrefour czy Johnson&Johnson.

Inwestycje o stałym oprocentowaniu
W swojej konserwatywnej części atakujący inwestuje w papiery o stałym oprocentowaniu emitowane przez setki firm, banków i także krajów na całym świecie. Portugalczyk pozyskał obligacje i bony skarbowe takich firm jak Adidas, AT&T, Coca Cola, Carlsberg, Nomura, Pemex czy McDonald's oraz skupił część długu hiszpańskich kompanii Iberdrola (za 800 tysięcy euro) i Telefónica (milion euro). Ponad 4 miliony euro wydano na obligacje Robeco, LBPAM, Franklin Templeton i Mirabaud. Cristiano raczej nie skupuje papierów wydawanych przez kraje. Wyjątkiem są bony skarbowe z Meksyku o wartości 671125 euro.

Nieruchomości
Obok handlu papierami wartościowymi zawodnik wszedł także w nieruchomości. Jest udziałowcem w 6 biurach nieruchomości w Portugalii, a te inwestycje, które wpisano do modelu 720., sięgają w sumie ponad 30 milionów euro. Zawodnik ma też 70% udziałów wycenianych na 3,8 miliona euro w spółce Mussara, która zarządza jego muzeum na Maderze. Poza tym jest bezpośrednim właścicielem 15 nieruchomości, wśród nich wielu apartamentów i domów w Portugalii. Wyróżniają się tu dom w Funchal wyceniany na 8 milionów euro i drugi w Manchesterze o wartości 5,5 miliona euro. Ten angielski został nabyty przez Ronaldo w sierpniu 2007 roku, kiedy jeszcze grał w United i nie został przez niego sprzedany po transferze do Realu Madryt w 2009 roku. Dzisiaj oficjalnie ciągle należy do niego.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!