Porównanie nowych stadionów Realu, Barçy i Atleti
<i>MARCA</i> przedstawia plany klubów
Real Madryt, Barcelona i Atlético pracują nad nowymi stadionami lub ich przebudowami. MARCA porównała trzy projekty. Kiedy kto zagra na nowym obiekcie? Który jest najdroższy? Co kryją w sobie plany?
Czas trwania prac i termin oddania obiektu
Idąc chronologicznie, pierwsi nowy stadion dostaną gracze i kibice Atlético. Rojiblancos mają przenieść się na przebudowywaną La Peinetę od następnego sezonu, czyli rozgrywek 2017/18. Co ciekawe, prace rozpoczęły się w 2011 roku, a porozumienie zawarto już w 2008 roku. Warto dodać, że budowa będzie trwać jeszcze dużo dłużej, bo zakończenie wszystkich prac zaplanowano na sezon 2020/21.
Barcelona planuje rozpoczęcie przebudowy po zakończeniu tego sezonu, ale ciągle nie zamknięto procesu uzyskiwania wszystkich pozwoleń, a władze miasta twierdzą, że raczej nie uda się tego dokonać przed 2018 rokiem. Te problemy mogą wszystko opóźnić.
Real Madryt przez decyzję sądu musiał opóźnić projekt. Wczoraj zaprezentowano zamknięcie porozumienia z miastem. Teraz Królewscy muszą przerobić projekt i wybrać firmę do przebudowy. Florentino mówił, że ma nadzieję, iż prace rozpoczną się w czerwcu. Inaugurację przebudowanego obiektu przewiduje się na rok 2020. Podobne plany na dzisiaj ma Barcelona.
Pojemność
Nou Camp Nou pozostanie największym stadionem, a jego pojemność zwiększy się z 98772 widzów do aż 105 tysięcy. Królewscy utrzymają obecną pojemność (81044), a Atlético z 55 tysięcy fanów na Calderón przejdzie na nowym obiekcie na pułap 68 tysięcy kibiców.
Przetargi i zwycięzcy
W Barcelonie do konkursu stanęło 26 kandydatur. Po wstępnej ocenie pozostało 8 finalistów, a w marcu 2016 roku ogłoszono, że wygrał wspólny projekt firm z Japonii i Katalonii. W Realu Madryt triumfowało niemieckie studio GMP, któremu pomagały studia L35 i Ribas. To konsorcjum dostosuje teraz swój projekt do nowych wymagań klubu i miasta. Atlético od 2008 roku współpracuje z architektami Cruzem i Ortizem od 2008 roku.
Opóźnienia
Wszystkie kluby walczyły z czasem. Projekt nowego Bernabéu został przedstawiony w 2014 roku, ale w poprzednim roku sąd anulował porozumienie przez jego zdaniem niewłaściwą zamianę gruntu i przekroczenie miejsca na zabudowę. Teraz nowe porozumienie musi jeszcze zostać zatwierdzone na szczeblu rządowym, a potem mieszkańcy będą mieć miesiąc na swoje zażalenia. Warto dodać, że przebudowę stadionu socios zatwierdzili już w 2011 roku.
Barcelona ciągle nie ma takiego porozumienia z miastem. Ratusz twierdzi, że będzie o to trudno do 2018 roku, ale nic nie jest oficjalne. Prezes Laporta już w 2007 roku prezentował pierwszy projekt, który stworzył Norman Foster i który ostatecznie wylądował w koszu. Opóźnienia przy przebudowie La Peinety wynikały z możliwości zorganizowania w stolicy Igrzysk Olimpijskich i potencjalnej potrzebie dostosowania obiektu do tej imprezy. Wstępnie mówiono, że Atleti na swój obiekt przeniesie się już w 2010 roku.
Budżety
Cały projekt Espai Barça, który oprócz stadionu zawiera pobliską halę Palu Blaugrana, otoczenie obiektów i zajęcie przestrzeni Mini Estadi (druga ekipa ma przenieść się do ośrodka) wyceniono na 600 milionów euro. Nowe Bernabéu oscyluje wokół 400 milionów euro, a obiekt Rojiblancos 220 milionów.
Nazwa stadionu
Nie jest to wykluczone ani w przypadku Nou Camp Nou, ani Santiago Bernabéu, chociaż Florentino zapewnia, że zawsze w nazwie będzie "Bernabéu". Jeśli chodzi o Atlético, to nazwa będzie jedno- lub dwuczłonowa, a obie części będą nazwami komercyjnymi. Co więcej, Rojiblancos odrzucają nazwę La Peineta [z hiszp. grzebień, od wyglądu kopuły obiektu].
Fasada i wygląd zewnętrzny
Obiekt Atlético będzie przykryty lekkim dachem w formie fali, co pozwoli na pokrycie 96% krzesełek. Z zewnątrz będzie mieć mocny wygląd w stylu skały oraz będzie oświetlany w całości przez technologię LED. Na Camp Nou cały obiekt będzie pokryty przez 47 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Fasada będzie otwarta i będzie składać się z trzech pierścieni.
Nowe Bernabéu ma być podobne do pierwszego projektu i imponować nowoczesnym wykończeniem. Stadion będzie w całości pokryty z rozsuwanym dachem. Zlikwidowana zostanie narożna galeria Esquina del Bernabéu, co pozwoli uzyskać ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni. Do tego klub uzyska 10 tysięcy metrów kwadratowych przez przeniesienie swoich biur do Valdebebas, a kolejne 5 tysięcy metrów zostanie użytych dzięki dotychczas niewykorzystanej przestrzeni. Przed stadionem od ulicy La Castellany powstanie wielki miejski plac.
Ciekawostki
Na Bernabéu ma poprawić się przepustowość i dużo łatwiej będzie wejść czy wyjść. Dodatkowo ma zwiększyć się komfort oglądania meczu dzięki zwiększeniu miejsca dla jednego fana. Powiększone zostanie muzeum, zamontowane zostaną systemy solarne i trójgeneracyjne. Nie wiadomo, czy nowy projekt będzie zawierać hotel.
Katalończycy stawiają na ekologię i będą zbierać deszczówkę, która będzie używana do podlewania murawy. Także zamontowane będą panele słoneczne, a taka energia zostanie wykorzystana do naświetlania murawy. Cały stadion będzie miał zasięg sieci WiFi. Co ciekawe, posiadacze karnetów na ligę i Ligę Mistrzów, którzy na meczach w europejskich pucharach z powodów różnych przepisów UEFA muszą zmieniać swoje miejsca, będą mogli zajmować przez cały sezon jedno krzesełko.
Także Rojiblancos stawiają na ekologię. Zapowiada się, że ograniczona zostanie produkcja dwutlenku węgla, a deszczówka będzie używana do nawadniania murawy i czyszczenia obiektu. Na obiekcie ciepła woda będzie dostępna dzięki panelom słonecznym. Cały stadion będzie korzystać ze światła LED. Już 10 tysięcy socios wykupiło sobie miejsca na nowym obiekcie.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze