Advertisement
Menu
/ marca.com

Jeden Real jak czterdzieści Malmö

O finansach obu klubów i nie tylko

Malmö nie może się skupiać na statystykach. Na liczbach też nie. To doprowadziłoby tylko do pesymizmu i porażki, ponieważ porównywanie pod tym względem szwedzkiego klubu i Realu Madryt, to jak pojedynek Dawida z Goliatem. Na szczęście piłka nożna to nie tylko liczby. To przede wszystkim sfera mentalna, emocje, wiara. I tego będą się trzymać kibice Malmö.

Tak naprawdę już po porównaniu budżetów obu klubów można postawić kropkę i zakończyć temat. Szwecja to nowoczesny kraj, a samo Malmö to miasto na pewnym poziomie, trzecie pod względem wielkości w kraju Trzech Koron, liczące 280 tysięcy mieszkańców. Jednak budżet Malmö FF, najbardziej utytułowanego klubu w Szwecji, wynosi około 15 milionów euro. Real Madryt dysponuje budżetem na poziomie prawie 600 milionów euro, co czyni go najbogatszym klubem świata.

Całkiem niedawno, bo w 2009 roku, Malmö przeniosło się na nowy obiekt, Swedbank Stadion, mogący pomieścić 24 tysiące widzów. Stadion powstał, między innymi, dzięki pieniądzom uzyskanym ze sprzedaży Zlatana Ibrahimovicia, legendy Malmö, który dorastał i święcił triumfy w tym szwedzkim mieście przed odejściem do Ajaxu. Na mecze Ligi Mistrzów obiekt przyjmuje nazwę Malmö New Stadium z powodu ograniczeń do nazw stadionów. Malmö FF ma 5 tysięcy członków klubu, którzy mogą decydować o jego losach (odpowiednik hiszpańskich socios). Real Madryt ma dokładnie 91 846 socios.

Rzućmy okiem na zarobki zawodników obu zespołów. Oscar Lewicki i Markus Rosenberg to najlepiej opłacani piłkarze szwedzkiego klubu. Zarobki obu kształtują się na poziomie 300 tysięcy euro rocznie. To kwota, która nie ma absolutnie nic wspólnego z roczną gażą Cristiano Ronaldo, ani nawet ze średnią zarobków całego zespołu Królewskich.

Zarówno Malmö jak i generalnie całe szwedzkie środowisko piłkarskie, nie obraca się w kwotach, które są na porządku dziennym w Primera División czy Premier League w kwestii dokonywania transferów. W 2004 roku Malmö zakupiło Brazylijczyka Afonso Alvesa za 1,5 miliona euro. Podobną kwotę przeznaczono w 2011 roku na transfer napastnika Mathiasa Ranégiego. Obaj zawodnicy uchodzą za najdroższe transfery w historii klubu z regionu Skåne.

Ostatnia kwestia – tytuły. Powstałe w 1910 Malmö wywalczyło 21 razy mistrzostwo Szwecji (najwięcej w kraju). Jeżeli chodzi o przygody w europejskich pucharach, to złoty okres Malmö przypadł na lata 70. W 1979 roku drużyna dotarła do finału Pucharu Europy, w którym przegrała z Nottingham Forest. Malmö nigdy nie wyszło z grupy Ligi Mistrzów.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!