Sylwetka Hamita Altıntopa
Poznajcie nowego gracza Królewskich
Frank Rost, bramkarz Hamburga, nigdy nie zapomni chłopaka z brodą i poważną miną, który każdego ranka i popołudnia prosił go o pozostanie po treningu i bronienie jego strzałów z dystansu. Po każdych zajęciach na murawie najdłużej przebywało dwóch graczy: Rost i Altıntop. Wtedy skrzydłowy Bayernu, którego nazwisko po turecku znaczy "złota piłka", miał 20 lat i grał w Schalke. Od tamtych chwil minęło osiem lat, teraz Turek ma ich 28 i w sobotę pożegnał się z kibicami na Allianz Arena. Zakończył swój etap w Bayernie. Nowy nabytek Królewskich będzie grał w stolicy Hiszpanii przez najbliższe cztery lata.
Altıntop w szatni Valdebebas spotka kolegę z reprezentacji - Nuriego Şahina - oraz bliskiego przyjaciela - Mesuta Özila. Co ciekawe, cała trójka ma tureckie korzenie i wspólnego agenta. Nowy gracz Realu urodził się w Gelsenkirchen. Po trzech latach od rodziny odszedł ojciec. Przodkowie zawodnika wyemigrowali do Niemiec po opuszczeniu Malatyi, tureckiej prowincji słynącej z moreli. Matka, Meryem, pracowała w fabryce i musiała sama wychowywać Hamita, jego bliźniaka Halila (również piłkarz, gra w Eintrachcie) i ich trzy siostry. - Jej miłość sprawiała, że byliśmy silni. Nigdy niczego nam nie brakowało - twierdzi Altıntop. Rodzina mogła liczyć także na Dakina, sprzedawcę z Gelsenkirchen.
Na ulicach górniczego miasta bliźniacy zaczęli kopać piłkę. W sumie grali razem do 20. roku życia. Hamit wychowywał się w podobnych warunkach, jak Özil, na osiedlu nazywanym "klatką dla małp", gdzie dominowali pracownicy fizyczni. Nazwa wzięła się od tego, że osiedle Bulmke było otoczone wysokim murem i bramami wjazdowymi. Nikt nie miał tam prawdziwej piłki, grano futbolówkami z plastiku na betonowych boiskach.
Altıntop czas dzielił między boiskiem, szkołą i terapiami w szpitalu, które miały mu pomóc w walce z jąkaniem się. - Zacząłem się jąkać w wieku 10 lat. W szkole mocno ze mnie drwili. Pamiętam, że nie chciałem nic mówić i nigdy nie podnosiłem ręki, ponieważ bałem się, że profesor każe mi wypowiadać się przed klasą - szczerze opowiada Turek. - W wieku 12 lat zaczął terapię. Musiałem czytać na głos, by siebie słyszeć. Było lepiej. Jednak po meczach, w których skacze adrenalina, nie kontrolowałem rytmu oddychania i mówienie szło mi bardzo słabo. Ludzie to zauważali. Poradziłem sobie z tym, ale kosztowało mnie to naprawdę bardzo dużo. Dzisiaj akceptuję, że po prostu się jąkam. Muhammad Ali miał Parkinsona i to stało się częścią jego życia. Więc moje jąkanie też jest częścią mojego.
Hamit zaczynał jako skrzydłowy w Tus Roothausen i Wattenscheid. W 2000 roku przeszedł do Schalke za 1,8 miliona euro. W debiucie swoim i trenera Heynkesa strzelił dwie bramki Borussii, odwiecznemu rywalowi Schalke. - Ma świetny charakter, a jego zmiany rytmu gry przypominają mi Matthäusa - mówił wtedy trener, który doprowadził Real do siódmego Pucharu Europy. To właśnie Heynkes jako pierwszy zaczął próbować Altıntopa na prawej obronie.
Turek może grać na wielu pozycjach. Oprócz obu skrzydeł i boku obrony Hamit nie ma problemu także z grą w środku pomocy. "Powiedz, czego chcesz, a ja to zrobię", taką mentalność ma nowy pomocnik Królewskich. Mourinho podobno chciał sprowadzić go do swoich zespołów już od czterech lat! Portugalczyka w Altıntopie przekonują jeszcze dwie cechy: świetny strzał z dystansu i dyscyplina taktyczna.
Mourinho wprowadza do Realu pragmatyczną politykę, którą zaczął stosować już w czasie współpracy z Abramowiczem. Nawet pomimo możliwości zatrudniania gwiazd, szkoleniowiec woli pozyskiwać graczy, którzy przydadzą się drużynie. Altıntop będzie trzecim uniwersalnym rezerwowym obok Arbeloi i Albiola. Wydaje się, że Turek będzie zmiennikiem Ramosa, Di Maríi, a nawet Khediry. Taki gracz, który pokryje braki drużyny w kluczowych miesiącach, to skarb. Tym bardziej, gdy Real znowu dojdzie daleko w pucharach, grając od stycznia mecze praktycznie co 3 dni.
Pośpiech przy tej operacji wynika także z tego, że Mourinho chce przed następnym sezonem w pełni rozwiązać problem strat punktów ze słabszymi rywalami. Hamit to zawodnik, który daje gwarancję odpowiedniego poziomu, kiedy ekipie przyjdzie mierzyć się ze słabszym rywalem, a najważniejsze ogniwa będą musiały odpocząć.
Jeśli chodzi o statystyki, to w ciągu czterech lat w Schalke Turek zaliczył 154 występy i strzelił 13 bramek. Był naprawdę ważnym graczem Górników. Dlatego pozyskał go Bayern, który zawsze szuka piłkarzy-pracusiów, zawodników zdyscyplinowanych i potrafiących się poświęcić. W Monachium Altıntop zaczął już być żelaznym rezerwowym. Zagrał w sumie w 63 meczach, ale tylko w 37 z nich wybiegał w pierwszym składzie (w ostatnim sezonie tylko 8 razy od początku).
Mourinho pozyskał go w zamyśle jako zmiennika dla Ramosa, ale sam piłkarz twierdzi, że jego ulubiona pozycja to prawe skrzydło. Na pewno w nowym sezonie zobaczymy go nie raz i to w kilku miejscach.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze