Jak będzie działać zasada 8 sekund trzymania piłki przez bramkarzy?
Międzynarodowa Rada Piłkarska podsumowała zmiany, jakie wprowadzi w przepisach na sezon 2025/26. Przedstawiamy ich podsumowanie.

Thibaut Courtois przetrzymuje piłkę w trakcie finału Ligi Mistrzów w 2022 roku. Od nowego sezonu musiałby już zacząć rozglądać się za wznowieniem gry. (fot. Getty Images)
W przepisach gry w piłkę nożną zastosowano zmiany w 8 sekcjach. Wśród nich są tak kosmetyczne modyfikacje, jak na przykład dokładne opisanie, że przy pozycji spalonej powstałej po wyrzucie piłki przez bramkarza pod uwagę bierze się ostatni kontakt piłki z golkiperem (bo przecież pierwszy mógł równie dobrze wydarzyć się sporą chwilę wcześniej). Najważniejsza jest jednak zmiana dotycząca przetrzymywania piłki przez bramkarzy.
Jak już powszechnie wiadomo, IFAB i FIFA wprowadzają od następnego sezonu zasadę, że jeśli bramkarz przetrzymuje futbolówkę w rękach/ramionach przez dłużej niż 8 sekund, to rywale otrzymują rzut rożny. Ma to oczywiście ograniczyć grę na czas ze strony tych zawodników. IFAB doprecyzowała kilka aspektów dotyczących tej zmiany w przepisach:
- podkreśla się, że wcześniejszy przepis o przetrzymywaniu piłki przez 6 sekund był martwy, bo sędziowie z czasem po prostu woleli przyzwalać na trzymanie piłki niż dyktowanie rzutów wolnych pośrednich, które zaczęto uznawać za niesprawiedliwą karę w stosunku do przewinienia, a poza tym ustawienie rzutu wolnego pośredniego w polu karnym zabierało dużo czasu
- jako nową karę za to przewinienie wybrano rzut rożny (testowano też rzut z autu), bo ciągle jest to dosyć duża kara (większa niż aut) i łatwiej ją zastosować niż rzut wolny pośredni z ustawianiem muru często na linii bramkowej
- wydłużono czas do 8 sekund, bo analizy wykazały, że jeśli bramkarz nie gra na czas, to albo w ciągu 4 sekund rozpoczyna szybki atak swojego zespołu, albo w okresie od 5 do 8 sekund znajduje wolnego kolegę i wznawia grę
- odliczanie będzie rozpoczynać się, gdy bramkarz będzie mieć piłkę między rękami/ramionami LUB między ręką/ramieniem a murawą LUB będzie trzymać piłkę w dłoni szeroko rozstawionej ręki LUB zacznie odbijać piłkę o ziemię lub podrzucać ją do góry
- bramkarz nie musi stać, by rozpocząć odliczanie (IFAB podkreśla, że często gra na czas rozpoczyna się od długiego leżenia, gdy bramkarz ma już kontrolę nad piłką)
- jeśli rywal przeszkadza bramkarzowi w rozpoczęciu gry ręką, to drużyna z piłką dostaje rzut wolny (chyba że sędzia widzi możliwość zastosowania przywileju korzyści) – przeciwnik nie ma prawa przeszkadzać mu w żaden sposób i jest to zapisane w nowych przepisach
- sędzia podniesie rękę, by odliczyć ostatnie 5 sekund na palcach od 5 do 0, by pomóc bramkarzowi w uniknięciu kary i pomóc jego kolegom w pokazaniu się do gry
- róg boiska do rożnego będzie wybierany na podstawie bliższej odległości jednego z nich do miejsca przewinienia
- testy tego rozwiązania trwały na Malcie, w Anglii i we Włoszech (w 179 meczach na Malcie nie zanotowano żadnego przewinienia z przekroczeniem 8 sekund, a w 240 w pozostałych dwóch krajach zanotowano 5 takich przypadków, w tym wszystkie w końcówce meczu; zawodnicy oceniali, że gra stała się szybsza, a gest sędziego z odliczaniem bardzo im pomagał).
Poza tym doprecyzowano wytyczną, że „z sędzią rozmawia tylko kapitan”. Jak podkreślaliśmy na naszym portalu od początku wprowadzenia tej zasady, rozmawiać z arbitrem może każdy, ale w określonych sytuacjach może to robić tylko kapitan (wiele mediów błędnie przyjęło, że od tamtej pory z arbitrem może rozmawiać tylko i bezwzględnie kapitan). IFAB teraz przypomina, że każdy gracz ma prawo podejść do sędziego, ale ma robić to z szacunkiem i dotyczy to także kapitana. Zasada rozmowy jedynie z kapitanem dalej będzie stosowana jedynie w przypadkach podejmowania ważnych decyzji dla meczu (najczęściej dotyczących karnych, czerwonych kartek czy VAR-u). Sędziowie będą wyraźnie pokazywać, by ich nie otaczać i by do rozmowy podszedł tylko jeden przedstawiciel zespołu. Za zachowania kolegów odpowiedzialny jest kapitan, a jeśli któryś z nich podejdzie bez pozwolenia, może obejrzeć żółtą kartkę. Sędzia może opóźnić wznowienie gry, by kapitan mógł przekazać decyzję kolegom. Gdy kapitanem jest bramkarza, to najpóźniej przy rzucie monetą przed meczem musi przekazać arbitrowi, który z kolegów z pola będzie reprezentować go w takich rozmowach. Wtedy tylko jeden z nich może podchodzić do sędziego, by wyjaśnić wspomnianą ważną decyzję.
Warto dodać, że w zmianach przepisów na sezon 2025/26 dopisano także oficjalnie, że rozgrywki mogą dodać do systemu VAR opcję, w której sędzia publicznie ogłasza decyzję po interwencji systemu lub po długim sprawdzaniu danej sytuacji. Hiszpańskie media podają, że Komitet Arbitrów w Federacji proponuje La Lidze wprowadzenie tego rozwiazania w hiszpańskich rozgrywkach od najbliższego sezonu.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze