Vinícius odkrył, że ma kameruńskie korzenie
Badanie wykazało, że przodkowie Brazylijczyka pochodzili z kameruńskiego plemienia Tikar.
Vinícius Júnior. (fot. Getty Images)
MARCA stwierdza, że jedno z najbardziej popularnych zdjęć z dzisiejszego meczu Brazylii z Urugwajem zostało zrobione przed spotkaniem i przedstawiało Viniciusa. Gracz Realu Madryt otrzymał certyfikat potwierdzający jego afrykańskie korzenie, a konkretnie pochodzenie z plemienia Tikar z Kamerunu.
Brazylijczyk przeszedł test DNA w celu sprawdzenia swojego pochodzenia w ramach kampanii Złote Korzenie, zainaugurowanej z okazji Dnia Świadomości Czarnych, niezwykle istotnego święta w Brazylii. Vini jest jedną z osób publicznych najbardziej zaangażowanych w walkę z rasizmem, a zdjęcie zrobione mu na murawie Areny Fonte Nova w Salvadorze obiegło cały świat.
Vinícius Júnior a découvert, via un test ADN, que ses ancêtres sont originaires de la tribu Tikar au Cameroun. 🇧🇷🇨🇲
— Actu Foot (@ActuFoot_) November 20, 2024
Le joueur a reçu un certificat cette nuit confirmant ses origines.
📸 @CBF_Futebol pic.twitter.com/Uu6kdVVOv0
„Nie wiedziałem o tym, ale teraz już jestem tego świadomy. Jestem bardzo szczęśliwy. Teraz czas na wygraną, jedziemy!” – skomentował bardzo podekscytowany Vinicius, który poznał wyniki swoich badań DNA przed otrzymaniem certyfikatu. „Dla nas ważne jest, aby wiedzieć, skąd pochodzimy. Często my, Brazylijczycy, nie znamy swoich przodków, ale cieszę się, że też jesteśmy z Kamerunu” – skomentował ojciec zawodnika. Jednym z najbardziej ambitnych projektów tej kampanii, której celem jest celebracja dziedzictwa pochodzenia afro w Brazylii i podkreślenia jego wpływu na kulturę i sport, jest stworzenie filmu skupiającego się na afrykańskim pochodzeniu, którego głównym bohaterem będzie Vini.
W Kamerunie żyją około 294 grupy etniczne. Ta, z której pochodzi piłkarz Realu, osiedliła się na zachodnim płaskowyżu lub łąkach Bamenda, w regionie centralnym, wraz z Bafią i Bamún, mając wspólnych przodków i podobne języki. Pod nazwą ludów użytków zielonych stworzyły grupę bardzo bliskich sobie społeczeństw, do których zaliczają się też Nso, Bafut czy Kom. Tikar to rolnicy uprawiający trzcinę cukrową, maniok, kakao, kawę i banany. Są to jedyni kowale w okolicy.
MARCA podaje, że według strony internetowej poświęconej afrykańskiemu rzemiosłu Kalahari, nazwa Tikar wywodzi się z konfrontacji między Belaką Mbum (królem) a jego synem Klo, który został oskarżony o stosunki seksualne z jedną z jego żon. Kiedy Belaka został o tym poinformowany, powiedział do Klo: „Ti Kàlà Jè” („Odejdź stąd”). Chociaż są też inne wersje tej historii, to wszyscy zgadzają się, że Tikar zostali wypędzeni z kraju Mbuma przez króla, tworząc następnie, prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku, pierwsze królestwo, znane jako Kimi lub Bankin, po podbiciu mieszkańców kraju Tumu.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze