La Finca – madryckie Beverly Hills, domy Mbappé, Bellinghama i innych
Jak i gdzie mieszkają były oraz obecne gwiazdy Realu Madryt? Opisuje Dermot Corrigan.
Fot. The Athletic
Kiedy Kylian Mbappé tego lata dokonał długo oczekiwanego transferu do Realu Madryt, mógł zamieszkać w dowolnym miejscu w stolicy Hiszpanii. Trener Królewskich, Carlo Ancelotti, ma luksusowy apartament w tętniącym życiem centrum miasta, które Mbappé dobrze znał z wcześniejszych wizyt. Jego nowi koledzy z drużyny, Luka Modrić i Vinícius Júnior, mieszkają w imponujących rezydencjach w renomowanej i komfortowej dzielnicy La Moraleja, blisko ośrodka treningowego Realu w Valdebebas, na północnych obrzeżach miasta, opisuje Dermot Corrigan z The Athletic.
Mbappé wybrał La Fincę – ekskluzywne, prywatne osiedle w eleganckiej dzielnicy Pozuelo de Alarcón, na zachód od centrum Madrytu, idąc w ślady takich galaktycznych graczy jak Iker Casillas, Raúl González, Zinedine Zidane, Kaká, Cristiano Ronaldo, Eden Hazard, Toni Kroos czy David Alaba.
Pomogło również to, że na rynku dostępna była odpowiednia luksusowa nieruchomość. Minimalistyczna, nowoczesna rezydencja o powierzchni 1100 metrów kwadratowych ma osiem sypialni (każda z własną łazienką), przestronną kuchnię oraz strefy wypoczynkowe, w tym dużą salę kinową. Jest tam również domowa siłownia, sauna i podgrzewany kryty basen – specjalnie zaprojektowany z myślą o potrzebach sportowca na najwyższym poziomie, zauważa Dermot Corrigan.
Cena wywoławcza wynosiła 12 milionów euro, ale przedstawiciele Francuza mieli pewną przewagę. Nieruchomość była na sprzedaż od dwóch lat, odkąd poprzedni właściciel przeniósł się do Los Angeles z powodu nowej oferty pracy. To dało im więcej możliwości negocjacyjnych, a źródła branżowe znające szczegóły transakcji, które poprosiły o anonimowość, potwierdziły The Athletic, że nieruchomość została sprzedana za 10,5 miliona euro.
Nie wiadomo, czy decydującym czynnikiem dla Mbappé była zielona trawa do ćwiczenia gry w golfa, zainstalowana przez Garetha Bale’a w ogrodzie o powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Mbappé prawdopodobnie częściej korzysta z miniboiska do piłki nożnej, kortu do koszykówki oraz zadaszonego garażu na sześć sportowych samochodów. Rozległy system ochrony La Finki sprawił, że The Athletic nie mogło zbliżyć się na mniej niż 500 metrów do nowego domu Mbappé podczas niedawnej wizyty, ale udało im się porozmawiać z kilkoma osobami mieszkającymi i pracującymi w okolicy, z których część poprosiła o anonimowość, aby chronić swoje relacje z bardzo zamożnymi i wrażliwymi sąsiadami oraz klientami…
Fot. The Athletic.
Od wieków Pozuelo de Alarcón i jego okolice były schronieniem dla madryckiej elity, z których wielu miało tu letnie rezydencje blisko terenów łowieckich, rozciągających się aż po pobliskie góry Sierra de Guadarrama.
W 1989 roku teren, który obecnie jest znany jako La Finca, był parkiem, gdy został kupiony przez Luisa Garcíę Cerecedę, odnoszącego sukcesy dewelopera budującego kompleksy apartamentów w okolicznych dzielnicach. Jego 100 hektarów zostało przekwalifikowanych na cele mieszkalne w 2000 roku. Wytyczono trzy różne obszary, uwzględniając istniejące ukształtowanie terenu i lasy sosnowe, dodając 17 sztucznych jezior. Los Lagos I (Jeziora I) miało największe działki pod najbardziej ekskluzywne rezydencje. Los Lagos II oferowało nieco mniejsze, ale wciąż przestronne domy i apartamenty, a Prado Largo miało bardziej (relatywnie) przystępne cenowo apartamenty, przypomina dziennikarz The Athletic.
Fot. The Athletic.
„La Finca to wyjątkowa koncepcja życia, z rezydencjami otoczonymi naturą, znanymi z bezpieczeństwa, prywatności i wysokiej jakości” – powiedział The Athletic wiceprezes La Finki, Jorge Moran.
Architekt Joaquín Torres, ze studia A-cero, został zatrudniony, aby utrzymać jednolity, nowoczesny styl w całym osiedlu. Torres zaprojektował apartamenty dla Los Lagos II i Prado Largo oraz współpracował z każdym indywidualnym nabywcą działki w Los Lagos I, aby utrzymać harmonijną estetykę w całym osiedlu. „Luis i jego żona chcieli zbudować najlepsze osiedle w Hiszpanii i to im się udało” – mówi Torres. „To był niezwykle atrakcyjny projekt, ikoniczna praca, odważna i z produktem najwyższej jakości.”
Początkowo domy sprzedawano za 2 miliony euro, ale ceny szybko poszybowały w górę, a osiedle zaczęto nazywać „Beverly Hills Madrytu”. Wśród pierwszych kupujących byli arystokraci Borja Thyssen i Blanca Cuesta, aktorzy Lydia Bosch i Paz Vega, były torreador Fran Rivera oraz piosenkarz Alejandro Sanz. Inni znani mieszkańcy to były burmistrz Pozuelo, Jesús Sepúlveda, i biznesmen Jesús Correa, obaj skazani w aferze korupcyjnej Caso Gürtel. Sąsiadem był również sędzia Baltazar Garzón, prowadzący śledztwo w tej sprawie, zauważa Dermot Corrigan z The Athletic.
Fot. The Athletic.
Prywatność i bezpieczeństwo zawsze były kluczowymi elementami sprzedaży La Finki. Torres zaprojektował strażnice przypominające bunkry i punkty kontrolne przy wjazdach do każdej z trzech stref. Prywatna ochrona czuwa 24 godziny na dobę, a kamery na podczerwień są rozmieszczone wzdłuż ogrodzenia. „Mieszkańcy La Finki mogą biegać, a nikt nie może się do nich zbliżyć. Najgorsze, co może się zdarzyć, to potknięcie się o królika” – mówi źródło, które sprzedało wiele nieruchomości w okolicy.
Dostanie się do którejkolwiek ze stref La Finki bez zaproszenia od mieszkańca jest niemożliwe. W sobotnie przedpołudnie czarny Mercedes SL 600 z przyciemnianymi szybami został wpuszczony bez problemu, podczas gdy biała dostawcza Toyota musiał czekać, aż strażnicy sprawdzą jego zaproszenie. The Athletic musiało jednak pozostać na zewnątrz.
Fot. The Athletic.
Od samego początku La Finca była ściśle związana z piłką nożną. W latach 2000. wprowadzili się tam gwiazdorzy Realu i reprezentacji Hiszpanii, Raúl i Casillas – a w ślad za nimi poszło wielu innych galaktycznych graczy i trenerów na przestrzeni lat. Na życie w Los Lagos I, gdzie rezydencje kosztują co najmniej 10 milionów euro, a wynajem to około 20 000 euro miesięcznie, stać tylko najbogatszych, takich jak Mbappé.
„Dom Mbappé ma jasne, otwarte przestrzenie, wysoką jakość wykonania i dbałość o szczegóły” – mówi Torres. „Marka La Finca sprawia, że czują się tam bezpiecznie – kupują luksusowe zegarki i samochody, więc oczywiście to samo dotyczy nieruchomości”. Torres ma długą rodzinną historię związaną z piłką nożną i Realem Madryt. Jego ojciec, Juan Torres, był współzałożycielem budowlanego giganta ACS, razem z prezesem Los Blancos, Florentino Pérezem. Architekt współpracował z takimi graczami jak Zidane i Cristiano Ronaldo, aby dostosować ich domy do ich indywidualnych potrzeb, zachowując jednocześnie spójność estetyczną osiedla.
„Praca z klientami jest najtrudniejszą częścią zawodu, zwłaszcza z tymi, którzy są sławni, mają pieniądze i wciąż są młodzi” – mówi. „Zawsze mają własne pomysły, ale trzeba umieć sprzedać im swoją wizję. Nie mogę powiedzieć, że Penélope (Cruz) czy Javier (Bardem) byli łatwiejszymi klientami niż Cristiano czy Zidane”.
Jude Bellingham, oraz jego matka Denise również mieszkają w Los Lagos I, w domu o powierzchni 7000 metrów kwadratowych, z sześcioma sypialniami, własnym kinem, sauną, siłownią i basenem w ogrodzie. Toni Kroos, mieszka kilka domów dalej. Niedaleko stąd znajduje się rezydencja, którą Hazard kupił od piosenkarza Sanza za 11 milionów euro w 2019 roku.
Kiedy Cristiano Ronaldo i jego rodzina mieszkali w La Fince, jego matka, Dolores Aveiro, mieszkała w Los Lagos II, gdzie luksusowe wille z dużymi ogrodami i prywatnymi basenami kosztują od 2,5 do 5 milionów euro, a wynajem wynosi co najmniej 4000 euro miesięcznie.
Źródła branżowe powiedziały The Athletic, że matka Mbappé, Fayza Lamari, niedawno wynajęła nieruchomość w Los Lagos II. Wśród sąsiadów ma Antoine'a Griezmanna z Atlético Madryt, trener Atlético, Diego Simeone, a także byłychy zawodników Realu Madryt, Gutiego i Álvaro Arbeloę.
The Athletic udało się również rzucić okiem na nieruchomości Los Lagos II z pobliskiego parku publicznego, otoczonego sosnami, gdzie biegacze w markowych sportowych ubraniach i okularach przeciwsłonecznych cieszyli się słonecznym porankiem. Jeden z mieszkańców powiedział, że piłkarze rzadko pojawiają się na zewnątrz i stanowią tylko niewielki procent wszystkich mieszkańców La Finki.
Fot. The Athletic.
Obecność piłkarzy może pomagać w utrzymaniu wysokich cen nieruchomości, ale może też przyciągać niechcianą uwagę. W marcu 2014 roku trzech ludzi zostało podobno hospitalizowanych po pożarze w apartamencie, gdzie mieszkała wtedy wschodząca gwiazda Realu, Jesé Rodríguez. „Sportowcy są dobrzy do sprzedaży sprzętu sportowego, ale nie do sprzedaży domów” – mówi jedno ze źródeł związanych z nieruchomościami. „La Finca to raj i chcemy, żeby nim pozostała”.
Po śmierci założyciela, Garcíi Cerecedy, w 2010 roku, publicznie toczyła się walka o sukcesję w jego rodzinie. Zakończyła się gwałtownie współpraca Torresa, a spór prawny trwał ponad dekadę. „Zawsze będę związany z projektem La Finca, na dobre i na złe” – mówi architekt.
Tymczasem La Finca i jej okolice rozwijały się dalej, z nowymi udogodnieniami dla bogatych mieszkańców. Microsoft, Accenture i Uber są klientami parku biznesowego La Finca. Centrum fitness David Lloyd La Finca oferuje najnowocześniejsze zaplecze treningowe i prywatne lekcje tenisa. Steki w ekskluzywnej baskijskiej restauracji grillowej Urrechu od lat cieszą się popularnością wśród piłkarzy.
Córka Ronaldo i jego partnerki, Georginy Rodríguez, Alana Martina, urodziła się w pobliskim prywatnym szpitalu El Quirón w listopadzie 2017 roku. W dni szkolne Kroos, Hazard, Torres i Guti są często wśród rodziców, którzy odprowadzają lub odbierają swoje dzieci z ekskluzywnych szkół prywatnych, oferujących edukację w językach hiszpańskim, angielskim i francuskim.
Pod przewodnictwem obecnej prezes, Susanny García Cerecedy, biznes La Finca rozwijał się w ostatnim czasie. Centrum La Finca Grand Café otworzyło swoje drzwi w 2023 roku, a pierwsze uderzenia na polu golfowym La Finca Golf Club miały miejsce w czerwcu. Pojawiły się również nowe ekskluzywne osiedla – w tym wille przy 15. dołku, sprzedawane za 4,5 miliona euro, oraz apartamenty w okolicy w cenie od 1,5 do 2 milionów euro.
Na parterze La Finca Grand Café znajdują się luksusowe sklepy z modą, projektanci wnętrz, styliści, kwiaciarnia, perfumeria i winiarnia. Na drugim piętrze znajduje się szereg restauracji serwujących kuchnie międzynarodowe, często odwiedzanych przez piłkarzy mieszkających w okolicy. La Finca Grand Café jest otwarta dla każdego, nie tylko dla mieszkańców osiedla.
Fot. The Athletic.
W marcu ubiegłego roku Álvaro Morata zorganizował prywatne przyjęcie urodzinowe dla swojej partnerki Alice Campello w restauracji Indochina. Pracownicy mówią, że Mbappé i Bellingham jedli tam niedawno. David Alaba jest również stałym klientem.
„Piłkarze zwykle przychodzą w tygodniu, kiedy nie jest tak tłoczno jak w weekendy” – powiedział członek personelu restauracji Indochina. „Możemy zapewnić im prywatne miejsce, aby mogli spokojnie zjeść. Często przychodzą też z dziećmi, a ludzie to szanują i trzymają dystans”.
Ancelotti wyszedł z centrum miasta, by zjeść obiad we włoskiej restauracji Leonardo w La Finca Café, a Bellingham i Koke krótko rozmawiali, gdy spotkali się w restauracji sushi Tottori tydzień po derbach, w których ich drużyny grały, przerwanych przez ultrasów rzucających przedmioty na boisko.
Fot. The Athletic.
„Miejscowi nie postrzegają mnie jako Jude'a Bellinghama, piłkarza, tylko jako Jude'a, który przychodzi na kawę i jest miłym facetem” – powiedział Bellingham w wywiadzie dla Real Madrid TV w połowie swojego pierwszego roku w Madrycie. „Bardzo się o mnie troszczą. Czuję się jak w domu”.
Związek La Finki z piłką nożną ma duże znaczenie komercyjne. Na początku października pole golfowe La Finca było gospodarzem wydarzenia charytatywnego Fundacji Realu Madryt. Obiekty z muzeum klubu są obecnie wystawiane w całym centrum w ramach wystawy Pegada al Corazón (Złączone sercem) – w tym koszulka meczowa Alfredo Di Stéfano, stare buty Ronaldo Nazário i rękawice długoletniego mieszkańca, Casillasa. Koszulka Kroosa z finału Ligi Mistrzów 2024, jego ostatniego meczu klubowego, jest wystawiona naprzeciwko Instytutu Smile Design ortodontów.
To wszystko potęguje poczucie, że ekskluzywny projekt, który pierwotnie był schronieniem dla najbogatszych i najbardziej prywatnych osób w Hiszpanii, zaczyna otwierać się na świat.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze