Jak zadbać o ciepło w trakcie aktywności fizycznej zimą? Porady i wskazówki
Artykuł sponsorowany. Zima nie musi oznaczać przerwy od aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Bieganie, jazda na rowerze, trekking czy gra w piłkę nożną – te wszystkie sporty możesz uprawiać zimą, o ile zadbasz o komfort termiczny. Jak to zrobić? Koniecznie przeczytaj ten poradnik!
Fot. Answear.com
Artykuł sponsorowany
Warstwowy ubiór to podstawa
Jednym z ważnych elementów utrzymania ciepła zimą jest odpowiedni ubiór. Zastosuj dobrze znaną metodę ubierania się na cebulkę, czyli w warstwach, które można łatwo regulować w zależności od warunków atmosferycznych oraz poziomu intensywności wysiłku.
Pierwszą, bliską ciału warstwę stanowi bielizna termoaktywna. To specjalny rodzaj odzieży, który odprowadza pot na zewnątrz, zapobiegając przegrzaniu i wychłodzeniu się organizmu. Dobrej jakości koszulki, legginsy czy bokserki termoaktywne wykonane są z tkanin syntetycznych jak poliester lub naturalnych – wełna merino. Unikaj bawełny, która w przypadku ćwiczeń o wysokiej intensywności i aktywności po prostu się nie sprawdza.
Druga warstwa powinna odpowiadać za izolację cieplną. W tym celu wyposaż się w polary, bezrękawniki czy kurtki puchowe męskie, które znajdziesz tutaj: https://answear.com/h/kurtki-puchowe-meskie. Kurtki puchowe są świetnym wyborem, jeśli chodzi o lekkie, a jednocześnie bardzo ciepły ubiór na zimę. Pamiętaj jedynie, aby wybrać model, który nie będzie krępował ruchów.
Ostatnia warstwa, tzw. zewnętrzna, ma na celu chronić Cię przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Grasz zimą w piłkę na świeżym powietrzu ? Kurtki z membraną Gore-Tex lub innymi wodoodpornymi i wiatroodpornymi technologiami są w takich przypadkach nieocenione. Tego rodzaju materiał pozwala skórze oddychać, a jednocześnie nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz.
Nie zapomnij o dodatkowych akcesoriach
Nawet gruby płaszcz z kapturem, taki jak tutaj: https://answear.com/h/plaszcz-z-kapturem-meski, nie wystarczy, kiedy na zewnątrz temperatura spada ostro poniżej zera. Przy takiej pogodzie niezwykle ważne są dodatkowe akcesoria. Jednym z nich jest czapka.
Czy wiesz, że podczas zimowych aktywności nawet 30-40% ciepła może być tracone przez głowę? Koniecznie wyposaż się w grubą czapkę, która zakryje uszy i zabezpieczy głowę przed zimnem.=
Nie tylko głowa, ale również dłonie są narażone na zimno. Zainwestuj w dobre rękawiczki, które zabezpieczą palce przed wychłodzeniem. Wybierając rękawiczki, zwróć uwagę na to, aby były wiatroszczelne i wodoodporne, ale jednocześnie nie krępowały ruchów dłoni. W piłce nożnej to bardzo ważne, mimo że w trakcie gry zakazane jest zagrywanie rękoma piłki.
Głowa, dłonie a czy pamiętasz o stopach? Grube, długie termoaktywne skarpety z wełny merino to doskonały wybór na zimowe dni. Piłkarze dobrze o tym wiedzą, bowiem piłka nożna to sport kontaktowy, w którym urazy piszczeli są na porządku dziennym.
Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu
Ciało poci się nie tylko latem, ale również zimą, dlatego podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu nie zapomnij o regularnym piciu wody. Sportowy powinni wypijać przynajmniej 3 litry wody dziennie. Dokładna ilość uzależniona jest od intensywności treningu.
Zwróć także uwagę na swoją dietę – posiłki bogate w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone pomagają w utrzymaniu ciepła i energii podczas wysiłku.
Bądź świadomy swoich ograniczeń
Oprócz odpowiedniego ubioru ważne jest także monitorowanie warunków atmosferycznych. Silny wiatr, niskie temperatury czy opady mogą znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie podczas aktywności na zewnątrz. Jeśli prognozy pogody zapowiadają ekstremalne warunki, rozważ przeniesienie treningu na siłownię lub ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu jedynie do krótkich sesji.
Nikt nie mówi, że granie w piłkę zimą jest proste. Dokuczliwe może być nie tylko zimno, ale również słabsza widoczność, którą potęguje wiatr, opady deszczu czy śniegu. Niemniej jednak gra w piłkę w sezonie jesienno-zimowym, choć jest trudna, procentuje polepszeniem kondycji fizycznej, która po sezonie często słabnie.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze
Komentarze pod tym tekstem zostały wyłączone