Anglia w finale EURO!

W Dortmundzie Anglia wygrała z Holandią 2:1 i awansowała do finału Mistrzostw Europy, w którym zmierzy się z Hiszpanią. Jude Bellingham rozegrał pełne 90 minut.

Ollie Watkins świętuje gola przeciwko Holandii. (fot. Getty Images)

Na samym początku Anglicy podeszli wysoko i częściej utrzymywali się przy piłce, ale to Holendrzy już w 7. minucie wyszli na prowadzenie. Xavi Simons odebrał piłkę i świetnym uderzeniem zza pola karnego wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Lwy Albionu od razu ruszyli do odrabiania strat. W 14. minucie nad bramką uderzał Kane i po analizie VAR sędzia przyznał rzut karny po niebezpiecznym zagraniu Dumfriesa. Napastnik Bayernu ustawił piłkę na jedenastym metrze i pewnie pokonał Verbruggena.

Chwilę później mogło być już 2:1 do Anglików. Phil Foden wpadł w pole karne, oddał strzał z ostrego konta, a Denzel Dumfries zatrzymał piłkę na samej linii bramkowej. Gracze Southgate'a przeważali i na pewno prezentowali się lepiej niż w poprzednich spotkaniach. Holandia bazowała głównie na szybkości piłkarzy w ataku i skupiła się na kontratakach. W 30. minucie głową po rzucie rożnym uderzał Dumfries, ale trafił w poprzeczkę. Phil Foden świetnie uderzył z dystansu, ale nie dokręcił wystarczająco piłki, która tylko obiła słupek. Anglia miała jeszcze kilka niezłych akcji, ale do przerwy nie oglądaliśmy już bramek.

W pierwszych 45 minutach Anglicy praktycznie nie oddawali piłki swojemu rywalowi i druga połowa rozpoczęła się dokładnie tak samo, choć tempa spotkania nieco spadło. Podopieczni Soutgate'a dobrze czuli się na boisku, ale za każdym razem w ich akcjach brakowało kropki nad „i”. Nieźle prezentowali się zwłaszcza Mainoo oraz Saka. W 65. minucie w końcu zaatakowała Holandia, a uderzał Van Dijk. Piłka poleciała jednak w sam środek bramki i Jordan Pickford nie miał większych problemów z obroną. W 79. minucie do siatki trafił Bukayo Saka, ale sędzia odgwizdał spalonego Kyle'a Walkera.

W ostatniej fazie spotkania wydawało się, że żadna z drużyn nie chciała podjąć niepotrzebnego ryzyka i gdy już zmierzaliśmy do dogrywki, Lwy Albionu zadały decydujący cios. Bohaterem okazał się wprowadzony w drugiej połowie Ollie Watkins, który strzałem po ziemi dał Anglikom upragniony finał. Jude Bellingham rozegrał pełne 90 minut. W niedzielę Anglia zmierzy się w finale z Hiszpanią o Puchar Europy.

Holandia – Anglia 1:2 (1:1)