Anglia w półfinale EURO!

Po 120 minutach Anglia zremisowała ze Szwajcarią 1:1. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, w których lepsi okazali się Anglicy, którzy awansowali do półfinału. Jude Bellingham rozegrał pełny mecz i wykorzystał swoją jedenastkę.

Jude Bellingham wykorzystuje karnego przeciwko Szwajcarii. (fot. Getty Images)

Początek pierwszej połowy był dosyć spokojny. Anglicy zgodnie z przewidywaniami częściej utrzymywali się przy piłce i konstruowali akcje w ataku pozycyjnym. Pod koniec pierwszego kwadransa Szwajcarzy wyszli wyżej i kilka razy postraszyli Jordana Pickforda. Gracze Southgate'a w poprzednich spotkaniach na tym turnieju nie zachwycali i niestety niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Przez pierwsze pół godziny grali piłką, ale nie potrafili a żaden sposób przebić obrony rywali i nie było w ich atakach żadnego elementu zaskoczenia. Dwa dobre zagrania posłał z prawej flanki Bukayo Saka, ale w obu przypadkach piłka nie znalazła swojego adresata. Ostatecznie zarówno jedni, jak i drudzy nie oddali w pierwszych 45 minutach ani jednego celnego strzału i po pierwszej, niezbyt porywającej połowie, mieliśmy bezbramkowy remis.

Po przerwie kibice mieli nadzieję na nieco więcej emocji, a obraz gry nie uległ większej zmianie. W 51. minucie w końcu dane nam było obejrzeć pierwszy celny strzał w tym meczu. Uderzał Embolo, ale był to za słaby strzał, aby zaskoczyć Pickforda. Anglia znów atakowała głównie prawą flanką, ale nic z tego nie wynikało. Szwajcarzy również nie stwarzali większego zagrożenia, choć wyprowadzili kilka kontrataków. W 66. minucie z woleja uderzał Aebischer, ale piłka poleciała wysoko nad bramką.

W 75. minucie piłkarze Murata Yakına w końcu wykorzystali nieporadność rywali i wyszli na prowadzenie. Z prawej flanki piłkę przed bramkę wstrzelił Ndoye, a po błędzie Walkera piłkę do siatki załadował Embolo. Anglicy znaleźli się pod ścianą i zaledwie pięć minut później doprowadzili do wyrównania. Saka przyjął piłkę na prawej stronie i mocnym strzałem od słupka nie dał szans Sommerowi. Po tym golu Anglia trochę się obudziła i od razu ruszyła po drugiego gola, ale w regulaminowym czasie nie oglądaliśmy już bramek. A więc dogrywka.

W dogrywce Anglicy znów przeważali, ale dobrych akcji ofensywnych było jak na lekarstwo. W 94. minucie Sommer dobrze parował strzał z dystansu Rice'a, a kilka chwil później bez problemów obronił uderzenie Bellinghama. Na trzy minuty przed końcem Shaqiri chciał wkręcić piłkę bezpośrednio z rzutu rożnego, ale trafił w poprzeczkę. Po 120 minutach mieliśmy remis i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. W konkursie jedenastek lepsi okazali się Anglicy, którzy bezbłędnie trafiali z 11 metra i dzięki temu zapewnili sobie awans do półfinału.

Anglia – Szwajcaria 1:1 (0:0) k. 5:3
0:1 Embolo 75'
1:1 Saka 80' (asysta: Rice)