Hiszpania w ćwierćfinale!

Hiszpania wygrała z Gruzją 4:1 i zagra w ćwierćfinale Mistrzostw Europy w Niemczech. Drużyna Luisa de la Fuente była lepsza od Gruzji w każdym aspekcie i zasłużenie wygrała tak wysoko.

Nico Williams również widzi Hiszpanię w ćwierćfinale EURO. (fot. Getty Images)

Luis de la Fuente nie zaskoczył wyjściową jedenastką i wystawił identyczny skład, który rozpoczął potyczkę z Włochami w drugiej kolejce fazy grupowej. To oznaczało, że na ławce ponownie usiadł Nacho. Pierwsza połowa nie zaskoczyła tym, jak wyglądała, ale tym, jak układał się wynik. W 18. minucie Gruzja wyszła z kontratakiem, gracz Cracovii, Otar Kakabadze dośrodkował w pole karne, a tam Robin Le Normand zaskoczył Unaia Simóna i dał Gruzji prowadzenie. Prowadzenie pomimo braku choćby jednego celnego strzału.

Hiszpania zachowała spokój i unikała błędów, choć pojedyncze zrywy w szybkich atakach Gruzinów mogły ich zaskoczyć. La Roja kontynuowała jednak długie rozegranie piłki jak najbliżej bramki rywala, szukała dziury i wreszcie ją znalazła. W 39. minucie Rodri uderzył lewą nogą, a Giorgi Mamardaszwili tym razem nie miał szans na jej sięgnięcie. Niewykluczone, że sędzia nie powinien uznać tego gola, na spalonym przy strzale był bowiem Álvaro Morata, który wpłynął na zachowanie bramkarza Gruzji. Sędzia VAR (Jérôme Brisard) nie dopatrzył się jednak przewinienia i do przerwy było 1:1.

Druga połowa rozpoczęła się tak jak pierwsza, ale Gruzini ponownie pokazali, że trzeba na nich uważać. Chwicza Kwaracchelia był bliski pokonania bramkarza Hiszpanii uderzeniem niemal z połowy boiska, ale uderzył obok bramki. Odpowiedź była natychmiastowa. Lamine Yamal dorzucił prosto na głowę Fabiána, a ten z bliska dał Hiszpanii prowadzenie. Zespół Willy'ego Sagnola próbował, ale wtedy musiał liczyć się z kontrami. Jedna z długich piłek do Williamsa zakończyła się świetnym dryblingiem i jeszcze lepszym uderzeniem skrzydłowego Athleticu.

Na tym strzelanie się jednak nie zakończyło. Hiszpania dołożyła jeszcze gola na 4:1, a tym razem kropkę nad i postawił wprowadzony wcześniej Dani Olmo. Hiszpania zachowała cierpliwość przez cały mecz i nawet gdy wynik był zły, nie zrezygnowała ze swojej gry. Ten wynik jest nagrodą za to podejście i za solidną grę z niżej notowanym rywalem. W ćwierćfinale La Roja zagra z Niemcami.

Hiszpania – Gruzja 4:1 (1:1)
0:1 Le Normand 18' (gol samobójczy)
1:1 Rodri 39' (asysta: N. Williams)
2:1 Fabián 51' (asysta: Lamine Yamal)
3:1 N. Williams 75' (asysta: Fabián)
4:1 Olmo 83' (asysta: Oyarzabal)

Hiszpania: Simón; Carvajal (81' Navas), Le Normand, Laporte, Cucurella (66' Grimaldo); Rodri, Fabián (81' Merino), Pedri (52' Olmo); Lamine Yamal, N. Williams, Morata (66' Oyarzabal)
Gruzja: Mamardaszwili; Kakabadze, Gwelesiani (79' Kwekweskiri), Kaszia, Dwali, Loczoszwili (63' Citaiszwili); Kiteiszwili (41' Altunaszwili), Czakwetadze (63' Dawitaszwili), Koczoraszwili; Kwaracchelia, Mikautadze (79' Ziwziwadze)