Gol Modricia, ale to Włosi się cieszą z awansu

W ostatnich meczach grupy B Hiszpania wygrała z Albanią 1:0, a Chorwacja zremisowała z Włochami 1:1. Gola w tym drugim meczu strzelił Luka Modrić.

Rozczarowany Luka Modrić. (fot. Getty Images)

W meczu Chorwacji z Włochami obie drużyny celowały w coś innego. Vatreni musieli wygrać, by myśleć o awansie, ale ich rywalom wystarczał remis. To było dość mocno widoczne w pierwszej połowie. Chorwaci częściej powoli budowali swoje ataki, a Włosi pozostawali skupieni na defensywie i wyprowadzaniu szybkich kontrataków. Najlepszą okazje w pierwszej połowie stworzyli jednak po stałym fragmencie gry. Nicolò Barella dograł do Alessandro Bastoniego, ale świetnym refleksem popisał się Dominik Livaković. Chorwaci mieli z kolei spory problem z tworzeniem sytuacji i tylko raz w pierwszej połowie przetestowali Donnarummę.

W drugiej połowie Chorwaci nacisnęli jeszcze mocniej i otrzymali za to nagrodę w postaci rzutu karnego po ewidentnym zagraniu ręką. Do jedenastki podszedł oczywiście Luka Modrić, ale Donnarumma wyczuł jego intencje i sparował strzał. Pół minuty później był już bez szans. Modrić praktycznie nie ruszył się z pola karnego i w tej samej akcji pokonał bramkarza PSG uderzeniem z bliska. Kolejne minuty były bardzo emocjonujące. Włosi ruszyli pełną parą, przestali bronić wyniku, bo i nie mieli czego. Vatreni w porę się otrząsnęli i bronili zdecydowanie lepiej niż wcześniej. Nie wytrzymali jednak do samego końca. W ostatniej akcji meczu Zaccagni popisał się świetnym uderzeniem, doprowadził do remisu i złamał serca sympatykom reprezentacji Chorwacji, którzy z takim bilansem będą mieli bardzo duży problem, by awansować do 1/8 finału.

Chorwacja – Włochy 1:0 (0:0)
1:0 Modrić 55'
1:1 Zaccagni 90'+8' (asysta: Calafiori)

Chorwacja: Livaković; Stanišić, Šutalo, Pongračić, Gvardiol; Brozović, Modrić (80' Majer), Kovačić (70' Ivanušec); Sučić (70' Perišić), Mario Pašalić (46' Budimir), Kramarić (90' Juranović)
Włochy: Donnarumma; Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (81' Zaccagni); Barella, Jorginho (81' Fagioli); Raspadori (75' Scamacca), Pellegrini (46' Frattesi), Dimarco (57' Chiesa); Retegui

MVP: Luka Modrić

* * *

W drugim dzisiejszym meczu Albania gra z Hiszpanią. La Roja wywalczyła awans do kolejnej fazy jako jeden z pierwszych zespołów, dlatego dziś Luis de la Fuente postawił na wielu zmienników, w tym na Joselu, dla którego jest to pierwszy występ na dużym turnieju. Łącznie przeprowadził aż dziesięć zmian w wyjściowym składzie. Mecz bardzo dobrze zaczął się właśnie dla Hiszpanów, którzy po bardzo ładnym podaniu Olmo i uderzeniu Ferrana objęli prowadzenie, którego nie oddali do końca pierwszej połowy. Ich dominacja była ewidentna i nikt nie mógł zarzucić graczom La Rojy, że grają na pół gwizdka.

Później takie zarzuty mogły się pojawić, ale Albańczycy nie potrafili znaleźć sposobu na Rayę, choć mieli ku temu okazje. Joselu zszedł z boiska w 72. minucie, a Dani Carvajal i Nacho całe spotkanie spędzili na ławce rezerwowych. Ten ostatni i tak nie mógłby zagrać przez uraz mięśniowy. Hiszpania mogła potraktować ten mecz jako towarzyski i tak też uczyniła. Nie zlekceważyła rywala, ale trener pozwolił na pokazanie się drugiemu garniturowi i raczej się nie zawiódł. Kibice nie doczekali się jednak żadnych fajerwerków.

Albania – Hiszpania 0:1 (0:1)
0:1 Ferran 13' (asysta: Olmo)

Albania: Strakosha; Balliu, Gjimshiti, Arlind Afrim Ajeti, Mitaj; Ramadani, Laçi (70' Berisha), Asllani; Asani (81' Muçi), Bajrami (70' Hoxha), Manaj (59' Broja)
Hiszpania: Raya; Navas, Vivian, Laporte (46' Le Normand), Grimaldo; Merino, Zubimendi, Olmo (84' Baena); Ferran (72' Lamine Yamal), Oyarzabal (62' Fermín), Joselu (72' Morata)

MVP: Ferran Torres