Słowenia remisuje z Serbią, gol Jovicia [VIDEO]

W pierwszym dzisiejszym meczu na Mistrzostwach Europy w Niemczech Słowenia zremisowała z Serbią 1:1. Orły uniknęły porażki po bramce zdobytej przez Lukę Jovicia w 95. minucie gry.

Luka Jović w meczu ze Słowenią. (fot. Getty Images)

Przed pierwszym gwizdkiem przewidywano, że rozjuszona Serbia ruszy na rywala od pierwszej minuty. Tymczasem nic takiego nie miało miejsca. Owszem, Serbowie dłużej utrzymywali się przy piłce i starali się konstruować swoje akcje od tyłu, ale Słoweńcy wysoko naciskali i byli zdecydowanie groźniejsi. Dobrze radzili sobie w fazie przejściowej, poszukując z przodu przepychającego się z serbskimi obrońcami Benjamina Šeški. Znakomite okazje do strzelenia gola po słoweńskiej stronie mieli Jan Mlakar oraz Tim Max Elšnik, który trafił w słupek. Ostatecznie jednak oba zespoły zeszły do szatni z zerowym dorobkiem bramkowym i tym samym mieliśmy do czynienia z pierwszym bezbramkowym remisem do przerwy na tym turnieju.

Początek drugiej połowy przyniósł lepszą grę Orłów. Największe niebezpieczeństwo stwarzali po dośrodkowaniach w szesnastkę. Mieli również dużo rzutów rożnych. Słowenia, mimo że wycofana, nie pozostawała im dłużna i czekała na dogodny moment do wyprowadzenia kontrataku. W 58. minucie po jednej z takich akcji z dystansu próbował Šeško, ale Predrag Rajković był na posterunku. Serbski bramkarz nie miał natomiast nic do powiedzenia ponad dziesięć minut później, kiedy to Žan Karničnik zamknął wrzutkę z lewej strony autorstwa Elšnika i trafił na 1:0. Serbia błyskawicznie ruszyła do odrabiania strat i już chwilę po golu Karničnika Aleksandar Mitrović uderzył w poprzeczkę.

Czas nieubłaganie uciekał drużynie Dragana Stojkovicia, a ich starania stawały się coraz bardziej rozpaczliwe. Pokonać Jana Oblaka próbowali Lazar Samardžić, Veljko Birmančević czy Ivan Ilić. Robili to nawet z nieprzygotowanych pozycji. Kiedy wydawało się, że wszystko już stracone, Serbia wywalczyła kolejny korner. A wtedy pojawił się on, Luka Jović. Były napastnik Realu Madryt strzałem głową wykorzystał dośrodkowanie Ilicia i wlał w serca serbskich kibiców resztki nadziei na wyjście z grupy.

Słoweńcy mieli chytry plan na to spotkanie i byli o włos od wygranej, która niemal na pewno zapewniłaby im awans. Serbowie znów zawiedli i w żaden sposób nie ujawnili swojego wielkiego (przynajmniej na papierze) potencjału ofensywnego. Podział punktów nie urządza żadnej z tych ekip. Jedni i drudzy wciąż mogą marzyć o fazie pucharowej, ale nie będzie to łatwe w obliczu pojedynków w ostatniej serii grupowych gier z Anglią i Danią.

Słowenia – Serbia 1:1 (0:0)
69' Karničnik (asysta: Elšnik)
90'+5' Jović (asysta: Ilić)

Słowenia: Oblak; Karničnik, Drkušić, Bijol, Janža; Stojanović (76' Verbič), Gnezda Čerin, Elšnik (90'+1' Brekalo), Mlakar (64' Gorenc Stanković); Šporar, Šeško (76' Vipotnik)
Serbia: Rajković; Veljković, Milenković, Pavlović; Živković (82' Birmančević), Ilić, Lukić (64' Sergej Milinković-Savić), Mladenović (46' Gaćinović); Tadić (82' Samardžić); Vlahović (64' Jović), Mitrović

MVP (według UEFA): Žan Karničnik

EURO 2024 – grupa C
1. Anglia 1 1:0 3
2. Słowenia 2 2:2 2
3. Dania 1 1:1 1
4. Serbia 2 1:2 1

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez UEFA, gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają taką samą liczbę punktów (po rozegraniu wszystkich meczów w grupie), o ostatecznej kolejności decydują następujące kryteria:

1. Większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami.
  2. Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami.
  3. Większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami.
  4. Jeżeli po zastosowaniu kryteriów 1-3 pozostają drużyny, dla których nie rozstrzygnięto kolejności, kryteria 1-3 powtarza się z udziałem tylko tych drużyn, jeżeli kolejność jest nierozstrzygnięta, stosuje się dalsze punkty.
  5. Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie.
  6. Większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie.
  7. Większa liczba wygranych meczów we wszystkich meczach w grupie.
  8. Jeśli w ostatniej kolejce fazy grupowej, dwie drużyny zmierzą się ze sobą i każda z nich ma taką samą liczbę punktów, jak również taką samą liczbę zdobytych i straconych bramek, a wynik zakończy się remisem w meczu pomiędzy tymi drużynami, ustala się ich miejsce grupowe przez serię rzutów karnych (kryterium to nie jest stosowane, jeśli więcej niż dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów).
  9. Klasyfikacja Fair Play turnieju finałowego.
  10. Pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.