Chorwacja remisuje z Albanią, cały mecz Modricia [VIDEO]

W pierwszym spotkaniu drugiej serii gier w grupie B Chorwacja zremisowała z Albanią 2:2. Vatreni wypuścili trzy punkty z rąk po bramce wyrównującej zdobytej przez Czerwono-Czarnych w 95. minucie. Luka Modrić rozegrał mecz od deski do deski.

Luka Modrić w meczu z Albanią. (fot. Getty Images)

Przed pierwszym gwizdkiem nie było tajemnicą, że będzie to mecz o wszystko zarówno dla Chorwacji, jak i dla Albanii. Oba zespoły przystępowały do niego po porażkach w swoich pierwszych spotkaniach, odpowiednio z Hiszpanią (0:3) i Włochami (1:2). Zlatko Dalić i Sylvinho zdecydowali się na równo po trzy zmiany w składzie swoich ekip. Do jedenastki wskoczyli Perišić i Petković czy Manaj oraz Laçi.

Od samego początku większe zdecydowanie i pewność siebie było widać po Albańczykach. Nie mieli oni oporów przed wysokim podchodzeniem pod pole karne rywala. Chorwaci częściej utrzymywali się przy piłce, ale rozgrywali wolno, przewidywalnie, a ich przewaga była bezproduktywna i nie przekładała się na żadne konkrety. Już pierwsze dośrodkowanie w chorwacką szesnastkę zakończyło się golem dla Albanii. Asani świetną wrzutką z prawej strony odnalazł wbiegającego Laçiego, a ten wykończył dogranie od kolegi strzałem głową. Piłka przeszła pod rękawicami fatalnie interweniującego Livakovicia, który nie miał prawa wpuścić tego uderzenia. W 31. minucie Czerwono-Czarni po wyprowadzeniu kontrataku mogli prowadzić już 2:0, ale tym razem Livaković dobrze się spisał i zatrzymał mocną próbę Asaniego. Do przerwy Vatreni nie byli w stanie znaleźć sposobu na szczelną i znakomicie ustawioną albańską defensywę.

Dalić i jego podopieczni wyciągnęli wnioski ze statycznej gry, ponieważ w drugiej odsłonie Chorwacja ewidentnie przyspieszyła. Piłka zaczęła krążyć z większą dynamiką, a krótkie wymiany podań tuż przed polem karnym Albanii wreszcie zaczęły wiązać się z zagrożeniem bramki. Dośrodkowania na rosłego Petkovicia też były lepsze i udawało się zyskiwać po nich rzuty rożne. Kiedy w chorwackie szeregi zaczęła powoli wkradać się nerwowość, koronkowa akcja całej drużyny przyniosła wyrównujące trafienie. Budimir dograł do niekrytego Kramaricia, a ten spokojnie ustawił sobie futbolówkę i wykonał wyrok.

Dwie minuty poźniej, dzięki walecznej postawie Budimira przy linii końcowej, Chorwaci zdobyli bramkę na 2:1. A właściwie to zdobyli ją Albańczycy, bo piłka wpadła do siatki po bilardzie i odbiciu się od wprowadzonego kilka minut wcześniej Gjasuli. Gracze Sylvinho nie zwiesili jednak głów i w końcówce brawurowo szukali remisu. I znaleźli. Bardzo dobre rozegranie na lewej stronie umożliwiło dojście do wybornej pozycji strzeleckiej… Gjasuli, który w krótkim czasie przeszedł drogę z piekła do nieba. Tym samym Vatreni niemal w ostatniej chwili stracili arcycenne zwycięstwo.

Fakty są takie, że podział punktów nie zadowala żadnej ze stron. Zwłaszcza, że Albańczyków czeka teraz starcie z Hiszpanią, a Chorwatów z Włochami. Układ wyników w grupie B może zatem sprawić, że ani Albania, ani Chorwacja nie uzyska awansu do 1/8 finału z trzeciego miejsca.

Chorwacja – Albania 2:2 (0:1)
11' Laçi (asysta: Asani)
74' Kramarić (asysta: Budimir)
76' Gjasula (bramka samobójcza)
90'+5' Gjasula

Chorwacja: Livaković; Juranović, Šutalo, Gvardiol, Perišić (84' Sosa); Modrić, Brozović (46' Pašalić), Kovačić; Majer (46' Sučić), Petković (69' Budimir), Kramarić (84' Baturina)
Albania: Strakosha; Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj; Asllani, Ramadani (85' Hoxha), Laçi (73' Gjasula); Asani (64' Seferi), Manaj (85' Daku), Bajrami

MVP (według UEFA): Andrej Kramarić

EURO 2024 – grupa B
1. Hiszpania 1 3:0 3
2. Włochy 1 2:1 3
3. Albania 2 3:4 1
4. Chorwacja 2 2:5 1

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez UEFA, gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają taką samą liczbę punktów (po rozegraniu wszystkich meczów w grupie), o ostatecznej kolejności decydują następujące kryteria:

1. Większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami.
  2. Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami.
  3. Większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami.
  4. Jeżeli po zastosowaniu kryteriów 1-3 pozostają drużyny, dla których nie rozstrzygnięto kolejności, kryteria 1-3 powtarza się z udziałem tylko tych drużyn, jeżeli kolejność jest nierozstrzygnięta, stosuje się dalsze punkty.
  5. Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie.
  6. Większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie.
  7. Większa liczba wygranych meczów we wszystkich meczach w grupie.
  8. Jeśli w ostatniej kolejce fazy grupowej, dwie drużyny zmierzą się ze sobą i każda z nich ma taką samą liczbę punktów, jak również taką samą liczbę zdobytych i straconych bramek, a wynik zakończy się remisem w meczu pomiędzy tymi drużynami, ustala się ich miejsce grupowe przez serię rzutów karnych (kryterium to nie jest stosowane, jeśli więcej niż dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów).
  9. Klasyfikacja Fair Play turnieju finałowego.
  10. Pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.