Polska zaczyna EURO od porażki

W pierwszym meczu grupy D Polska przegrała z Holandią 1:2. Biało-Czerwoni zdobyli bramkę jako pierwsi po uderzeniu Adama Buksy, ale rywal odpowiedział dwoma trafieniami.

Wout Weghorst zdobywa bramkę na 2:1 dla Holandii… (fot. Getty Images)

Po raz pierwszy od bardzo dawna skład reprezentacji Polski nie ujrzał światła dziennego do samego końca. Michał Probierz zaskoczył nie tylko Holendrów, lecz niemal wszystkich. W pierwszej jedenastce zobaczyliśmy aż trzech ofensywnie usposobionych pomocników: Zielińskiego, Urbańskiego i Sebastiana Szymańskiego, a od początku grał też Romanczuk.

W pierwszych minutach Polska wyglądała na nieco stłamszoną, ale po kilku akcjach Holandii zaczęła dochodzić do głosu. Wykorzystała też stały fragment gry: Piotr Zieliński dograł do Adama Buksy, a napastnik Antalyasporu otworzył wynik spotkania. Polacy nie wykorzystali kolejnych dobrych momentów, a sami w 29. minucie zachowali się bardzo źle. Zalewski wobec braku wielu opcji do rozegrania piłki zdecydował się na nieprzygotowany przerzut, który zakończył się przejęciem Aké i golem Gakpo. Być może Szczęsny bez problemu obroniłby jego uderzenie, ale piłka po drodze odbiła się od Salamona i całkowicie zmyliła polskiego bramkarza.

W drugiej połowie w różnych fazach dominowali na zmianę jedni i drudzy. Częściej to Holendrzy prowadzili grę, ale dobrych okazji było jak na lekarstwo. Defensywne zmiany selekcjonera reprezentacji Polski jasno wskazywały na to, że Biało-Czerwoni byliby zadowoleni z remisu. To jednak roszady Koemana były skuteczniejsze. W 83. minucie Aké dograł do wprowadzonego dwie minuty wcześniej Weghorsta, a ten płaskim uderzeniem zaskoczył Szczęsnego. Do końca meczu wynik już się nie zmienił. Polska na pewno nie przyniosła wstydu, pokazała kilka ciekawych akcji, ale dziś zabrakło jej solidności w defensywie i nieco więcej konkretów pod bramką Holendrów.

Polska – Holandia 1:2 (1:1)
1:0 Buksa 16' (asysta: Zieliński)
1:1 Gakpo 29' (asysta: Aké)
1:2 Weghorst 83' (asysta: Aké)

Polska: Szczęsny; Bednarek, Salamon (86' Bereszyński), Kiwior; Frankowski, Romanczuk (55' Slisz), Urbański (55' Świderski), Zalewski; Zieliński (78' Piotrowski), S. Szymański (46' Moder); Buksa
Holandia: Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (87' Van de Ven); Reijnders, Schouten, Veerman (62' Wijnaldum); Simons (62' Malen), Memphis (81' Weghorst), Gakpo (81' Frimpong)

MVP (według UEFA): Cody Gakpo