Borussia Dortmund w finale Ligi Mistrzów

Borussia Dortmund zagra w finale Ligi Mistrzów na Wembley po tym, jak w dwumeczu pokonała w dwumeczu Paris Saint-Germain 2:0. W obu spotkaniach Niemcy wygrali z Francuzami 1:0.

Mats Hummels. (fot. Getty Images)

Od początku meczu gospodarze próbowali nacisnąć Borussię, chętnie grali pressingiem i długo utrzymywali się przy piłce. Dość szybko wypracowali sobie bardzo dobrą okazję, ale Gregor Kobel poradził sobie ze strzałem Gonçalo Ramosa. PSG częściej atakowało, oddawało strzały, ale tak naprawdę jego najlepszą okazją przed przerwą było właśnie uderzenie Ramosa z 4. minuty. Dortmundczycy solidnie się bronili i sami też potrafili stworzyć groźną szansę, ale w starciu z Karimem Adeyemim górą był Gianluigi Donnarumma.

Luis Enrique nie mógł być zadowolony ani z postawy swojej drużyny w pierwszej połowie, ani z wyniku. PSG mialo atakować i odrabiać straty, a zbyt często grało na stojąco i bez pomysłu. Dobrze zaczęło jednak drugą połowę, lecz świetnej okazji nie wykorzystał Warren Zaïre-Emery, który z bliska uderzył w słupek. Odpowiedź Borussii była najlepsza z możliwych. Julian Brandt dograł z rzutu rożnego, Mats Hummels strzelił gola głową i powiększył przewagę BVB w dwumeczu do dwóch goli.

PSG znów odpowiedziało… strzałem w słupek. Tym razem nieznacznie pomylił się Nuno Mendes, a momentami przewaga paryżan była przytłaczająca. Niemcy jednak nadal nie pękali, zmienili ustawienie po wprowadzeniu Reusa i trzeciego stopera. Po stronie Borussii było też szczęście. W drugiej połowie Mbappé i Vitinha uderzyli w poprzeczkę, a z minuty na minutę awans Dortmundu był coraz bardziej realny. Czas upływał, PSG atakowało, ale przez ponad 180 minut nie potrafiło ani razu znaleźć sposobu na zdobycie chociaż jednej bramki i zasłużenie odpada z Ligi Mistrzów. Znowu.

Paris Saint-Germain – Borussia Dortmund 0:1 (0:0)
0:1 Hummels 50' (asysta: Brandt)

Pierwszy mecz: 0:1
Awans: Borussia Dortmund

PSG: Donnarumma; Hakimi, Marquinhos, Beraldo, Mendes; Vitinha, Zaïre-Emery (76' Lee Kang-in), Fabián (63' Asensio); Dembélé, Mbappé, Ramos (63' Barcola)
Dortmund: Kobel; Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen; Can, Sabitzer, Brandt; (85' Nmecha) Sancho (67' Süle), Adeyemi (56' Reus); Füllkrug