/ mundodeportivo.com

Dekada cierpienia na Mestalli

Real Madryt wygrał tylko trzy z ostatnich dziesięciu meczów na stadionie Valencii: dwa razy z Carlo Ancelottim i raz z Zinédinem Zidanem.

Historycznie Estadio Mestalla jest jednym z najtrudniejszych obiektów dla Realu Madryt (fot. Getty Images)

Już w sobotę Real Madryt czeka zawsze niewygodny wyjazd na Estadio Mestalla, gdzie od dekady notuje raczej słabe lub bardzo słabe występy. Na ostatnie dziesięć spotkań ligowych Królewscy tylko przy trzech okazjach zgarniali komplet punktów – dwukrotnie z Carlo Ancelottim i raz z Zinédinem Zidanem. W ostatnich dziesięciu latach to właśnie tam oraz na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán doznali najwięcej porażek w Primera División (po pięć).

Słabszy okres Los Blancos na Mestalli poprzedziła seria pięciu zwycięstw z rzędu, po której mogło się wydawać, że Real przyjeżdżał do Walencji jak po swoje (3:2 w sezonie 2009/2010, 6:3 w 2010/2011, 3:2 w 2011/2012, 5:0 w 2012/2013 i 3:2 w 2013/2014). Trenerem drużyny w ostatnim meczu tej passy był Carlo Ancelotti, a zwycięstwo Królewskim w 82. minucie dał Jesé.

W kolejnym sezonie gospodarzom udało się przełamać dzięki wygranej 2:1 po bramkach w drugiej połowie Antonio Barragána i Nicolása Otamendiego, którzy odpowiedzieli na trafienie Cristiano Ronaldo w pierwszym kwadransie spotkania. W kampanii 2015/2016 remis (2:2) drużynie Rafy Beníteza uratował w końcówce Gareth Bale. Podczas kolejnych pięciu wyjazdów na Mestallę z Zinédinem Zidanem Real odniósł tylko jedno zwycięstwo (4:1 w sezonie 2017/2018), raz zremisował (1:1 w sezonie 2019/2020) i doznał aż trzech porażek (1:2 w sezonie 2016/2017 i 2018/2019 oraz 1:4 w 2020/2021, kiedy to trzy bramki po rzutach karnych zdobył Carlos Soler).

W drugim etapie pracy Carletto Królewscy wygrali na Mestalli 2:1 w kampanii 2021/2022 po dwóch golach w samej końcówce Viníciusa (w 86. minucie) oraz Karima Benzemy (w 88.) i przegrali przed rokiem 0:1, kiedy to bramkę na wagę zwycięstwa Nietoperzy zdobył w 33. minucie Diego López. W tym ostatnim starciu z boiska wyleciał Vini, a sam mecz przeszedł do czarnej historii La Ligi po tym, jak duża część fanatyków Los Ches skandowała rasistowskie obelgi w kierunku Brazylijczyka.

Historycznie Estadio Mestalla jest jednym z najtrudniejszych obiektów dla Realu Madryt. W 88 ligowych meczach rozegranych na stadionie Valencii Los Blancos odnieśli tylko 27 zwycięstw, 23 razy remisowali i doznali aż 38 porażek przy bilansie 122 bramek zdobytych i 134 straconych. W całej historii występów w Primera División Real przegrał na wyjeździe więcej razy tylko z Barceloną (51). Tyle samo porażek co na Mestalli doznał na San Mamés.