„Trudno mylić się częściej przez 60 minut niż zrobił to sędzia meczu z Sevillą”

Klubowa telewizja Realu Madryt w poniedziałkowy wieczór wypuściła filmik podsumowujący pracę sędziego Isidro Díaza de Mery Escuderosa w meczu z Sevillą. Przedstawiamy tłumaczenie tej produkcji Królewskich.

Isidro Díaz de Mera Escuderos pokazuje żółtą kartkę Carlo Ancelottiemu. (fot. Getty Images)

„Trudno mylić się częściej przez 60 minut niż zrobił to Isidro Díaz de Mera Escuderos. Anulowany gol, brak karnego na Rüdigerze i niewytłumaczalne ciągi zdarzeń, które trwały właśnie godzinę. Obejrzyjmy to wideo”, zapowiedział materiał David Álvarez, komentator RealMadridTV i jeden z najbardziej aktywnych dziennikarzy klubowej telewizji w mediach społecznościowych.

[start filmiku, którego nie wrzucono poniżej] Spełniły się nasze najgorsze prognozy, bo znowu błędy Díaza de Mery na boisku i Pablo Gonzáleza Fuertesa w systemie VAR prawie kosztowały Real Madryt zwycięstwo. Poważne błędy, które popełniano zawsze w jedną stronę. Obejrzeliśmy brak kartek dla piłkarzy Sevilli, nieodgwizdane klarowne karne i anulowany gol Lucasa, czego nie rozumiemy do teraz.

[od 0:00] 10. minuta meczu. Nacho odbiera piłkę En-Nesyriemu, Vinícius zawiązuje atak i po tej asyście Lucas trafi na 1:0. Gol jest zaliczony, ale Fuertes z VAR-u Closa Gómeza [dyrektora VAR-u] ostrzega: „Isidro, proszę, doradzam ci interwencję, byś zobaczył potencjalny faul na początku APP [Atacking Possession Phase - Faza Atakującego Posiadania]”.

[0:19] Zwraca uwagę, że VAR wchodzi, by skorygować typowe zdarzenie w grze. Fuertes wchodzi, by ocenić zdarzenie, które zostało już rozsądzone przez sędziego boiskowego, w którym kontakt jest minimalny i w którym dodatkowo Nacho zagrywa piłkę.

[0:33] Kiedy jednak Díaz de Mera podchodzi do monitora, obejrzeliśmy coś niesłychanego. Pierwszym, co mówi sędzia boiskowy, jest to: „Widzę łokieć”. Konkretnie łokieć En-Nesyriego uderzający w Nacho, ale VAR Closa Gómeza całkowicie pomija to, co widzi Díaz de Mera i pokazuje mu tylko szczegółowo jedną część akcji. Do takiego stopnia, że powiększono obraz takim zoomem. To coś, co rzadko widywaliśmy.

[1:00] Díaz de Mera ostatecznie anuluje bramkę Lucasa. 10. minuta i całkowicie ustawiony mecz przez poważny błąd sędziów. To jednak dopiero był początek.

[1:11] W 14. minucie ten łokieć Ocamposa w twarz Lucasa pozostał bez ukarania żółtą kartką. Obrazek jest klarowny, a Díaz de Mera nie mógł być lepiej ustawiony do obejrzenia tej akcji.

[1:23] Zaledwie 5 minut później, w 19. minucie, doszło do klarownego karnego na Rüdigerze po tym ciągnięciu przez Badé. Ciągłe pociąganie, które uniemożliwiło wyskok Niemca, ale to jest nic dla Díaza de Mery ani Fuertesa z VAR-u, który chociaż to był klarowny i oczywisty błąd sędziego boiskowego, to tym razem nie sprawdził akcji. W to [akcję Nacho] wszedł, ale w to nie.

[1:48] Podwójne standardy Díaza de Mery widzieliśmy w wielu akcjach. Dla sędziego ta akcja Lucasa to faul. Widzimy, że piłkarz Realu nie robi absolutnie nic. Odgwizdał też to Tchouaméniemu, gdy Francuz czysto odebrał piłkę Ocamposowi. Jednak to kopnięcie w Rodrygo nie było faulem.

[2:09] W 36. minucie nie odgwizdał faulu po tym popchnięciu Brahima w polu karnym. Za to w tej samej akcji, cztery sekundy później, odgwizdał taki faul Kroosa, w którym widzimy, że Niemiec nawet próbuje odsunąć się od rywala.

[poza wrzuconym filmikiem] Do tego pokazuje mu kartkę. [od 0:00] To popchnięcie to jest nic, ale to Kroosa to jest faul. Idziemy dalej.

[0:06] W 45. minucie odgwizdał Rüdigerowi ten faul w ataku. To był faul, ale wcześniej to coś dużo bardziej ewidentnego nie było karnym.

[0:19] W 60. minucie Díaz de Mera musiał opuścić boisko przez kontuzję. Gdy czwarty sędzia przygotowywał się do wejścia, Santiago Bernabéu śpiewało to: „Niech wyjdzie Negreira!”.

[0:39] W jego miejsce wszedł czwarty sędzia – Carlos Fernández Buergo. Sędzia z Asturii, który obecnie gwiżdże w [trzecioligowej] Primerze RFEF. Od tego momentu wszystko było inne. Ostre faule graczy Sevilli były karane żółtymi kartkami. Fakt jest taki, że z Díazem de Merą Sevilla nie obejrzała żadnej kartki przez 60 minut gry, a po jego kontuzji w ciągu zaledwie 30 minut obejrzała 3.

[1:03] W 67. minucie to ostre wejście Navasa w Viníciusa nie zostało ukarane czerwoną kartką. Fuertes z VAR-u powinien był poinformować sędziego boiskowego o nierozważnym zachowaniu Navasa, w którym ten uderza korkami w nogę Brazylijczyka. Tutaj jednak po raz kolejny VAR Closa Gómeza nie zadziałał.

[1:25] Tu faul i anulowany gol. Tu ani faulu, ani czerwonej kartki. Poważne błędy Díaza de Mery i Fuertesa w kolejnym dniu ponownie zaszkodziły Realowi Madryt. Do tego stopnia, że te błędy prawie kosztowały Real Madryt zwycięstwo.