/ leszczu, Mateo, KRot

Bramki Kubo i Endricka, czerwona kartka Blanco [VIDEO]

Takefusa Kubo zdobył bramkę w Derbach Kraju Basków i był jedną z najjaśniejszych postaci w Realu Sociedad. W nieco gorszym humorze jest po weekendzie Antonio Blanco, który w meczu z Osasuną obejrzał czerwoną kartkę. Jak poszło pozostałym?

Wypożyczeni

Endrick (Palmeiras)*
Wyszedł w pierwszym składzie na mecz ligowy z RB Bragantino i strzelił świetnego gola, zachowując wielki spokój i precyzyjnie wykańczając akcję. Był aktywny, oddał jeszcze dwa strzały i wygrał większą część pojedynków. Opuścił boisko w 74. minucie, ale ostatecznie ten mecz nie miał pozytywnego rezultatu dla Palmeiras. Ekipa Endricka przegrała 1:2 i nie wykorzystała szansy na doskoczenie do liderującego Botafogo, ostatecznie spadając na czwarte miejsce.
Ocena SofaScore: 7,4/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Domową potyczkę z Villarrealem rozpoczął na ławce rezerwowych, ale już od początku drugiej części spotkania pojawił się na boisku wraz z Masonem Greenoodem. Co mogło zaskakiwać, Getafe dominowało, choć niemały na to wpływ miała czerwona kartka dla Baeny w pierwszej części meczu. Latasa był przy piłce zaledwie 13-krotnie i wykonał tylko 4 celne podania. Oddał za to trzy strzały – wszystkie głową. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 0:0, co może rozczarowywać właśnie Getafe, które bardzo długo grało z przewagą zawodnika.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,5/10
Ocena SofaScore: 7,1/10

Rafa Marín (Deportivo Alavés)
Po fatalnym błędzie w rywalizacji z Celtą Luis García Plaza zaufał mu od pierwszej minuty. Pomimo porażki, rozegrał solidne zawody. Miał 61 kontaktów z piłką, wygrał jeden pojedynek na ziemi (na dwa stoczone) i 4 pojedynki powietrzne (na 8 stoczonych). Pięciokrotnie wybijał futbolówkę, zablokował dwa uderzenia i zanotował jeden przechwyt. Bezpośrednio nie zawinił przy żadnym z dwóch straconych przez Alavés goli, ale przy drugim trafieniu mógł zachować się lepiej, gdy jego ruch do przodu stworzył Juanowi Cruzowi przestrzeń do podania do Ante Budimira. Dodatkowo w 92. minucie ciałem zatrzymał kolejny strzał Budimira, który zmierzał do bramki. Arbiter za sprawą systemu VAR sprawdzał tę sytuację pod kątem potencjalnego zagrania ręką i rzutu karnego, ale słusznie nie dopatrzył się tam nieprzepisowego zachowania. A zatem gdyby nie Rafa, zawodnicy z Vitorii wygraliby jeszcze wyżej.
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,7/10

Marvin (Las Palmas)
W meczu z Celtą Hiszpan pojawił się na murawie w 63. minucie i dał niezłą zmianę. Wygrał trzy pojedynki, a dodatkowo miał swój mały udział przy pierwszej bramce dla swojego zespołu, bo po jego podaniu z prawej flanki napastnik Las Palmas został faulowany i sędzia podyktował rzut karny. Jego drużyna wygrała 2:1 po bramce w ostatniej minucie doliczonego czasu. Skrót tego spotkania można obejrzeć tutaj.
Ocena Marki: 2/3
Ocena WhoScored: 6,6/10
Ocena SofaScore: 6,9/10

Reinier (Frosinone Calcio)
Nadal czeka na debiut. Po raz czwarty z rzędu całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Jego koledzy przegrali na wyjeździe z Romą 0:2.

Jesús Vallejo (Granada)
Nadal nie wyleczył urazu. Granada odrobiła stratę 0:3 w meczu z Almeríą i ostatecznie zdołała wywalczyć punkt (3:3).

Odeszli w letnim oknie transferowym

Óscar Aranda (FC Famalicão)
W wyjazdowym meczu z Boavistą przypadła mu rola wolnego elektronu, który operował głównie za plecami wysuniętego napastnika. To po jego wejściu w pole karne na początku meczu rywal sfaulował Chiquinho, dzięki czemu Jhonder Cádiz otworzył wynik meczu. Aranda był na boisku do 72. minuty – wtedy strzelec pierwszej bramki został ukarany czerwoną kartką, a Boavista prowadziła 2:1. Aranda nie popisał się przy golu na 1:1, ponieważ to właśnie on zgubił krycie przy stałym fragmencie gry. Ostatecznie Famalicão zremisowało 2:2 po trafieniu w doliczonym czasie gry. Skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena WhoScored: 6,0/10
Ocena SofaScore: 6,5/10

Sergio Arribas (UD Almería)
Tym razem zasiadł na ławce rezerwowych w domowym starciu z Granadą. Pojawił się na boisku w 49. minucie w miejsce kontuzjowanego Léo Baptistão. Zanotował 15 kontaktów z piłką, 6 celnych podań (na 7 prób; 86% skuteczności) i posłał jedno kluczowe podanie. Niestety nie zdołał w tym spotkaniu rozwinąć skrzydeł i pokazać pełni swoich możliwości. Uniemożliwiła mu to słaba postawa Almeríi w drugiej połowie, w której andaluzyjska ekipa nie oddała choćby jednego celnego strzału. To jednak nie wszystko, bowiem gdy Arribas wchodził do gry, jego drużyna prowadziła 3:0, natomiast ostatecznie Granada strzeliła trzy gole i wyszarpała jeden punkt. Mimo to 22-latek i tak miał szansę zdobyć zwycięską bramkę, ale jego techniczne uderzenie z dystansu z 96. minuty zatrzymało się na słupku.
Ocena SofaScore: 7,0/10

Marco Asensio (Paris Saint-Germain)
W sobotę PSG zremisowało z Clermont 0:0, a Hiszpan nie znalazł się w kadrze na to spotkanie z powodu problemów zdrowotnych.br />

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
Wrócił do pierwszej jedenastki w domowym meczu z Osasuną. Wyglądał całkiem nieźle. Miał 24 kontakty z piłką, zanotował 17 celnych podań (na 20; 85% skuteczności) oraz dwa kluczowe zagrania. Wszystko do 49. minuty. Wtedy to przy stanie 0:1 tuż przed polem karnym sfaulował wychodzącego na czystą pozycję José Manuela Arnáiza. Jorge Figueroa Vázquez nie wahał się i od razu pokazał mu czerwoną kartkę. Tym samym Blanco przedwcześnie zakończył występ i osłabił swój zespół na niemal całą drugą połowę. W 90. minucie Los Rojillos za sprawą Ante Budimira podwyższyli prowadzenie i zgarnęli pełną pulę.
Ocena WhoScored: 5,4/10
Ocena SofaScore: 5,9/10

Karim Benzema (Al-Ittihad)
Z powodu urazu przegapił ligowy mecz z Al-Feiha, który zakończył się bezbramkowym remisem. Następnie nie znalazł się też w kadrze na wyjazdowe spotkanie z irańskim Sepahanem. Pojedynek ostatecznie nie doszedł do skutku, ponieważ obok murawy znalazło się popiersie Ghasema Solejmaniego, irańskiego generała, który zginął w 2020 roku. Drużyna Al-Ittihad odmówiła wyjścia na boisko do momentu, kiedy popiersie zostanie usunięte. Tak się nie stało, więc piłkarze opuścili stadion. Saudyjskiemu zespołowi grozi w tej sytuacji walkower.

Víctor Chust (Cádiz CF)**
Wciąż nie jest zdrowy i nie znalazł się w kadrze na wyjazdowe spotkanie z Atlético, które Cádiz przegrał 2:3.

Carlos Dotor (Celta Vigo)
Przed tą kolejką Celta nie wygrała od trzech spotkań, dlatego Rafa Benítez musiał szukać nowych rozwiązań. Jednym z nich okazało się postawienie właśnie na Dotora, Wychowanek Królewskich niczym się nie wyróżnił, a Celta przegrała na wyjeździe z Las Palmas 1:2, a decydujący gol padł w 97. minucie.
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 5,9/10
Ocena SofaScore: 6,4/10

Eden Hazard (bez klubu)

Takefusa Kubo (Real Sociedad)**
Japończyk ma za sobą bardzo dobry występ przeciwko Athletikowi. Już w pierwszej połowie zanotował kilka ładnych akcji, a w 48. minucie zdobył drugą bramkę dla gospodarzy. Kubo wykorzystał mądre przepuszczenie piłki przez Umara Sadiqa i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza rywali. Do tego dołożył dwa kluczowe podania oraz wygrał pięć pojedynków. Stwarzał wiele zagrożenia na prawym skrzydle, choć poruszał się również w środkowej strefie. Występ ten był kolejnym potwierdzeniem jego znakomitej formy, którą prezentuje w tym sezonie na hiszpańskich boiskach. Real Sociedad pokonał Athletic w derbach Kraju Basków 3:0.
Ocena Asa: 3/3
Ocena WhoScored: 7,7/10
Ocena SofaScore: 7,7/10

Mariano Díaz (Sevilla FC)
Dużo wcześniej niż przewidywano uporał się z kontuzją mięśniową i w związku z tym mógł zagrać w wyjazdowym meczu z Barceloną. W 75. minucie zmienił Erika Lamelę. Miał 7 kontaktów z piłką, oddał jeden strzał (oczywiście niecelny) i zanotował 4 straty. Słowem – nie pokazał nic ciekawego. Czyli nic się nie zmieniło.
Ocena Marki: 0/3
Ocena Asa: 0/3
Ocena WhoScored: 5,8/10
Ocena SofaScore: 6,6/10

Mario Gila (Lazio)**
Tutaj można po każdym meczu wklejać to samo – ławka rezerwowych. Lazio przegrało na wyjeździe z Milanem 0:2.

Miguel Gutiérrez (Girona)**
W poprzedni weekend podejmował Real Madryt na Montilivi. Rozegrał pełne 90 minut i spisał się całkiem nieźle. Był aktywny, chętnie brał grę na siebie i bardzo ciekawie było obserwować, jak wchodzi do środka pola i tam rozgrywa piłkę. Jego dośrodkowania stwarzały spore zagrożenie, szczególnie na początku meczu. Zanotował aż 2 kluczowe podania. Potem jednak Real przejął kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i Miguel nie miał zbyt wiele okazji, żeby błysnąć. Mimo to przy porażce 0:3 naprawdę warto podkreślić, że spisał się nieźle.

Álvaro Odriozola (Real Sociedad)
Real Sociedad wygrał z Athletikiem 3:0, a obrońca nie znalazł się w kadrze na to spotkanie z powodu problemów zdrowotnych.

Zawodnik kolejki: Takefusa Kubo