Remis Austrii, połówka Alaby

W meczu towarzyskim reprezentacja Austrii zremisowała z Mołdawią 1:1. Od początku drugiej połowy na boisku był David Alaba.

W pierwszej części spotkań międzynarodowych reprezentacja Austrii nie rozgrywała żadnego meczu eliminacyjnego. Zmierzyła się za to w Linzu w meczu towarzyskim z Mołdawią. Selekcjoner, Ralf Rangnick, oszczędził nieco Davida Alabę, który nie pojawił się w pierwszym składzie Austriaków. Po słabej pierwszej połowie, w której Austria dominowała, ale nie oddała ani jednego celnego strzału i przegrywała 0:1, trener ostatecznie zaprosił obrońcę Realu Madryt do gry. 31-latek przejął opaskę kapitańską i tuż po przerwie pojawił się na murawie.

Alaba zajął dokładnie to samo miejsce, które zazwyczaj okupuje w Realu Madryt. Grał jako środkowy obrońca w ustawieniu z czwórką defensorów, bliżej lewej strony. W 50. minucie Austriacy wyrównali stan meczu po szybkiej akcji z wykorzystaniem Michaela Gregoritscha, który pokonał mołdawskiego golkipera. Stoper Realu rozegrał niezły mecz, był bardzo zaangażowany w rozegranie piłki, często ją dośrodkowywał (z różnym skutkiem), ale bez wątpienia po jego wejściu było widać więcej charakteru i charyzmy. To jednak nie pomogło Austriakom w odniesieniu zwycięstwa, którzy mimo ogromnej przewagi nie potrafili zdobyć drugiej bramki i ostatecznie zremisowali z niżej notowanym rywalem 1:1. Już we wtorek w Szwecji zagrają kluczowe spotkanie trwających eliminacji.

Austria – Mołdawia 1:1 (0:1)
0:1 Damașcan 3'
1:1 Gregoritsch 50' (asysta: Kainz)

Austria: Bachmann; Ljubičić (35' Posch), Danso (46' Schlager), Lienhart (46' Baumgartner), Schnegg; Laimer (46' Alaba), Seiwald, Grillitsch, Kainz (62' Sabitzer); Gregoritsch, Onisiwo (46' Arnautović)
Mołdawia: Răilean; Moțpan (62' Platica), Revenco (77' Stina), Crăciun, Babohlo (73' Jardan), Marandici; Damașcan (62' Cojocari), Rață (73' Bogaciuc), Posmac, Cojocaru; Nicolaescu (62' Postolachi)

Eliminacje do EURO 2024 – grupa F
1. Austria 4 9:3 10
2. Belgia 3 7:1 7
3. Szwecja 3 5:5 3
4. Estonia 3 2:6 1
5. Azerbejdżan 3 2:10 1

Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.