Advertisement
Menu
/ marca.com

Ostatnia Castilla, która wywalczyła awans

Sezon 2011/12 zakończył się dla Castilli wywalczeniem awansu do Segunda División po znakomitych play-offach. Jak sobie zawodnicy z tamtej kadry poradzili w dalszych latach kariery?

Foto: Ostatnia Castilla, która wywalczyła awans
Fot. Getty Images

Castilla po raz ostatni awansowała do Segunda División w 2012 roku. Jak sobie radzili w dalszej karierze zawodnicy z tamtej kadry? Szesnastu z nich grało w Primera División, siedmiu wystąpiło w reprezentacji, siedmiu zdobyło Ligę Mistrzów, trzech ciągle gra w Realu Madryt, a czwarty właśnie wrócił do zespołu, trzech zakończyło już karierę, a jeden broni barw Atlético Madryt i zapłacono za niego 66 milionów euro.

Carvajal (obrońca, 31 lat)
Położył kamień węgielny pod budowę miasteczka sportowego w Valdebebas, kiedy był dzieckiem, a następnie miał znakomitą karierę w Realu Madryt, przechodząc wcześniej przez swój „Erasmus” przez rok w Leverkusen. Od dziesięciu sezonów jest właścicielem prawej obrony i ma ważny kontrakt do 2025 roku. Rozegrał w zespole Królewskich 375 meczów i zdobył 22 trofea. Należy do grona graczy, którzy pięciokrotnie sięgali po Ligę Mistrzów. Występuje w reprezentacji, grał na mundialu i niedawno sięgnął po zwycięstwo w Lidze Narodów.

Nacho (obrońca, 33 lata)
W Realu Madryt jest już od 22 lat. Stanowi historię szkółki i pierwszej drużyny. Trafił do klubu w 2001 roku i nigdy go nie opuścił. Przeszedł przez wszystkie kategorie, aż dotarł do pierwszej drużyny, gdzie występuje od 11 sezonów. Uzbierał 319 meczów i sięgnął po 23 puchary, w tym pięciokrotnie po Ligę Mistrzów. Przedłużył kontrakt do 2024 roku. Podobnie jak Carvajal zdobył Ligę Narodów, a z reprezentacją występował też na mundialu.

Joselu (napastnik, 33 lata)
Rozegrał dwa mecze w pierwszej drużynie Realu Madryt i strzelił dwa gole. Zdobył też siedem bramek w czterech spotkaniach w play-offach, gdy Castilla wywalczyła awans w sezonie 2011/12. Łącznie w rezerwach uzbierał 26 trafień, czym zapracował sobie na transfer do Hoffenheimu. Następnie przechodził przez Eintracht Frankfurt, Hannover, Stoke City, Deportivo La Coruña, Newcastle, Alavés, Espanyol i teraz ponownie jest w Realu Madryt. Wrócił do zespołu po 11 latach. Sięgnął po nagrodę Zarry (dla najlepszego hiszpańskiego strzelca w Primera División) w poprzednim sezonie. Z reprezentacją zdobył Ligę Narodów.

Jesé (napastnik, 30 lat)
W sezonie po awansie był najlepszym strzelcem Castilli w Segunda División z 22 golami. To mu otworzyło drzwi do pierwszego zespołu na sezon 2013/14. Poważna kontuzja kolana zatrzymała jego rozwój. W Realu Madryt rozegrał 94 mecze, strzelając 17 goli. W 2016 roku został sprzedany do PSG, gdzie miał odbudowywać karierę, co nigdy się nie udało. Bez sukcesów zmieniał kluby: Las Palmas, Stoke City, Betis, Sporting, Ankaragücü i obecnie Sampdoria. Łącznie sięgnął po 10 klubowych tytułów. Wygrał dwie Ligi Mistrzów, klubowe mistrzostwo świata, Superpuchar Europy, mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Króla z Realem Madryt i dołożył do tego mistrzostwo Francji, Puchar Francji, Puchar Ligi Francuskiej i Superpuchar Francji z PSG.

Morata (napastnik, 30 lat)
W sezonie po awansie dzielił grę w Castilli z występami w pierwszej drużynie. Po zdobyciu Décimy w sezonie 2013/14 został sprzedany do Juventusu, gdzie spędził dwa lata. Wrócił do Realu Madryt na sezon 2016/17, sięgając po mistrzostwo Hiszpanii i Ligę Mistrzów, zdobywając 20 goli. Nie był jednak zadowolony z roli w zespole i trafił do Chelsea za 66 milionów euro, co jest najwyższą ceną zapłaconą za wychowanka Królewskich. Następnie przeszedł do Atlético, wrócił do Juventusu i ostatecznie ponownie do Atlético. Zdobył 17 klubowych tytułów: dwie Ligi Mistrzów, klubowe mistrzostwo świata, dwa Puchary Króla, Superpuchar Europy, dwa mistrzostwa Hiszpanii, dwa mistrzostwa Włoch, trzy Puchary Włoch, dwa Superpuchary Włoch, Ligę Europy i FA Cup. Z reprezentacją sięgnął po Ligę Narodów.

Lucas Vázquez (skrzydłowy, 31 lat)
Po dwóch sezonach w Castilli na poziomie Segunda División odszedł do Espanyolu z opcją wykupu. Po roku Rafa Benítez odzyskał go do swojego projektu na sezon 2015/16. Lucas przekonał go do siebie, a następnie rozkochał w sobie Zidane’a, który zawsze uważał go za jednego ze swoich najwierniejszych żołnierzy. Ma za sobą osiem sezonów w Realu Madryt i został mu rok kontraktu. Wygrał 18 tytułów, w tym cztery Ligi Mistrzów. Jego licznik występów wskazuje 311. Bronił również barw reprezentacji.

Dienis Czeryszew (napastnik, 32 lata)
Po sezonie w Castilli w Segunda División odszedł do Sevilli na sezon 2013/14. Od tamtej pory występował w wielu klubach. Był w Villarrealu, wrócił do Realu Madryt, ale w tym samym sezonie został wypożyczony do Valencii, a następnie ponownie trafił do Villarrealu. Na sezon 2018/19 jeszcze raz dołączył do Valencii, gdzie został do 2022 roku. W minionym sezonie bronił barw Venezii w Serie B. Ma na koncie 163 mecze w Primera División. Zdobył Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Puchar Króla. Grał w barwach reprezentacji Rosji na mundialu.

Pedro Mosquera (pomocnik, 35 lat)
Zagrał jedno spotkanie w pierwszym zespole Realu Madryt. Po krótkim pobycie w Getafe wrócił do Castilli, z którą wywalczył awans i grał w Segunda División. Później ponownie bronił barw Getafe, a następnie występował w Elche, Deportivo i Huesce. W obecnym sezonie jest graczem Alcorcónu, z którym walczy o awans do drugiej ligi. Łącznie rozegrał 175 meczów w Primera División.

Álex Fernández (pomocnik, 30 lat)
Ma na koncie jeden występ w pierwszej drużynie. Brat Nacho był w Castilli po awansie. Później odszedł do Espanyolu w Primera División. Odszedł na wypożyczenie do Rijeki i Reading. Później podpisał kontrakt z drugoligowym Elche, by w końcu trafić do Cádizu, w którym jest już od sześciu sezonów. W Primera División rozegrał 115 meczów.

Omar Mascarell (pomocnik, 30 lat)
Również rozegrał jeden mecz w pierwszej drużynie. Po zakończeniu etapu w Castilli był wypożyczany do Derby County i Sportingu Gijón. W 2016 roku został sprzedany do Eintrachtu, z którym zdobył Puchar Niemiec. Dwa lata później przeniósł się do Schalke. W 2021 roku wrócił do Hiszpanii, gdzie podpisał umowę z Elche i występuje w tym zespole do dzisiaj. Rozegrał 87 meczów w Primera División i 98 w Bundeslidze.

Óscar Plano (napastnik, 32 lata)
Po awansie został na rok w Castilli, a później przez cztery sezony w Alcorcónie w Segunda División. W 2017 roku dołączył do Realu Valladolid i występuje tam już od sześciu sezonów, w tym czterech w Primera División, gdzie rozegrał 138 meczów. W przyszłym sezonie, jeśli zostanie w klubie, będzie grał w drugiej lidze.

Juanfran (boczny obrońca, 34 lata)
Ma jeden mecz w pierwszej drużynie Realu Madryt. Po sezonie w Castilli w Segunda División odszedł do Betisu i występował w Lidze Europy. Po roku przeniósł się do Deportivo, gdzie spędził cztery lata w Primera División. Na sezon 2018/19 dołączył do Leganésu, a po roku opuścił Hiszpanii i podpisał kontrakt Alanyasporem i grał tam przez trzy lata. Miniony sezon rozpoczynał w drugoligowej Máladze, a kończył w Oviedo. Ma na koncie 196 meczów w Primera División i Puchar Króla.

Jesús Fernández (bramkarz, 35 lat)
Również rozegrał jeden mecz w pierwszej drużynie. Był trzecim bramkarzem Realu Madryt w sezonach 2012/13 (Casillas, Adán) i 2013/14 (Casillas, Diego López). W 2014 roku odszedł do Granady w Primera División, a następnie do Cádizu i Culturalu Leonesa w drugiej lidze. Później przechodził przez Cluj, Panetolikos, Sepsi OSK (Rumunia) i Hérculesa. Jego obecną drużyną jest rumuńskie Voluntari. Zdobył sześć tytułów: Ligę Mistrzów, klubowe mistrzostwo świata, Superpuchar Europy, Puchar Króla i dwa mistrzostwa Rumunii z Clujem.

Tomás Mejías (bramkarz, 34 lata)
Jeden mecz w pierwszej drużynie, podobnie jak wielu jego kolegów. W sezonie z awansem łączył obowiązki trzeciego bramkarza pierwszej drużyny z występami w Castilli, gdzie rozegrał wtedy 19 meczów. Z Realu Madryt odszedł w 2014 roku. Przeszedł przez wiele klubów: Middlesbrough, Rayo Vallecano, Omonię Nikozja, Dinamo Bukareszt, Ankaraspor i Western Sydney Wanderers. W styczniu tego roku trafił do trzecioligowej Ceuty i uczestniczył w Kings League w drużynie Ikera Casillasa.

Jorge Casado (obrońca, 33 lata)
Jeden mecz w pierwszej drużynie. Po awansie został na kolejne dwa lata w Castilli i następnie odszedł do Betisu, z którym wygrał Segunda División w sezonie 2014/15. W drugiej lidze bronił też barw Ponferradiny i Saragossy. W 2017 roku odszedł do greckiego Ksanti, gdzie przez trzy sezony rozegrał 75 meczów. Od sezonu 2020/21 gra dla Rayo Majadahonda w Primera Federación. Łącznie uzbierał 134 spotkania w Segunda División.

Ríos Reina (obrońca, 33 lata)
Po awansie został na rok w Castilli, a później przez trzy kolejne sezony występował w Segundzie w barwach Mirandésu i Llagostery. Sezon 2016/17 spędził trzecioligowej Ponferradinie, z którą awansował do Segunda División w sezonie 2018/19. Od czterech lat utrzymuje się w drugiej lidze. Ostatni sezon spędził w Eibarze, z którym walczył o Primera División, ale Baskowie przegrali rywalizację z Alavésem. W Segunda División rozegrał 193 mecze.

Iván González (obrońca, 35 lat)
Nie zdołał zadebiutować w pierwszej drużynie. Po opuszczeniu Castilli grał na zapleczu Bundesligi w zespole Erzgebirge Aue. Następnie przeniósł się do Rumunii, by bronić barw ekipy Târgu Mureș. Następnymi przystankami były Alcorcón i Wisła Kraków. Z Polski wrócił do Recreativo Huelva, gdzie postanowił zakończyć karierę w 2020 roku. Kontuzje zaszkodziły mu w ostatnich latach kariery, zmuszając go do zawieszenia butów na kołku w wieku 32 lat.

Pedro Mendes (obrońca, 32 lata)
Jeden mecz w pierwszej drużynie. Portugalczyk dołączył do Castilli na wypożyczenie. Kiedy dobiegło ono końca, nie został w Realu Madryt. Kontynuował karierę w Sportingu, Parmie, Sassuolo, Rennes i Montpellier. Poważna kontuzja kolana w kwietniu 2021 roku (zerwanie więzadła krzyżowego) sprawiła, że od tamtej pory praktycznie nie gra. Ma za sobą jeden występ w reprezentacji.

Pablo Gil (obrońca, 34 lata)
Po wywalczeniu odszedł do Sparty Praga. Spędził tam tylko sześć miesięcy, po czym wrócił do Hiszpanii na wypożyczenie do Albacete. Następnie przechodził przez Caudal, Alcobendas Sport, Méridę, Internacional Madryt, FC 08 Villingen, TSG Balingen i w 2022 roku zakończył karierę broniąc barw Colmenaru Viejo.

Mandi (pomocnik, 34 lata)
Z Castilli odszedł do Sportingu Gijón. Później był w Elche i Almeríi, by na sezon 2018/19 przenieść się do Australii. Podpisał tam kontrakt z Wellington Phoenix. Stamtąd trafił do Indii i grał dla zespołu ATK, z którym zdobył mistrzostwo kraju. Na sezon 2020/21 wrócił do Hiszpanii i dwa lata spędził w Unionistas Salamanka. W poprzednim sezonie był bez drużyny.

Merchán (pomocnik, 34 lata)
Po awansie przeszedł do rezerw Espanyolu, a następnie do Caudalu. Przez oba te sezony grał w trzeciej lidze, ale później zszedł o poziom niżej i przeszedł przez Terrassę, Vilafrancę oraz Alcobendas. Następnie długo był bez drużyny i znalazł w końcu zatrudnienie w Niemczech, gdzie dołączył do Denzlingen. Po powrocie do Hiszpanii trafił do San Agustín de Guadalix. Kolejnymi etapami były: Adarve, Móstoles, Pozuelo, San Andreu, a ostatni sezon spędził w Trivalu Valderas.

Isaac Becerra (bramkarz, 35 lat)
Był trzecim bramkarzem w Castilli, chociaż w rzeczywistości pełnił funkcję drugiego golkipera. W Castilli rozegrał trzy spotkania. Po awansie przez cztery lata bronił barw Girony w Segundzie, gdzie rozegrał 139 meczów. Później zaliczył 39 spotkań w Realu Valladolid, również w drugiej lidze. Następnym krokiem był Gimnàstic, po czym trafił na czwarty poziom rozgrywek w barwach Cerdanyoli. Ostatni sezon spędził w Badalonie, również w Segunda Federación.

José Zamora (pomocnik, 34 lata)
Jego udział w wywalczeniu awansu był śladowy, bo rozegrał 30 minut w ostatnim meczu sezonu zasadniczego. Później przedwcześnie zdecydował się na zakończenie kariery.

Toril (trener, 49 lat)
Został zwolniony z Castilli po drugim sezonie w Segunda División. W sezonie 2016/17 objął Elche w Segundzie, ale nie dotrwał do końca rozgrywek. W 2018 roku próbował szczęścia w Chinach, gdzie pracował w Guangzhou Evergrande. 29 listopada 2021 roku zastąpił Davida Aznara na stanowisku trenera pierwszego zespołu kobiecej sekcji Realu Madryt.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!