Belgia remisuje z Austrią

Belgia zremisowała u siebie z Austrią 1:1 w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Pełne występy zaliczyli Thibaut Courtois i David Alaba. Austriacy zdobyli cenny punkt i prowadzą w swojej grupie.

Starcie Belgów z Austriakami było dla jednych, jak i drugich niezwykle ważnym spotkaniem w kontekście awansu na EURO 2024. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem Federacja złożyła hołd dla Thibaut Courtois za jego 100 występów w reprezentacji. W przerwie uhonorowany został również Eden Hazard, który posłał na trybuny 33 piłki symbolizujące jego trafienia w kadrze.

Początek był dosyć spokojny w wykonaniu obu zespołów, choć minimalnie lepsze wrażenie sprawiali Austriacy, który lepiej radzili sobie z wyprowadzaniem piłki. Po dosyć niemrawym początku gospodarze zaczęli czuć się na boisku coraz lepiej, głownie za sprawą indywidualnych akcji Doku czy Lukebakio, ale brakowało im skuteczności.

W 25. minucie piłkarze Ralfa Rangnicka wyszli na prowadzenie. Po dograniu z rzutu rożnego uderzał Gregoritsch, a piłka niefortunnie odbiła się od Mangali i wpadła do siatki. Trudno tutaj winić Courtois, który w ostatniej chwili został zmylony i nie miał większych szans na interwencję. Przed przerwą bliski wyrównania był Lukebakio, ale piłka po jego uderzeniu minimalnie minęła słupek i do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

W drugiej połowie Czerwone Diabły od razu ruszyły do ataku, a Austriacy skupili się na solidnej defensywie. Podopieczni Domenico Tedesco stwarzali coraz więcej zagrożenia pod bramką Alexandra Schlagera i w 61. minucie doprowadzili do wyrównania dzięki bramce Romelu Lukaku, który przyjął sobie piłkę przed polem karnym i popisał się mocnym strzałem z dystansu.

Goście mogli ponownie wyjść na prowadzenie już kilka minut później, ale Courtois dobrze interweniował przy uderzeniu Poscha i uchronił swój zespół od straty bramki. W ostatnim kwadransie Austriacy ruszyli odważniej do ataku, a Belgowie skupili się kontratakach. Końcówka spotkania była bardzo otwarta, w ostatniej minucie doliczonego czasu gry Tielemans trafił w poprzeczkę. Ostatecznie spotkanie nie oglądaliśmy już żadnych bramek i spotkanie zakończyło się remisem. W zespole austriackim solidne zawody zanotował David Alaba. Niezły występ ma za sobą również Thibaut Courtois. Trudno winić go o straconą bramkę, a w drugiej połowie zanotował bardzo ważną interwencję.

Belgia – Austria 1:1 (0:1)
0:1 Mangala 25' (bramka samobójcza)
1:1 Lukaku 61' (asysta: Lukebakio)

Belgia: Courtois; Castagne, Dendoncker (Al-Dakhil 85'), Faes, Theate; Doku, Tielemans, Mangala (Vrancx 75); Lukebakio (Bakayoko 69'), Carrasco (Openda 76'), Lukaku.
Austria: Schlager; Posch, Lienhart, Alaba, Wöber (Mwene 46'); Wimmer (Kainz 60'), Seiwald, Schlager (Ljubicic 87'), Baumgartner; Arnautović (Sabitzer 60'), Gregoritsch (Onisiwo 87').