Porażka Ukrainy na Wembley

Ukraina kiepsko rozpoczęła eliminacje do Mistrzostw Europy w Niemczech. Na Wembley przegrała z faworyzowanymi Anglikami 0:2. Gole strzelili Harry Kane i Bukayo Saka. Andrij Łunin całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Reprezentacja Ukrainy rozpoczęła dziś eliminacje do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Niemczech. Tymczasowy trener, Rusłan Rotań, nie postawił na Andrija Łunina, który w ocenie selekcjonera przegrywa rywalizację z Anatolijem Trubinem. To bramkarz Szachtara Donieck rozpoczął dzisiejsze spotkanie na Wembley w pierwszej jedenastce. Łunin może pocieszyć się jedynie tym, że trzy dni temu wystąpił w nieoficjalnym sparingu przeciwko drugiej drużynie Brentfordu. Tam wystąpił od początku, rozegrał 45 minut, zaliczył czyste konto, a Ukraina wygrała 2:0.

Dziś rywali był zdecydowanie mocniejszy niż przedwczoraj. Naprzeciwko naszych wschodnich sąsiadów stanął bowiem jeden z najlepszych zespołów w Europie. Anglicy od samego początku dominowali, ale Ukraina nie dawała za wygraną. Trzymała się jednak tylko do 37. minuty. Wtedy Harry Kane odegrał piłkę na prawą stronę do Bukayo Saki, a ten po chwili dośrodkował ją w pole karne Ukrainy. Ołeksandr Karawajew nie zdążył z interwencją, a Kane dość szczęśliwie otworzył wynik meczu. Goście nie zdążyli się otrząsnąć i było już 2:0. Saka zrobił jeszcze lepszą robotę niż chwilę wcześniej, znalazł miejsce na uderzenie z dystansu i posłał futbolówkę prosto w okienko bramki strzeżonej przez Trubina.

W drugiej połowie Anglicy w dalszym ciągu przeważali, choć – co zrozumiałe – atakowali z mniejszą werwą niż w pierwszej części spotkania. Świetne szanse mieli Jude Bellingham i Conor Gallagher, a po stronie Ukrainy nadal było bardzo słabo albo… jeszcze gorzej niż w pierwszej połowie. Przez całe spotkanie zespół prowadzony przez Rotania nie oddał celnego strzału, a liczbę groźnych akcji można by policzyć na palcach prawej ręki Kapitana Haka.

Początek eliminacji był dla Ukrainy niezwykle wymagający. Mierzyła się na wyjeździe z bardzo mocną drużyną, która kilka dni temu pokonała Włochy. Na Wembley Anglicy nie zaskoczyli i potwierdzili, że eliminacje mają być jedynie drogą, a nie celem. Niestety Andrij Łunin nie podniósł się z ławki rezerwowych i wróci do Madrytu bez ani jednej rozegranej minuty w oficjalnym spotkaniu. Kolejna szansa na występ w reprezentacji nadejdzie najwcześniej w czerwcu. Wtedy w Skopje Ukraina zagra z Macedonią Północną. Trubin rozegrał jednak dziś niezłe spotkanie, dlatego trudno się spodziewać, by Łunin wskoczył w najbliższym czasie do wyjściowego składu.

Anglia – Ukraina 2:0 (2:0)
1:0 Kane 37' (asysta: Saka)
2:0 Saka 40' (asysta: Henderson)

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Maguire, Chilwell; Rice, Henderson, Bellingham (86' Gallagher); Maddison (86' Grealish), Saka, Kane (81' Toney)
Ukraina: Trubin; Karawajew (62' Bujalski), Swatok, Matwijenko, Mykołenko (62' Sobol); Stepanenko (90' Konoplanka), Zinczenko; Malinowski, Sudakow, Mudryk (62' Cyhankow); Jaremczuk (74' Dowbyk)