/ ostricz, Santi01, Leszczu, KRot

Casemiro z golem i Pucharem Ligi [VIDEO]

Gwiazdą poprzedniego tygodnia spośród zawodników wypożyczonych i sprzedanych bezsprzecznie był Casemiro. Najpierw pomógł w wyeliminowaniu Barcelony z Ligi Europy, a następnie strzelił gola i przyczynił się do wywalczenia przez Manchester United Pucharu Ligi. Jak radzili sobie pozostali?

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
Przeciętne zawody, ale wcale nie bez żadnych pozytywów. Mogło się podobać, w jaki sposób rozciągał akcje swoimi długimi podaniami. Po jednym z nich był bliski zanotowania asysty drugiego stopnia, ale Mamadou Sylla nie trafił do siatki po dośrodkowaniu Jasona, bo na drodze stanął mu bramkarz Cartageny, którego ostatecznie nie potrafił pokonać żaden z zawodników Alavés, a mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Blanco zjechał do bazy w 69. minucie. Nie zachwycił, ale za to wystąpił w pierwszym składzie szósty raz z rzędu.
Ocena Marki: 1/3
Ocena SofaScore: 6,3/10

Brahim Díaz (AC Milan)
Trzeci raz z rzędu w spotkaniu ligowym Stefano Pioli zaufał mu od pierwszej minuty. I błędu nie popełnił, bo Brahim był jednym z lepiej funkcjonujących trybików czerwono-czarnej maszyny w starciu z Atalantą (2:0). Dynamiczny, ruchliwy, aktywny. Wziął udział w początkowej fazie akcji, która dała Milanowi prowadzenie. Asysty przy swoim nazwisku nie zapisał, ale za to zanotował trzy kluczowe podania, a jego precyzyjne dogrania do kolegów robiły wrażenie. Hiszpan dobrze i swobodnie czuje się w ustawieniu 3-4-2-1, będąc jednym z dwóch zawodników biegających za plecami napastnika. To świadczy o jego uniwersalności. Swój występ zakończył w 74. minucie. Choć brakuje mu liczb, to z meczu na mecz staje się coraz ważniejszą postacią drużyny mistrza Włoch.
Ocena WhoScored: 6,6/10
Ocena SofaScore: 7,0/10

Endrick (Palmeiras)*
W pierwszym spotkaniu w środku tygodnia, przeciwko Red Bull Bragantino, wyszedł w pierwszym składzie i rozegrał 60 minut, ale po raz kolejny nie był to dla niego najlepszy mecz. Był niesamowicie aktywny, szukał dryblingów i szukał piłki, ale nie udało mu się oddać ani jednego strzału, a dodatkowo zobaczył żółtą kartkę po jednym z fauli. Schodząc na ławkę rezerwowych, rozpłakał się, a ujęcia z tej sytuacji obiegły media społecznościowe. Trener Palmeiras odniósł się do tego, mówiąc, że ma sobie wiele do zarzucenia, bo nie wsparł Endricka, kiedy ten tego potrzebował. Palmeiras wygrało 2:1.
Ocena SofaScore: 6,6/10

Następnie Palmeiras mierzyło się z Ferroviárią i tu również Endrick dostał nieco ponad godzinę gry. Ponownie nie udało mu się ani strzelić gola, ani zanotować asysty, ale był jeszcze aktywniejszy. Oddał dwa uderzenia, był dwukrotnie faulowany i widać było, że zależy mu na przerwaniu złej passy. To się jednak nie udało, choć Palmeiras wygrało 2:1.
Ocena SofaScore: 6,8/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Trener nie skorzystał z jego usług w wyjazdowej potyczce z Villarrealem. Całe spotkanie Latasa spędził na ławce rezerwowych.

Reinier (Girona FC)
Wrócił wreszcie do gry, wchodząc w 80. minucie spotkania na San Mamés. Nie wyróżnił się jednak niczym konkretnym i w tym czasie tylko pięć razy był przy piłce. Dobrze go jednak widzieć z powrotem na boisku.
Ocena WhoScored: 5,9/10
Ocena Asa: 1/3

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
Nie ma za sobą udanego meczu. Getafe przegrało na wyjeździe 1:2 i wróciło do strefy spadkowej. Mayoral był tym razem ustawiony bliżej lewego skrzydła. Przy obecnej formie Enesa Ünala, który zdobył wczoraj ósmą bramkę w lidze, trener szuka dla niego miejsca za plecami Turka, ale Borja nie potrafi się odnaleźć. Wczoraj mógł nawet pokonać Pepe Reinę i dać drużynie remis, ale w końcówce byłego bramkarza reprezentacji Hiszpanii uratowała poprzeczka. 25-latek bardzo ładnie złożył się do strzału i niewiele mu zabrakło do zdobycia pięknej bramki. Skrót spotkania można obejrzeć tutaj.
Ocena WhoScored: 6,4/10
Ocena SofaScore: 6,1/10

Casemiro (Manchester United)
W środku tygodnia rozegrał pełne spotkanie z Barceloną w ramach rewanżowego meczu Ligi Europy i spisał się naprawdę nieźle, kontrolując wraz z Fredem środek pola, choć dopiero w drugiej połowie. W pierwszej, podobnie jak cały Manchester, był dość zagubiony. Zanotował jednak dwa wybicia, dwa odbiory i do tego nawet jedno podanie kluczowe. Czerwone Diabły wygrały 2:1 i awansowały do kolejnej rundy.
Ocena WhoScored: 6,8/10

W weekend natomiast Manchester United rozgrywał finałowy mecz Pucharu Ligi przeciwko Newcastle United i tu Casemiro odegrał kluczową rolę. Zanotował aż pięć odbiorów i dwa wybicia, niemal samodzielnie kontrolując środek pola. Miał też jedno kluczowe podanie, ale najważniejsze, że strzelił gola otwierającego wynik, świetnie wygrywając pojedynek powietrzny w polu karnym z defensorami Srok. Ostatecznie jego zespół wygrał 2:0, a Casemiro mógł cieszyć się z pierwszego trofeum w barwach Czerwonych Diabłów.
Ocena WhoScored: 8,2/10
Ocena SofaScore: 7,7/10

Fran García (Rayo Vallecano)**
Tak jak cały zespół w potyczce z Cádizem spisał się co najwyżej przeciętnie. Tradycyjnie był jednym z najaktywniejszych zawodników Rayo, ale jego drużyna i tak przegrała na wyjeździe 0:1. Występ bez historii.
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,4/10

Isco (bez klubu)
Cały czas bez nowego pracodawcy, tym razem nawet bez żadnych świeżych plotek na temat potencjalnego nowego pracodawcy.

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W Lidze Konferencji Fiorentina wygrała z Bragą 3:2, a Serb przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych.

W weekend rywalem Fiorentiny była Verona, a Jović zameldował się na murawie dopiero w 65. minucie spotkania. Trudno napisać cokolwiek pozytywnego o jego występie, ponieważ rozegrał kolejne kiepskie zawody. Nie pokazywał się kolegom do gry, nie oddał ani jednego strzału i ponownie można było odnieść wrażenie, że czuł się lekko zagubiony na boisku. Serb nie poprawił swojej sytuacji i rozegrał kolejny mecz do zapomnienia.
Ocena WhoScored: 6,1/10
Ocena SofaScore: 6,5/10

Mario Gila (Lazio)
Liga Konferencji to są jego rozgrywki. Zagrał w pierwszym meczu z Clujem i wystąpił też w rewanżu, przebywając na boisku od początku do końca. Ponownie Lazio zachowało czyste konto (0:0) i awansowało dalej po zwycięstwie 1:0 w Rzymie. Mario zaliczył bardzo udany występ. Tylko raz dał się ograć w polu karnym, kiedy w 21. minucie próbował ratować sytuację po błędzie kolegi. Poza tym był znakomity. W drugiej połowie napędził akcję, w której powinien zapisać na koncie asystę, ale jakimś cudem piłka nie wpadła do siatki.

W ligowym spotkaniu z Sampdorią wrócił na ławkę rezerwowych i się z niej nie podniósł. Lazio wygrało 1:0.

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
Ostatnie tygodnie w wykonaniu Kubo były bardzo dobre, ale w spotkaniu z Valencią można było oczekiwać od niego o wiele więcej. Nie oddał ani jednego strzału i wygrał zaledwie jeden pojedynek. W swoim stylu starał się napędzać akcje w wielu sektorach boiska, jednak tym razem niewiele z tego wynikało. Na plus warto zaznaczyć dwa kluczowe podania, ale w ogólnym rozrachunku był to mecz bez większej historii dla Japończyka, który często był po prostu niewidoczny. Boisko opuścił w 73. minucie, a Real Sociedad przegrał na Estadio Mestalla 0:1.
Ocena Asa: 0/3

Miguel Gutiérrez (Girona FC)
Być może pauza w meczu z Almeríą kosztowała go miejsce w składzie. W wyjazdowym spotkaniu z Athletikiem na lewej stronie defensywy wyszedł ponownie Javi Hernández, który spisał się nieźle, ale doznał kontuzji. W 61. minucie zmienił go więc Miguel, ale zaprezentował się słabo i miał spore problemy z Iñakim Williamsem i Álexem Berenguerem. Przegrał wszystkie pojedynki w obronie, a dryblingi kompletnie mu nie wychodziły. Ostatecznie jednak Girona wygrała 3:2.
Ocena WhoScored: 6,3/10
Ocena SofaScore: 5,9/10

Víctor Chust (Cádiz CF)
Wciąż nie wrócił do gry po kontuzji odniesionej 5 listopada w ligowej rywalizacji z Getafe.