/ Leszczu, Mateo, ostricz, KRot

Gole Jovicia, Mayorala i Brahima, asysta Kubo [VIDEO]

Najbardziej elektryzującą informacją z ubiegłego tygodnia w naszym stałym cyklu dotyczącym piłkarzy wypożyczonych i sprzedanych są dwie bramki Luki Jovicia w Lidze Konferencji Europy. Do siatki trafiali też Borja Mayoral (w La Lidze) i Brahim Díaz (w Lidze Mistrzów!). Bliski szczęścia był również Takefusa Kubo, ale u niego tym razem skończyło się tylko na asyście. A jak poszło pozostałym? Przekonajmy się.

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
Bardzo dobry mecz. Aktywny i podłączony do gry od pierwszej do ostatniej minuty swojego występu, czyli konkretnie od pierwszej do 83. Minuty. Bardzo często miał piłkę pod swoimi nogami (zanotował 51 kontaktów) i co najważniejsze – potrafił zrobić z nią użytek. Skończył z jednym kluczowym podaniem. Alavés wygrało z Ibizą 4:2, Blanco nie strzelił gola ani nie zanotował asysty, ale był ważnym ogniwem swojego zespołu. Przede wszystkim w defensywie. Dowód? Wygrał 10 z 14 stoczonych pojedynków, zanotował cztery przechwyty. 22-letni pomocnik z każdym kolejnym spotkaniem coraz mocniej ugruntowuje swoją pozycję w drużynie prowadzonej przez Luisa Garcíę.
Ocena Marki: 2/3
Ocena Asa: 1/3
Ocena SofaScore: 7,6/10

Brahim Díaz (AC Milan)
W środku tygodnia Milan mierzył się na San Siro z Tottenhamem w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Rossoneri wygrali 1:0, a strzelcem zwycięskiego gola był właśnie Brahim. Odważnie ruszył na piłkę odbitą przez Frasera Forstera po uderzeniu Theo Hernándeza i z bliskiej odległości głową umieścił ją w siatce. Bramka to jednak nie wszystko, bo 23-latek we wtorkowym spotkaniu był prawdziwym motorem napędowym swojej drużyny. Bardzo dobrze radził sobie w wyprowadzeniu piłki i przyspieszaniu szybkich ataków, a także sumiennie pracował w defensywie. Swój występ zakończył w 77. minucie, kiedy to zmienił go Charles De Ketelaere. Skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena WhoScored: 7,2/10
Ocena SofaScore: 6,9/10

Hiszpan ponownie znalazł się w wyjściowym składzie Milanu, który na wyjeździe mierzył się z Monzą. Spędził na boisku łącznie 64 minuty i pokazał się z całkiem przyzwoitej strony, zwłaszcza w pierwszej połowie. Chętnie uczestniczył w rozegraniu i agresywnie walczył o odzyskanie piłki po stracie. Mógł nawet trafić do siatki, gdy dobijał strzał Rafaela Leão, ale ostatecznie przegrał pojedynek z Michele Di Gregorio. Jest za co pochwalić (cztery udane dryblingi), jest za co zganić (dwanaście strat). W skrócie – solidnie, ale bez szału.
Ocena WhoScored: 6,9/10
Ocena SofaScore: 6,4/10

Endrick (Palmeiras)*
Słabsza forma strzelecka 16-latka niestety się utrzymuje. Wyszedł w pierwszym składzie na wyjazdowe spotkanie z Corinthians i spisał się przeciętnie. Rozegrał 67 minut zanim został zmieniony i oddał w tym czasie dwa strzały, a nawet zanotował dwa kluczowe podania. Przegrywał jednak wiele pojedynków i ani razu nie udało mu się minąć z piłką rywala. Miał spore problemy ze stoperami Corinthians i nie odegrał ważnej roli w ostatecznym remisie 2:2.
Ocena WhoScored: 6,6/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Całe spotkanie z Valencią przesiedział na ławce rezerwowych. Jego zespół wygrał 1:0 i opuścił strefę spadkową.

Reinier (Girona FC)
Brazylijczyk uporał się wreszcie z kontuzją i zasiadł na ławce rezerwowych w meczu Girony z Almeríą, skąd obserwował, jak jego zespół wygrywa 6:2.

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
Jeden z bohaterów Getafe. Mayoral nie grał dobrego spotkania z Valencią, ale zdobył jedyną bramkę w tym meczu. W 82. minucie wykorzystał zgranie Alderete, wygrał pojedynek z Tonim Lato i z bliska wepchnął piłkę do siatki. Chwilę później otrzymał żółtą kartkę za zdjęcie koszulki. Radość była jednak w pełni zrozumiała, Getafe opuściło bowiem strefę spadkową i wygrało z bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie. Skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 7,1/10
Ocena SofaScore: 7,0/10

Casemiro (Manchester United)
W czwartek Brazylijczyk wyszedł w pierwszym składzie na mecz Ligi Europy na Camp Nou, gdzie rozegrał bardzo dobre spotkanie. Grał twardo, zanotował dwa odbiory, dwa przechwyty, dwa wybicia i raz zablokował groźny strzał przeciwnika. Do tego oddał aż trzy strzały i miał jedno kluczowe podanie. Nie można raczej powiedzieć, by United zdominowało środek pola, ale Casemiro zdecydowanie odegrał dużą rolę w tym, by nie zrobiła tego również Barcelona. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2.
Ocena SofaScore: 7,4/10
Ocena WhoScored: 6,8/10

W weekend natomiast United podejmowało Leicester City, a Casemiro był zawieszony na to spotkanie z powodu zobaczonej z Crystal Palace czerwonej kartki. To był ostatni mecz z jego okresu zawieszenia, więc już za tydzień Czerwone Diabły będą mogły liczyć na swojego pomocnika. Podopieczni Ten Haga wygrali spokojnie 3:0 i zbliżyli się do Manchesteru City.

Fran García (Rayo Vallecano)**
Potyczka z Sevillą nie była dla niego łatwa. Naprzeciwko niego najczęściej grał Suso, który imponował skutecznym dryblingiem. To właśnie hiszpański skrzydłowy zdobył pierwszą bramkę, ale Fran nie ponosi żadnej winy za to trafienie. Obrońca jak zawsze był bardzo aktywny (80 kontaktów z piłką, najwięcej ze wszystkich piłkarzy na boisku) i posłał kilka niezłych dośrodkowań. Ostatecznie Rayo zremisowało u siebie 1:1.
Ocena WhoScored: 6,4/10

Isco (brak klubu)
Po fiasku związanym z dołączeniem do Unionu Berlin Hiszpan wciąż jest bezrobotny. W trakcie kilkunastu ostatnich dni pojawiły się plotki o zainteresowaniu jego osobą ze strony Konyasporu oraz Evertonu. Włoski dziennikarz Rudy Galetti podał, że odbyły się już wstępne rozmowy z walczącym o utrzymanie w Premier League klubem, a niebawem obie strony mają się spotkać. Od tamtej pory jednak nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji na temat jego potencjalnego dołączenia do drużyny z Goodison Park. Tak więc na ten moment były piłkarz Los Blancos niezmiennie od 21 grudnia i rozwiązania kontraktu z Sevillą pozostaje bez klubu.

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W czwartek przeciwnikiem Fiorentiny w Lidze Konferencji była SC Braga, a Serb rozegrał mecz, na który czekał od wielu tygodni. Zespół z Florencji długo nie mógł się przedrzeć przez obronę rywala, ale tuż przed przerwą Jović wykorzystał precyzyjną wrzutkę z lewej flanki i mocnym uderzeniem głową otworzył wynik spotkania. Nie był to jego ostatni gol tamtego wieczoru. W 60. minucie dobrze odnalazł się w polu karnym i pomimo dosyć ostrego kąta trafił do siatki po raz drugi. Serb w końcu zrobił to, czego można oczekiwać od napastnika, czyli po prostu był skuteczny. Boisko opuścił w 75. minucie, a Fiorentina wygrała 4:0.
Ocena SofaScore: 8,5/10

Po dobrym występie na europejskiej arenie atakujący liczył na powtórkę na krajowym podwórku. Niestety, w meczu z Empoli znów był tym piłkarzem, którego mogliśmy oglądać przez większą część obecnego sezonu. Nie tworzył zagrożenia pod bramką przeciwnika, oddał trzy strzały (wszystkie niecelne) i nie wygrał ani jednego pojedynku. Do tego wszystkiego dołożył sześć strat. Słaby mecz 25-latka, który w 69. minucie opuścił murawę.
Ocena WhoScored: 6,1/10
Ocena SofaScore: 6,5/10

Mario Gila (Lazio)
Mecz z Clujem w ramach 1/16 finału Pucharu Konferencji rozpoczynał na ławce. Szansa otworzyła się przed nim w 15. minucie, kiedy czerwoną kartkę otrzymał Patric, środkowy obrońca. Gila chwilę później wszedł na murawę, żeby załatać lukę. Spisał się dobrze, bo mimo gry przez długi czas w osłabieniu Lazio zachowało czyste konto i wygrało 1:0. To otwiera szansę przed Mario na występ w rewanżu. W ligowym spotkaniu z Salernitaną (wygrana 2:0) nie podniósł się z ławki.

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
W sobotę Real Sociedad mierzył się u siebie z Celtą. Japończyk zagrał dobre spotkanie, choć może czuć ogromny niedosyt. Już w 5. minucie zanotował asystę – przyjął piłkę w okolicach linii środkowej, minął rywala, a następnie posłał precyzyjne podanie do Oyarzabala, który strzelił pierwszego gola dla gospodarzy. Był aktywny i stwarzał dużo zagrożenia na prawej flance, ale tym razem zabrakło mu skuteczności. W 77. minucie znalazł się w bardzo dobrej sytuacji i mógł definitywnie zamknąć to spotkanie. Jego strzał powędrował ostatecznie koło słupka, co zemściło się w doliczonym czasie gry, gdy Celta doprowadziła do wyrównania. Skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena Marki: 2/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 7,5/10
Ocena SofaScore: 7,2/10

Miguel Gutiérrez (Girona FC)
Hiszpan był zawieszony za nadmiar żółtych kartek, więc nie zagrał w piątkowym meczu Girony z Almeríą. Jego zespół efektownie wygrał 6:2, a rywal do walki o miejsce w składzie Miguela, czyli Javi Hernández, strzelił gola.

Víctor Chust (Cádiz CF)
Wciąż nie wrócił do gry po kontuzji odniesionej 5 listopada w ligowej rywalizacji z Getafe.