Advertisement
Menu
/ elpais.com

Dekalog Superligi

„Od października mogliśmy poczuć na własnej skórze strach klubów przed publicznymi komentarzami przeciwko systemowi, który poprzez grożeniem karami próbuje zablokować jakąkolwiek próbę opozycji”, pisze Bernd Reichart w swoim tekście w El País. Dyrektor generalny firmy A22 Sports Management, która jest promotorem Superligi, przedstawia 10 zasad nowej europejskiej ligi piłkarskiej. Poniżej przedstawiamy pełne tłumaczenie jego tekstu.

Foto: Dekalog Superligi
Fot. Getty Images

Europejski futbol stoi nad przepaścią. Pojawiły się ogromne nierówności, jak długi i szeroki nasz kontynent, a europejskie kluby z tradycjami, które mają chwalebną przeszłość, dzisiaj są niezdolne do rywalizacji. Ciążą im setki milionów euro strat, które w dużej części spowodowane są systemem, który napędza niekontrolowane wydatki. By przeżyć, hiszpańskie i francuskie kluby zastawiły swoją przyszłość, sprzedając swoje prawa telewizyjne na 50 lat (niektóre nawet na dłużej). Wydaje się, że inne europejskie kluby ruszą tą samą drogą.

W październiku rozpoczęliśmy otwarty proces dialogu na temat przyszłości europejskiego futbolu. Od tamtego czasu odbyliśmy rozmowy z prawie 50 klubami i innymi interesariuszami sektora, a podzielaną przez praktycznie wszystkich wspólną konkluzją było to, że podstawa, na której opiera się europejski futbol, jest poważnie zagrożona. Nadszedł moment zmian.

Kluby, które ponoszą pełne ryzyko biznesowe, często są zmuszane do pozostawania na marginesie przy podejmowaniu kluczowych decyzji dla swojej przyszłości, gdy jednocześnie krwawią sportowo i finansowo. Na dotychczasowych spotkaniach mogliśmy poczuć na własnej skórze strach klubów przed publicznymi komentarzami przeciwko systemowi, który poprzez grożeniem karami próbuje zablokować jakąkolwiek próbę opozycji.

Nasz dialog był szczery, bezpośredni i owocny. A wnioski są jasne: zarówno o potrzebie zmiany systemu, jak także sposobie dokonania tej zmiany. Chociaż przed nami pozostaje dużo pracy i dialog musi trwać dalej, podsumowujemy tu 10 zasad, które wyciągnęliśmy z naszego procesu dialogu z europejskimi klubami.

I. ROZGRYWKI OTWARTE I OPARTE NA ZASŁUGACH SPORTOWYCH
Europejska liga piłkarska powinna być rozgrywkami otwartymi, z wieloma dywizjami, złożona z 60-80 drużyn i powinna pozwalać na zrównoważoną dystrybucję przychodów w piłkarskiej piramidzie. Uczestnictwo w każdym sezonie powinno opierać się na zasługach sportowych i bez istnienia stałych członków. System awansu powinien być otwarty, oparty na wynikach w rozgrywkach krajowych i powinien pozwalać w ten sposób wszystkim klubom na wejście do rozgrywek przy utrzymaniu udziału w rozgrywkach na poziomie krajowym.

II. ROZGRYWKI KRAJOWE: FUNDAMENTY FUTBOLU
Uczestnicy powinni pozostać zaangażowani w swoje rozgrywki i turnieje krajowe, jak robią to obecnie. Jednocześnie należy podejść do krytycznej potrzeby wzmocnienia i uczynienia bardziej konkurencyjnymi rozgrywek krajowych na całym kontynencie. Rozgrywki europejskie powinny odgrywać fundamentalną rolę w osiągnięciu tego celu, tworząc i wnosząc dodatkowe środki do systemu.

III. POPRAWA KONKURENCYJNOŚCI POPRZEZ STABILNE I ZRÓWNOWAŻONE ŚRODKI
Poprawienie konkurencyjności europejskich klubów wymaga większego podziału środków finansowych w całej piramidzie oraz zasad zrównoważonego finansowego rozwoju, które byłyby surowo stosowane. Kluby potrzebują większej stabilizacji i przejrzystości rocznych przychodów, by móc podchodzić do długoterminowych zobowiązań, zarówno wobec piłkarzy, jak i tych dotyczących rozwoju infrastruktury. Lepszy i atrakcyjniejszy format rozgrywek europejskich stworzyłby dodatkowe środki i nie ma wątpliwości, że stabilizacja finansowa klubów wzrosłaby znacząco, jeśli zostałoby im zagwarantowane rozegranie w sezonie przynajmniej 14 meczów w Europie.

IV. ZDROWIE PIŁKARZY POWINNO BYĆ W CENTRUM NASZEGO SPORTU
Zdrowie piłkarzy powinno być kluczowym czynnikiem przy określaniu liczby meczów, które powinni rozgrywać w każdym roku. Liczba kolejek w rozgrywkach europejskich nie powinna wzrastać względem tych zaplanowanych w obecnym terminarzu. Związki piłkarzy powinny mieć większy wpływ przy swojej ochronie zdrowia piłkarzy, a dialog społeczny powinien być promowany przez Unię Europejską. To krytyczne, by europejskie kluby i ich piłkarzy nie byli zmuszani przez trzecie podmioty do gry w nowych rozgrywkach czy poszerzonych terminarzach na bazie obecnych rozgrywek.

V. ROZGRYWKI ZARZĄDZANE PRZEZ KLUBY Z ZASADAMI ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU FINANSOWEGO, KTÓRE BĘDĄ PRZEJRZYSTE I SUROWO STOSOWANE
Rozgrywki europejskie klubów powinny być zarządzane przez kluby, jak dzieje się to w ligach krajowych, a nie przez podmioty trzecie, które czerpią zyski z systemu bez ponoszenia żadnego ryzyka. Ich struktura zarządcza powinna być w pełni zgodna z przepisami Unii Europejskiej. Europejski futbol powinien móc rozwijać się w sposób zrównoważony i dlatego wydatki klubów powinny być pokrywane wyłącznie ze środków, jakie kluby potrafią same wygenerować, a nie z zastrzyków kapitału osób trzecich, które zniekształcają rozgrywki. Zasady zrównoważonego finansowego rozwoju powinny ograniczać wydatki klubów na pensje i transfery graczy poprzez stały procent z ich rocznych przychodów, a przepisy powinny być dostosowane też do mniejszych klubów i tych znajdujących się w okresach przejściowych.

VI. NAJLEPSZE ROZGRYWKI PIŁKARSKIE NA ŚWIECIE
Celem powinien być rozwój rozgrywek europejskich w futbolu, które staną się najbardziej emocjonującym wydarzeniem sportowym na świecie. Europejscy kibice zasługują na najlepsze mecze i najlepsze doświadczenia. Podstawą jest też to, by najmłodsze generacje, które są przyciągane przez amerykańskie sporty poprzez ich ekspansję na rynek globalny i media cyfrowe, dalej przyjmowały futbol jako najbardziej kochany sport na świecie. A to wszystko można osiągnąć poprzez rozgrywki, które pozwolą najlepszym piłkarzom na świecie rywalizować przez cały sezon od początku do końca w emocjonujących meczach.

VII. POPRAWIENIE DOŚWIADCZENIA KIBICÓW
Futbol to zdecydowanie najpopularniejszy sport, a dialog z kibicami i niezależnymi grupami fanów jest podstawą, by wymieniać pomysły, które pomogą w poprawieniu doświadczeń kibiców. Powinno się podejmować dodatkowe środki, by ułatwiać obecność kibiców na meczach wyjazdów. Należy także ustalić zasady w celu uregulowania jakości stadionów i infrastruktury futbolu, poprawiając w ten sposób doświadczenia z oglądaniem futbolu na żywo.

VIII. ROZWÓJ I FINANSOWANIE FUTBOLU KOBIET
Nieodzowne jest promowanie i rozwój futbolu kobiet, zwiększenie jego profilu i dołączenie go na głównej scenie do rozgrywek męskich. By osiągnąć ten cel, powinno się znacząco zwiększyć finansowanie europejskich rozgrywek kobiet. Inwestycje w futbol kobiet powinny być ukierunkowane zarówno na poziom zawodowy, jak również szkolenie.

IX. ZNACZĄCE ZWIĘKSZENIE SOLIDARNOŚCI
Solidarność do samego futbolu juniorskiego to podstawowy filar europejskiego futbolu i należy znacząco zwiększyć ten aspekt względem jego obecnych poziomów. Jak wcześniej ogłaszano, minimalny roczny wkład w wysokości 400 milionów euro byłby przeznaczany na fundusz solidarnościowy, dla klubów poza europejskimi rozgrywkami oraz aktywności społecznych. To ponad dwa razy więcej niż wnoszą obecne europejskie rozgrywki klubów. To powinno pomóc osiągnąć założony cel. Należy przy tym zagwarantować przejrzystość w zarządzaniu tymi kwotami poprzez nadzór ze strony niezależnych organów, które informowałyby w sposób publiczny i okresowy o tym, gdzie trafiły środki i jaki był ich wpływ.

X. SZACUNEK DLA WARTOŚCI I PRZEPISÓW UNII EUROPEJSKIEJ
Interesariusze europejskiego futbolu powinni działać w zgodzie z wartościami, przepisami i podstawowymi prawami Unii Europejskiej. Dlatego żaden europejski klub nie powinien być zmuszany do poddawania się systemom rozstrzygania konfliktów poza Unią Europejską i swoim Państwem Prawa. Jurysdykcja w sprawach sędziowania sportowego powinna zostać ograniczona w restrykcyjny sposób do natury sportowej tych spraw, a każda inna sprawa prawna powinna być rozstrzygana na odpowiednim dla tego forum. Jednak w każdym przypadku powinno się to odbywać w systemie sądowym Unii Europejskiej.

W tym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowie się na temat legalności i zgodności monopolu UEFA w europejskim futbolu w stosunku do zasad, wartości i podstawowych praw, które tworzą podstawę Unii Europejskiej. Jego decyzja odbije się na futbolu i wszystkich europejskich sportach. Nasz cel to zaprezentowanie Europie po orzeczeniu w tej sprawie zrównoważonego projektu sportowego dla rozgrywek klubowych, który będzie otwarty przynajmniej dla 27 Krajów Członkowskich Unii Europejskiej. Problemy są oczywiste i należy działać na korzyść kibiców, piłkarzy i klubów.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!