/ Leszczu, Mateo, KRot, Santi01

Gol Jovicia, czerwona kartka Casemiro [VIDEO]

Luka Jović zdobył bramkę w Pucharze Włoch przeciwko Torino, a Fran García ma za sobą udany występ przeciwko Almeríi. Antonio Blanco z kolei zanotował trzeci mecz z rzędu w wyjściowej jedenastce Deportivo Alavés. Jak poszło pozostałym?

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
Tym razem ma za sobą dyskretny występ. W spotkaniu z Eibarem spędził na murawie 62 minuty. Alavés wygrało 2:0 po dwóch bramkach Asiera Villalibre, który po wypożyczeniu z Athleticu debiutował w nowym zespole. Blanco rzadko angażował się w rozegranie, skupiając się raczej na trzymaniu swojej pozycji i zabezpieczaniu środkowej strefy. Miał dość niski procent celnych podań (66,7%), nie popisał się ani jednym kluczowym zagraniem. Znów miał sporo strat – jedenaście. Tego meczu 22-latek z pewnością nie zaliczy do najlepszych w swojej karierze, ale powinno go satysfakcjonować, że trzeci raz z rzędu wybiegł w wyjściowej jedenastce swojej drużyny. Przyjemna odmiana.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena SofaScore: 6,7/10

Brahim Díaz (AC Milan)
Derbowe starcie z Interem rozpoczął na ławce rezerwowych. Wszedł na boisko po przerwie. Nie pomógł Milanowi wydostać się z tarapatów. Mecz zakończył się porażką mistrzów Włoch z rywalem zza miedzy (0:1). Brahim wniósł jednak nieco ożywienia do gry Rossonerich. Starał się coś zmienić swoimi dynamicznymi akcjami, ale nie możemy posądzić go o jakiekolwiek konkrety. Oddał jeden strzał na bramkę. Niecelny. Zresztą Milan ani razu nie trafił w światło bramki strzeżonej przez André Onanę. Za Hiszpanem kolejny bardzo przeciętny występ.
Ocena WhoScored: 6,1/10
Ocena SofaScore: 6,6/10

Endrick (Palmeiras)*
W środku tygodnia zaczął mecz z Mirassol na ławce rezerwowych. Na boisku pojawił się w 61. minucie przy wyniku 0:0 i zdecydowanie rozkręcił ofensywę Palmeiras. Choć nie znalazł się w protokole meczowym, to zanotował w ciągu 30 minut aż trzy kluczowe podania, oddał jeden strzał i miał tylko dwie straty przy stuprocentowej celności podań. Dobra zmiana 16-latka.
Ocena SofaScore: 6,9/10

Mecz z Santosem był jednak dla młodego Brazylijczyka słaby. Nie radził sobie z rywalami, wygrał tylko jeden pojedynek, do tego dorzucił aż 10 strat. Oddał w sumie pięć strzałów, co jest dobrym wynikiem, ale zmarnował przy tym trzy doskonałe okazje. Opuścił boisko w 68. minucie i nie może być zadowolony ze swojego występu, choć Palmeiras wygrało 3:1, więc najpewniej nie będzie to miało większych konsekwencji.
Ocena SofaScore: 5,5/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
W meczu z Atlético nie pojawił się na boisku nawet na minutę. Getafe zremisowało na wyjeździe 1:1.

Reinier (Girona FC)
Brazylijczyk wciąż jest niedostępny. Girona wygrała u siebie z Valencią 1:0.

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
Rozegrał całe spotkanie z Atlético, ale poza wynikiem (1:1) nie może być zadowolony z tego, co działo się w sobotnie popołudnie. Starał się być aktywnym, ale przegrywał zdecydowaną większość pojedynków i nie potrafił znaleźć sobie miejsca na boisku. Oddał tylko jeden strzał, ale był on bardzo niecelny.
Ocena Asa: 0/3
Ocena WhoScored: 6,3/10
Ocena SofaScore: 6,8/10

Casemiro (Manchester United)
Brazylijczyk zagrał od początku w meczu z Crystal Palace i do pewnego momentu spisywał się zdecydowanie bardzo dobrze. Zanotował dwa odbiory, dwa przechwyty, świetnie rozgrywał i do tego bardzo chętnie wchodził w pojedynki fizyczne z rywalami, co było ogromną przewagą po stronie Manchesteru. Jednak w 70. minucie po zamieszaniu przy linii bocznej i awanturze, analiza VAR wskazała, że Brazylijczyk łapał rywala za szyję i otrzymał on czerwoną kartkę. United dowiozło wynik 2:1, co jest dobrą wiadomością. Zła jest taka, że Casemiro wykluczył się z kilku najbliższych meczów Premier League.
Ocena WhoScored: 5,9/10
Ocena SofaScore: 6,3/10

Fran García (Rayo Vallecano)**
Ma za sobą udane spotkanie, po którym może czuć spory niedosyt. Rayo wygrało u siebie z Almeríą 2:0 i przesunęło się na piątą pozycję w tabeli. Przy golach Fran nie miał udziału, ale już w 20. minucie przy stanie 0:0 swoim uderzeniem wypracował pozycję strzelecką Isiemu Palazónowi, który zdobył bramkę, ale był na spalonym. W końcówce świetnie wyprowadził kontratak i sam mógł wpisać się na listę strzelców, ale w dobrej sytuacji uderzył zbyt lekko. Najważniejsze sytuacje z jego udziałem można obejrzeć na skrócie tego meczu.
Ocena Marki: 2/3
Ocena WhoScored: 6,8/10

Isco (bez klubu)
Na finiszu zimowego okna transferowego wydawało się, że Isco znalazł nowego pracodawcę. Wiele wskazywało na to, że podpisze umowę z Unionem Berlin. Ostatecznie operacja dołączenia Hiszpana do rewelacji bieżącego sezonu Bundesligi zakończyła się fiaskiem na ostatniej prostej. W związku z tym były zawodnik Realu Madryt od 21 grudnia i rozwiązania kontraktu z Sevillą pozostaje bez klubu.

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W środku tygodnia przeciwnikiem Fiorentiny w Pucharze Włoch było Torino, a Jović w końcu może mieć powody do zadowolenia. W 65. minucie precyzyjnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce i otworzył wynik spotkania. Do bramki dołożył dwa kluczowe podania oraz cztery wygrane pojedynki. Widać było, że czuł się na murawie lepiej niż w poprzednich spotkaniach, w których nie można było pochwalić go dosłownie za nic. Boisko opuścił w 74. minucie, a Fiorentina ostatecznie wygrała 2:1 i zameldowała się w półfinale.
Ocena SofaScore: 7,7/10

W weekend Fiorentina mierzyła się u siebie z Bologną. Tym razem Serbowi nie udało się trafić do siatki, ale widać u niego delikatną zwyżkę formy, która może dawać nadzieję na drugą połowę sezonu. Jeszcze w pierwszej połowie pomógł drużynie w defensywie, wybijając piłkę z linii bramkowej. Oddał dwa strzały, zaliczył trzy kluczowe podania oraz często starał się wspierać kolegów w konstruowaniu akcji ofensywnych. Fiorentina przegrała u siebie 1:2, ale dwa niezłe występy z rzędu są dla Jovicia światełkiem w tunelu.
Ocena WhoScored: 7,4/10
Ocena SofaScore: 7,5/10

Mario Gila (Lazio)
W ćwierćfinale Pucharu Włoch Lazio przegrało 0:1 z Juventusem. Gila obserwował to spotkanie z perspektywy ławki rezerwowych.

W poniedziałek Lazio zremisowało z Veroną 1:1, a Hiszpan kolejny raz przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych.

Miguel Gutiérrez (Girona FC)
Za Miguelem wreszcie dobre spotkanie i w ofensywie, i w defensywie. Dwa odbiory, solidne ustawianie się, a do tego naprawdę częsty udział w akcjach ofensywnych. Aż trzy kluczowe podania, wysoka celność dośrodkowań i trzy wygrane pojedynki. Miał spory udział w tym, że Girona pokonała Valencię 1:0 i jeszcze bardziej oddaliła się od strefy spadkowej.
Ocena Marki: 2/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 7,3/10
Ocena SofaScore: 7,6/10

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
Japończyk utrzymuje stabilną formę i w starciu z Realem Valladolid pokazał się z niezłej strony. Był aktywny na prawej flance, oddał w sumie aż siedem strzałów, zanotował dwa udane dryblingi oraz jedno kluczowe podanie. Kilka razy był blisko zdobycia bramki, ale tym razem nie udało mu się wpisać na listę strzelców. Pomimo całkiem dobrego występu nie był jednak w stanie odwrócić losów spotkania – Real Sociedad przegrał u siebie 0:1, a skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena WhoScored: 6,8/10

Víctor Chust (Cádiz CF)
Wciąż nie wrócił do gry po kontuzji odniesionej 5 listopada w ligowej rywalizacji z Getafe.

Marcelo (Olympiakos)
Nie znalazł się w kadrze meczowej na mecz z PAOK-iem, który zakończył się bezbramkowym remisem.

Zawodnik kolejki: Luka Jović

*został pozyskany przez Real Madryt w grudniu 2022 roku, ale do klubu trafi latem 2024 roku i do tego czasu występuje w Palmeiras