18. kolejka: Sociedad zrównuje się punktami z Królewskimi

W pierwszym sobotnim meczu 18. kolejki Primera División Real Sociedad pokonał 2:0 Rayo Vallecano. Txuri-Urdin umocnili się zatem w ligowej czołówce.

Sobotnie granie w La Lidze rozpoczęliśmy na Campo de Fútbol de Vallecas, gdzie Rayo Vallecano podejmowało Real Sociedad. Imanol Alguacil dokonał aż siedmiu zmian w podstawowej jedenastce względem ostatniej rywalizacji z Mallorcą w Pucharze Króla, a na ławce rezerwowych ponownie usiadł między innymi Takefusa Kubo. Kiedy wydawało się, że mecz lepiej rozpoczęło Rayo, w 15. minucie David Silva przejął piłkę zmierzającą do Unaia López i znakomitym podaniem obsłużył Alexandra Sørlotha, który z zimną krwią wykończył całą akcję. Sytuacja ta była sprawdzana przez system VAR pod kątem zagrania nakładką Silvy, ale nie dopatrzono się przewinienia Hiszpana, a prowadzący to spotkanie jako arbiter główny sympatyczny Antonio Mateu Lahoz również nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Txuri-Urdin jeszcze przed przerwą podwyższyli wynik. Po zaskakującym rozegraniu rzutu rożnego w polu karnym odnalazł się Ander Barrenetxea, który z bliskiej odległości umieścił piłkę w niemal pustej bramce. Temu trafieniu również towarzyszyły kontrowersje związane z potencjalnym faulem na Isim Palazónie. Ponownie zarówno Mateu Lahoz, jak i VAR orzekli, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

W drugiej połowie gospodarze podjęli próbę pościgu za rywalem, ale bezskutecznie. Tak naprawdę poza strzałem głową Alejandro Cateny z 48. minuty, z którym w ekwilibrystyczny sposób poradził sobie Álex Remiro, Los Franjirrojos nie stworzyli żadnej dogodnej okazji do zdobycia bramki. Zabójcza skuteczność Realu Sociedad z pierwszej połowy okazała się wystarczająca, by wywieźć dziś z Vallecas komplet oczek i za sprawą dziewiątej wygranej z kolei ustanowić klubowy rekord największej liczby zwycięstw z rzędu. Tym samym przy dwóch meczach rozegranych więcej Baskowie w ligowej tabeli zrównali się punktami z Realem Madryt, z którym zmierzą się na Santiago Bernabéu już w następnej serii gier.