/ Leszczu, Mateo, ostricz, KRot

Świetny Kubo, solidny występ Frana i początek ligi stanowej Endricka [VIDEO]

Takefusa Kubo ma za sobą kolejny bardzo dobry mecz, tym razem w derbach Kraju Basków przeciwko Athleticowi. Solidny występ zaliczył Fran García, a w naszym zestawieniu debiutuje także Endrick, który w niezłym stylu rozpoczął rozgrywki ligi stanowej. Jak grali wypożyczeni i sprzedani?

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
12 stycznia Real Madryt oficjalnie poinformował o wypożyczeniu Blanco do walczącego o awans do La Ligi drugoligowego Deportivo Alavés. Tym samym przygoda pomocnika z Cádizem zakończyła się na czterech występach i zaledwie 249 minutach spędzonych na boisku. Dzień po ogłoszeniu tej operacji Alavés rywalizowało na wyjeździe z Realem Oviedo (0:1), ale 22-latek nie znalazł się w kadrze zespołu na to spotkanie. Najbliższą okazję do debiutu wychowanek Królewskich będzie miał już dziś, gdy jego drużyna w 1/8 finału Pucharu Króla podejmie na Mendizorrozie Sevillę.

Brahim Díaz (AC Milan)
W tygodniu Milan mierzył się na własnym terenie z Torino w ramach 1/8 finału Pucharu Włoch. Rossoneri nie mogli znaleźć sposobu na sforsowanie defensywy Byków i niczego nie zmieniła nawet czerwona kartka, jaką w konsekwencji dwóch żółtych w 69. minucie otrzymał Koffi Djidji. Brahim wyszedł w pierwszym składzie, ale w zasadzie był równie bezbarwny, co jego koledzy. Ciężko go za cokolwiek pochwalić, bo brakowało mu charakterystycznej dla niego boiskowej inicjatywy. Nie kreował okazji, sam również nie stanął przed choćby jedną dogodną szansą na zdobycie bramki. Został zmieniony przez Stefano Piolego w 69. minucie. Milan przegrał w dogrywce po golu ze 114. minuty, którego autorem był rezerwowy gości, Michel Adopo, i pożegnał się z rozgrywkami pucharowymi.
Ocena SofaScore: 6,7/10

Okazję do rehabilitacji za wstydliwą pucharową porażkę mistrzowie Włoch mieli w 18. kolejce Serie A, w której udali się w podróż na starcie z beniaminkiem z Lecce. Brahim po raz kolejny otrzymał możliwość gry od pierwszej minuty. Sprawy znów potoczyły się dla Milanu bardzo niekorzystnie, bo do przerwy przegrywał już 0:2. W drugiej połowie ruszył jednak w pogoń, jak się później okazało – skuteczną, ku odrobieniu strat, a Hiszpan miał udział przy kontaktowym trafieniu Rafaela Leão. Formalnie zapisał na swoim koncie asystę, ale w praktyce po prostu powalczył z Federico Baschirotto o odbitą przez Wladimiro Falcone piłkę. Prawdą jest natomiast, że 23-letni pomocnik zaprezentował się dużo lepiej niż w konfrontacji z Torino, choć do topowej dyspozycji wciąż mu daleko. Przede wszystkim był wyraźnie aktywniejszy. Zanotował dwa kluczowe podania, stworzył jedną dogodną sytuację. Swój udział w tym meczu zakończył w 69. minucie. Skrót tego spotkania można zobaczyć tutaj.
Ocena WhoScored: 6,6/10
Ocena SofaScore: 6,8/10

Endrick (Palmeiras)*
Wyszedł na boisko od pierwszej minuty w rozgrywkach ligi stanowej Paulista Série A przeciwko São Bento i zagrał dobre spotkanie. Spędził na boisku 87 minut, brał na siebie grę, chętnie atakował bramkę rywali i wchodził w pojedynki z defensorami przeciwnika, również te fizyczne. Oddał w sumie trzy strzały, a pokazał się nawet w obronie, notując dwa odbiory. Został nagrodzony nagrodę dla MVP tego spotkania. Kompilację jego zagrań można obejrzeć tutaj.

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Domowe spotkanie z Espanyolem zaczął tradycyjnie na ławce rezerwowych, z której wstał w 67. minucie, zmieniając kontuzjowanego Munira. Getafe wykorzystywało go przede wszystkim do gry w powietrzu – w ciągu 27-minutowego występu stoczył 5 pojedynków główkowych i wygrał 3 z nich. Oddał dwa strzały, ale oba zostały zablokowane. Wszedł przy wyniku 1:2 i nie zdołał wpłynąć na jego zmianę.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 0/3
Ocena WhoScored: 6,1/10
Ocena SofaScore: 6,5/10

Reinier (Girona)
Brazylijczyk cały czas leczy kontuzję. Girona pokonała Sevillę 2:1.

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
W meczu z Espanyolem u siebie zagrał nieco inaczej niż zazwyczaj. Często wracał po piłkę, pokazywał się do gry bliżej lewej strony i szukał dośrodkowań. To jednak ewidentnie nie jest rola dla niego. Żadna wrzutka nie dotarła do celu i zdecydowana większość pojedynków z jego udziałem padła łupem rywali. Oddał tylko jeden strzał, któremu ostatecznie bliżej było do chorągiewki w rogu boiska niż bramki Espanyolu. Getafe przegrało 1:2, a Mayoral zagrał bardzo słabo.
Ocena WhoScored: 6,0/10

Casemiro (Manchester United)
Brazylijczyk wyszedł w pierwszym składzie na derby Manchesteru i zagrał bardzo dobre spotkanie. Był pewny w rozegraniu, wchodził chętnie w starcia fizyczne z rywalami, a do tego zanotował asystę przy bardzo kontrowersyjnym golu Fernandesa. Opuścił boisko w 92. minucie po świetnym meczu, który pozwolił Czerwonym Diabłom zbliżyć się do czołówki.
Ocena WhoScored: 7,3/10
Ocena SofaScore: 7,3/10

Fran García (Rayo Vallecano)**
Nieźle spisał się w wyjazdowym starciu z Realem Valladolid. Jego zespół wygrał 1:0 po bramce świetnego w tym sezonie Isiego Palazóna, choć wcześniej pomocnik Rayo zmarnował rzut karny. Fran napracował się przede wszystkim w defensywie, gdzie świetnie radził sobie z Gonzalo Platą. Oddał też jeden niezły strzał z dystansu, po którym Jordi Masip wybił piłkę na rzut rożny. Nie był to wielki mecz Frana, ale obrońca po raz kolejny potwierdził swoją równą w ostatnim czasie dyspozycję.
Ocena Marki: 2/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 7,5/10
Ocena SofaScore: 7,6/10

Isco
Nadal nie znalazł klubu po rozwiązaniu kontraktu z Sevillą. Najwyraźniej okazuje się, że nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem.

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W czwartek przeciwnikiem Fiorentiny w Pucharze Wloch była Sampdoria, a Serb rozpoczął to spotkanie w wyjściowej jedenastce. W 38. minucie sprytnie wykorzystał zawahanie obrońcy i trafił do siatki, ale jego gol nie został uznany z powodu pozycji spalonej. Poza tą jedną sytuacją zanotował jednak kolejny bezbarwny występ. Nie oddał ani jednego celnego strzału, wygrał tylko jeden pojedynek i zanotował siedem strat. Rzadko pokazywał się kolegom do gry i w 71. minucie opuścił boisko.
Ocena SofaScore: 6,5/10

Po słabym meczu w środku tygodnia Jović liczył na przełamanie w Serie A, jednak i tym razem nie można powiedzieć za wiele dobrego o jego występie. Starcie z Romą rozpoczął od pierwszej minuty, ale nie wykorzystał tej szansy i zanotował kolejny występ „na zero”. Zero bramek, zero asyst, zero celnych strzałów. Serb nie miał ani jednej sytuacji, w której mógłby zagrozić bramkarzowi rywali i drugą połowę przesiedział na ławce rezerwowych.
Ocena WhoScored: 6,1/10

Mario Gila (Lazio)
Dalej leczy kontuzję stopy. Lazio wygrało z Sassuolo 2:0.

Miguel Gutiérrez (Girona)
Tym razem Miguel zagrał od początku przeciwko Sevilli, ale za nim kolejny raczej przeciętny występ. Zanotował jeden odbiór i trzy przechwyty, więc w defensywie nie było najgorzej. W samej grze jednak nie błyszczał. Przegrał praktycznie wszystkie pojedynki, w które wchodził, żadne z jego dośrodkowań nie znalazło swego celu, a do tego zanotował trzynaście strat. Girona ostatecznie wygrała dzięki bramce w końcówce, pokonując rywali 2:1.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,5/10

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
Real Sociedad wygrał w sobotę z Athletikiem 3:1, a Kubo zanotował jeden z najlepszych występów w tym sezonie. W 37. minucie w widowiskowy sposób ograł Daniego Viviana i precyzyjnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Najczęściej oglądaliśmy go na lewej flance, ale starał się podłączać do gry praktycznie w każdym sektorze boiska. Stwarzał duże zagrożenie pod bramką rywala, a w 60. minucie wywalczył dla swojej drużyny rzut karny, którego pewnie wykorzystał Oyarzabal. Fantastyczny mecz w wykonaniu Japończyka. Skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena Marki: 3/3
Ocena Asa: 3/3
Ocena WhoScored: 8,0/10
Ocena SofaScore: 7,6/10

Víctor Chust (Cádiz CF)
Wciąż nie wrócił do gry po kontuzji odniesionej 5 listopada w meczu z Getafe.

Marcelo (Olympiakos)
W Pucharze Grecji sytuacja Olympiakosu była pewna po zwycięstwie 4:1 (dublet Marcelo) w pierwszym meczu. W rewanżu Brazylijczyk rozegrał pełne 90 minut i popisał się kolejnym trafieniem. Spotkanie skończyło się wynikiem 2:2 i awansem Olympiakosu. Marcelo zaliczył całkiem udany występ, chociaż popełnił jeden błąd w defensywie, który był w stanie sam naprawić. Wydaje się, że to będą rozgrywki, w których otrzyma najwięcej szans na grę, szczególnie że…

… w lidze przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych, a Olympiakos pokonał Aris 1:0.

Zawodnik kolejki: Takefusa Kubo

*został pozyskany przez Real Madryt w grudniu 2022 roku, ale do klubu trafi latem 2024 roku i do tego czasu występuje w Palmeiras