Historia Superpucharu Hiszpanii
Superpuchar Hiszpanii pod swoją obecną nazwą powstał w 1982 roku. Jednak zalążki podobnego turnieju sięgają nawet 1940 roku.
Fot. Getty Images
Superpuchar Hiszpanii w 2023 roku rozgrywany jest w Rijadzie i w finale zmierzą się ze sobą Real Madryt, który wcześniej poradził sobie z Valencią, i Barcelona, która z kolei pokonała Betis. Od 2020 roku zgodnie z decyzją Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej miejscem rozgrywania turnieju jest Arabia Saudyjska. Jaka jest historia superpucharowych starć w Hiszpanii oraz kiedy i dlaczego się one zaczęły?
Obecny format Superpucharu Hiszpanii zakłada dwa półfinały i jeden finał. Zgodnie z ostatnimi zmianami biorą w nim udział dwie pierwsze drużyny La Ligi poprzedniego sezonu oraz finaliści ubiegłorocznej edycji Copa del Rey. Aby jednak znaleźć prawdziwe początki tych rozgrywek, trzeba się cofnąć do 1982 roku, gdy ówczesny prezes Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej, Josep Lluís Núñez, postanowił przywrócić Copa Eva Duarte – turniej, który od 1950 roku mierzył ze sobą mistrza La Ligi ze zdobywcą Copa del Rey.
Historia
W latach 80. Superpuchar Hiszpanii rozgrywany był w ramach jednego finałowego meczu, do którego w połowie danego sezonu podchodzili właśnie aktualny mistrz Hiszpanii i triumfator poprzedniej edycji Copa del Rey. Ten format miał jednak pewne luki, przez które kilka edycji w ogóle się nie odbyło – nakładanie się na siebie innych meczów rozgrywanych w trakcie sezonu czy fakt, że ta sama drużyna zdobyła mistrzostwo i wygrała krajowy puchar.
Na przestrzeni kolejnych lat Federacja dokonywała kilku korekt – przeniesienie Superpucharu na czas letni jeszcze przed startem nowego sezonu oraz ustalenie, że w przypadku wygrania obu rozgrywek przez jedną drużynę do turnieju awansuje drugi finalista Copa del Rey. Później już przy całkowitej zmianie formatu na ten obecny przeniesiono rozgrywanie Superpucharu poza granice Hiszpanii.
Superpuchar Hiszpanii pod obecną nazwą rozgrywany jest od lat 80., ale już w 1940 roku odbył się bardzo podobny turniej pod nazwą Copa del Generalísimo, który wygrało Atlético Aviación. Rok później zmieniono tę nazwę na Puchar Prezesa Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej, a następnie przyszła pora na Copa Eva Duarte. Z kolei od roku 1982 to już nieprzerwanie po prostu Superpuchar Hiszpanii.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze