15. kolejka: Real Sociedad kończy rok na podium

15. kolejka ligi hiszpańskiej jest już za nami. Była to jednocześnie pierwsza seria gier po Mistrzostwach Świata w Katarze i ostatnia w 2022 roku.

Dwa ostatnie spotkania 15. kolejki La Ligi zaplanowano na tę samą godzinę. Real Sociedad wygrał z Osasuną 2:0, a Villarreal pokonał Valencię 2:1.

Spotkanie Realu Sociedad z Osasuną było jednym z hitów tej kolejki. Przed tą serią gier kluby z północy Hiszpanii zajmowały odpowiednio trzecie i siódme miejsce. Spotkanie zaczęło się dużo lepiej dla Basków, którzy mimo wszystko nie forsowali tempa. W 22. minucie ładnie do Braisa Méndeza dograł Takefusa Kubo, a hiszpański pomocnik ograł obrońcę i pokonał bramkarza z Pampeluny.

W drugiej połowie Real Sociedad robił swoje, a dobrą dyspozycję potwierdził Méndez, który dograł do Alexandra Sørlotha. Napastnik ładną podcinką podwyższył prowadzenie Basków, którzy oddali nieco pole gry, ale dowieźli dwubramkowe prowadzenie do samego końca.

Starcie Valencii z Villarrealem również zapowiadało się bardzo ciekawie. Oba zespoły pochodzą ze Wspólnoty Walenckiej, a do tego sąsiadowały ze sobą w tabeli (10. miejsce Valencii i 9. Villarrealu). Kibice Realu Madryt mogli za to przekonać się, w jakiej formie jest El Submarino Amarillo, czyli najbliższy rywal Los Blancos w La Lidze. Starcie na Estadio de la Cerámica mogło zacząć się doskonale dla gospodarzy, ale Gerard Moreno w katastrofalny sposób zmarnował podanie Alejandro Baeny. Valencia też nie potrafiła wykorzystać swojej pierwszej dobrej sytuacji, ale uderzenie Edinsona Cavaniego w 18. minucie obronił Pepe Reina.

Urugwajczyk był jednak bezbłędny chwilę później. Bramkarz Villarrealu wypluł piłkę przed siebie, dopadł do niej właśnie Cavani i ładnym strzałem pokonał byłego bramkarza Liverpoolu i Napoli. Pod koniec pierwszej części spotkania zrehabilitował się Moreno, który ładnym podaniem obsłużył Samuela Chukwueze. Reprezentant Nigerii bez problemu wyrównał wynik spotkania.

Po przerwie obie drużyny wyglądały tak, jakby bały się zaryzykować i dobrych sytuacji było jak na lekarstwo. W 89. minucie w jednej akcji – przy rzucie rożnym Villarrealu – błędy popełnili Giorgi Mamardaszwili i Mouctar Diakhaby popełnili błędy, z czego skorzystał wprowadzony w pierwszej połowie Juan Foyth. Nietoperze nie miały już czasu na odpowiedź i ostatecznie pożegnały 2022 rok porażką.