Advertisement
Menu
/ a22sport.com

Dyrektor Superligi: Futbol może być lepszy

Nowy dyrektor generalny firmy organizującej Superligę przedstawił swój manifest. Przedstawiamy spojrzenie Bernda Reicharta na europejski futbol.

Foto: Dyrektor Superligi: Futbol może być lepszy
Fot. A22Sports

O nominacji Bernda Reicharta na dyrektora generalnego spółki A22 Sports Management, która została założona jako firma sponsorska i doradcza dla Superligi, pisaliśmy więcej wczoraj w tym artykule. Dzisiaj przedstawiamy manifest, jaki Niemiec opublikował na portalach społecznościowych i który dalej podał także Real Madryt:

„Europejski futbol klubowy mierzy się z egzystencjalnymi problemami. Jako fan z pasją oraz właśnie nominowany na dyrektora generalnego promotora sportu A22, jestem przekonany, że futbol może być lepszy. Dziękuję za to, że pozwalacie mi podzielić się z wami pewnymi myślami. Po pierwsze, europejski futbol traci swoją niepodważalną pozycję lidera w globalnym sporcie. Nie wypełnia swojego potencjału przez nieoferowanie najlepszych meczów tydzień po tygodniu. Konsekwencje są ogromne. Najbardziej bolesna jest taka: szczególnie młoda widownia odwraca się do innych rozrywek i ogląda mniej futbolu na żywo“.

„Po drugie, obecny model finansowy futbolu jest zepsuty i nie do utrzymania. Kontrola finansowa jest nieodpowiednia i niewystarczająco stosowana, co prowadzi do nierównowagi w rywalizacji i problemów finansowych. Futbol musi kontrolować koszty i żyć z przychodów, jakie sam generuje, a nie z zewnętrznych zastrzyków kapitału“.

„Po trzecie, kluby powinny być suwerenne i powinny być panami swojego losu, jako że to one ponoszą wszelkie ryzyko i inwestycje. Dzisiaj nie pozwala im się swobodnie organizować na poziomie europejskim. Podczas gdy praktycznie każda krajowa liga jest kierowana niezależnie przez same kluby, zarządzanie europejskimi rozgrywkami klubowymi należy wyłącznie do UEFA. Dlaczego?“.

„Jesteśmy przekonani, że istnieje konsensus wśród europejskich klubów, że sprawy nie mogą dalej wyglądać tak, jak wyglądają teraz i że możemy robić to lepiej. Odpowiedni czas na dialog jest teraz. Reforma sportu kochanego przez miliony musi wziąć pod uwagę szeroki zakres opinii wszystkich interesariuszy. Europejski futbol potrzebuje uczciwego i otwartego dialogu w sprawie jego przyszłości, który powinien być wolny od gróźb z sankcjami czy wykluczeniami z rozgrywek. Dla mnie dialog oznacza: najpierw wysłuchanie. Zróbmy to, co uwielbiają wszyscy fani futbolu zaraz po obejrzeniu meczów: dyskutujmy o tym! Dla dobra gry!“, zakończył Reichart w opublikowanym filmiku.

Poza tym na stronie firmy A22 opublikowano listę „Powodów dlaczego“ wymagana jest zmiana w futbolu:

  • Europejskie rozgrywki klubowe nie są atrakcyjne przez cały rok i nie wypełniają swojego potencjału. Fani tracą zainteresowanie, szczególnie młodsi, co pokazują statystyki: 40% osób w wieku 16-24 lata nie lubi lub nie interesuje się futbolem, co potwierdzało samo Europejskie Stowarzyszenie Klubów w 2020 roku.
  • Proponowane reformy istniejących rozgrywek na 2024 rok pogorszą sytuację. Liczba meczów wzrośnie ze 125 do 189, ale zwiększenie obejmie w całości fazę grupową przed 1/8 finału. Co więcej, w nowej fazie grupowej nie będzie równości w meczach domowych i wyjazdowych.
  • Dostęp kibiców do futbolu, na stadionach bądź poprzez transmisje, staje się zaporowo drogi. W wielu krajach koszt subskrypcji telewizyjnych rośnie do nieakceptowalnych stawek. Aby odwrócić ten trend, celem powinno być generowanie większego zainteresowania fanów także poprzez umiarkowane ceny subskrypcji.
  • Obecny model finansowy futbolu jest nie do utrzymania. Kontrole finansowe są niewystarczające i nie są odpowiednio stosowane.
  • Klubom nie pozwala się zarządzać na europejskim poziomie w sposób, w jaki robią to na poziomie krajowym. UEFA była jedynym organem zarządzającym europejskimi rozgrywkami klubowymi od blisko 70 lat. Kluby nie mają prawa głosu w UEFA, która ma jedynie 55 członków w postaci federacji krajowych, oraz mają jedynie 2 z 20 miejsc w Komitecie Wykonawczym.
  • Wypłaty solidarnościowe są nieodpowiednie i nie są przejrzyste. Obecne wypłaty solidarnościowe wychodzące z europejskich rozgrywek klubowych są nieodpowiednie i określane przez samą UEFA z małą przejrzystością co do ich wpływu na futbol amatorski.
  • Inwestycje w futbol kobiecy, fanów i infrastrukturę są nieodpowiednie. Stadiony i ośrodki treningowe dla mężczyzn i kobiet w całej Europie odbiegają od światowych standardów. Co więcej, fani nie mają wystarczającego ani korzystnego cenowo dostępu do topowych meczów ani osobiście, ani poprzez transmisje.
  • Statut UEFA zabrania klubom współpracy na rzecz poprawienia systemu. Argmentem A22 przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej był fakt, że artykuły 49. i 51. ze Statutu UEFA naruszają Europejskie Prawo. Te artykuły odpowiednio mówią, że: „UEFA ma jedyną jurysdykcję w sprawie organizacji lub rozwiązywania europejskich rozgrywek, w których uczestniczą zrzeszone w niej federacje i/lub kluby“; „Żadne pośrednie i bezpośrednie połączenia lub współprace między federacjami, klubami bądź ligami nie mogą być tworzone bez pozwolenia UEFA“. Zdecydowanie uważamy, że ten Statut nie wypełnia Europejskiego Prawa Konkurencji i niesprawiedliwie zabrania klubom współpracy w poszukiwaniu rozwiązania problemów, z jakimi mierzy się sport.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!