Doniecka legenda, która wyciągnęła Jaszyna z depresji
Szachtar poznał smak wojny, zanim rozprzestrzeniła się ona na skalę ogólnokrajową. Już kilka lat temu Górnicy musieli przenieść się z Doniecka do Kijowa. Dla zespołu, który trzeci rok z rzędu mierzyć się będzie z Realem Madryt, broń i śmierć nie są niczym nowym. Nawet jeśli sięgniemy jeszcze głębiej, do czasów II Wojny Światowej i ery Związku Radzieckiego.
Fot. Getty Images
Na dwa dni przed atakiem Niemiec na ZSRR, 20 czerwca 1941 roku Szachtar mierzył się u siebie z Traktorem. Iwan Ustinow, Iwan Putjatow, Władimir Szurkow, Iwan Gorobiec i Mychajło Wasin nie przypuszczali wówczas, że właśnie rozgrywają swój ostatni mecz i wkrótce zostaną zabici przez wrogie wojska.
8 września 1943 roku Donieck został wyzwolony spod okupacji. Dwa miesiące później piłka znów pojawiła się na boisku. W 1945 roku w drużynie pozostało jedynie trzech graczy sprzed czasów wojny: Bikezin, Kuzniecow i Jurczenko. Wtedy jednak na horyzoncie pojawił się Aleskander Ponomarew, którego uznaje się za pierwszą wielką gwiazdę, jaką wydał na świat Donbas. Urodził się w Gorłówce, około pół godziny drogi samochodem od Doniecka. Miasto to od wielu lat pozostawało obiektem sporów między ukraińskimi patriotami i ludnością prorosyjską.
Swoją karierę Ponomarew zaczynał w lokalnym klubie Szachtar Gorłówka. Zespół powstał z inicjatywy niejakiego Stajanowa, górnika, który słynął z tego, że w sześć godzin potrafił podobno przerzucić 102 tony węgla. Następnie przeniósł się do Wołgogradu, gdzie występował w barwach Traktora. Później zaś trafił już do stolicy ZSRR, do Torpedo, gdzie stał się napastnikiem na najwyższym poziomie. Mówi się, że był pierwszym graczem, który strzelił w lidze ponad 150 goli, choć część danych zostało utraconych i nie da się tego udowodnić czarno na białym. Przed powrotem na tereny dzisiejszej Ukrainy zdobył z Torpedo krajowy puchar i mógł poszczycić się mianem najlepszego strzelca Związku Radzieckiego.
Trudno było wówczas przypuszczać, że jeszcze lepiej Ponomarew sprawdzi się jako trener. Zaczynał w Szachtarze, następnie prowadził reprezentację młodzieżową, jeszcze później zaś przejął Dynamo Moskwa. W środku Zimnej Wojny udał się natomiast do Finlandii i popracował jeszcze w Armenii. W 1971 roku został selekcjonerem ZSRR.
Jako szkoleniowiec Dynama Ponomarew musiał stawić czoła wyjątkowo delikatnej sytuacji, jaką było załamanie psychiczne Lwa Jaszyna. Legendarnego bramkarza winiono za porażkę podczas mistrzostw świata w Chile. Ówcześni mistrzowie Europy odpadli wówczas w ćwierćfinale w starciu z gospodarzami. Krytyka w stronę Jaszyna była bardzo intensywna. Po powrocie do Moskwy golkiper doznał wstrząsu. Na ulicach spotykał się z wrogością i odrzuceniem. W pewnym momencie grożono nawet jego rodzinie.
Jaszyn w pewnym momencie pomyślał nawet o rzuceniu gry w piłkę. Wtedy jednak pojawił się Ponomarew. Trener poradził mu, by po prostu odpoczął do momentu, aż zatęskni za futbolem. Bramkarz go wysłuchał, a gdy już faktycznie zgłosił gotowość do gry, Ponomarew swoją decyzją odwlókł jego powrót o kilka tygodni. Szkoleniowiec sam musiał ocenić, czy Jaszyn rzeczywiście może stanąć ponownie między słupkami. W tym czasie niewiele obchodziło go to, czy jego drużyna traci punkty. Przede wszystkim chciał odzyskać najlepszego golkipera świata tamtej epoki. W 1963 roku, konkretnie 17 grudnia, Złota Piłka po raz pierwszy i ostatni została przyznana bramkarzowi. Był nim rzecz jasna Lew Jaszyn.
W 1971 roku Jaszyn zakończył karierę, a Ponomarew objął posadę selekcjonera ZSRR. Doprowadził zespół do wicemistrzostwa Europy w 1972 roku, a kilka tygodni później wywalczył olimpijski brąz. Kilka miesięcy później, 7 lipca 1973, zmarł w Moskwie. Miał 55 lat.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze