Advertisement
Menu
/ 2playbook.com, as.com

La Liga uchwaliła zmiany w finansowym fair play

Komisja Delegująca La Ligi uchwalił modyfikacje w sposobie rozliczania limitu płacowego klubów Primera i Segunda División na kolejny sezon. Modyfikacje mają dać oddech klubom, które wciąż mierzą się ze stratami finansowymi wynikającymi z pandemii.

Foto: La Liga uchwaliła zmiany w finansowym fair play
Fot. własne

La Liga dokonała zmian w sposobie rozliczania limitu płacowego, co wpływa na zdolność klubów do dokonywania transferów i ich działania finansowe. Najlepszym przykładem ograniczeń, jakie organizacja może nałożyć na klub, był ubiegłoroczna saga z Leo Messim, który ostatecznie nie miał szansy na pozostanie w Barcelonie z powodu sytuacji finansowej klubu.

Media podają, że dzisiaj Komisja Delegująca zatwierdziła modyfikacje w sposobie rozliczania limitów płacowych. Jedna ze zmian dotyczy artykułu 100., który dotyczy rejestracji nowych piłkarzy w sytuacji, w której klub przekracza wyznaczony limit płacowy. Domyślnie kluby mogły wydać na wzmocnienia tylko 1 euro z każdych zaoszczędzonych w takiej sytuacji 4 euro. Tymczasowo do końca stycznia pozwalano klubom na wydanie 50% uzyskanych oszczędności, jeśli pozyskane środki pochodziły ze sprzedaży zawodnika, którego koszt utrzymania (amortyzacja i pensja) przekraczał 5% limitu płacowego.

Tę zasadę zniesiono i do końca letniego okienka transferowego kluby będą mogły korzystać w tym względzie z zasady 1:3. Od 1 września już bezwzględnie nowych zawodników w sytuacji przekraczania limitu płacowego będzie można rejestrować tylko w stosunku 1 euro do 4 zaoszczędzonych.

Poza tym La Liga zgodziła się na nowe księgowanie strat wynikających z pandemii, czyli tych związanych z biletami, karnetami, sponsorami, ale w nowych zapisach także tych dotyczących strat transferowych. Te wszystkie straty można teraz rozłożyć w budżecie aż na 5 lat w stosunku: 15% można przypisać na sezon 2022/23, po 20% sezonom 2023/24 i 2024/25 oraz po 22,5% sezonom 2025/26 i 2026/27. W praktyce jeśli drużyna stwierdziła, że z powodu pandemii koronawirusa w latach 2019-2022 [pandemia rozpoczęła się w sezonie 2019/20] straciła w powyżej wymienionych aspektach 50 milionów euro, to nie będzie musiała pokryć wszystkiego w sezonie 2022/23, a rozliczy w nim jedynie 15% tej straty, czyli 7,5 miliona euro. Pozwoli to mającym problemy finansowe na zwiększenie swoich limitów płacowych, bo należy odejmować w nich wszystkie straty finansowe.

Poza tym do Primera División wprowadzono zapisy z Segundy o odraczaniu wyższej pensji przychodzącym zawodnikom. Dla przykładu, klub zaoszczędzał 12 milionów euro i mógł zainwestować 3 miliony euro w pensję pozyskiwanego za darmo zawodnika. Obiecywał mu jednak, że w kolejnym sezonie po uporaniu się z problemami finansowymi jego zarobki znacząco wzrosną. Teraz podwyżka pensji z sezonu na sezon w takim przypadku nie będzie mogła przekroczyć 30%.

Więcej o limitach płacowych można przeczytać w tym artykule. Są w nim podane także ostatnie wyliczone wartości dla klubów Primera División po zamknięciu zimowego okienka transferowego.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!