Real Madryt lepszy od Bayernu

W 8. kolejce Euroligi Real Madryt pokonał Bayern Monachium po zaciętym spotkaniu. Kluczową rolę w zwycięstwie Królewskich odegrał Yabusele.

Real Madryt po wyrównanej walce pokonał Bayern Monachium i dopisał do dorobku szóste zwycięstwo w ośmiu meczach. To przekłada się na czwartą pozycję w tabeli, bo aż 5 (!) zespołów ma na koncie sześć tryumfów. Blancos w Bawarii rozegrali nierówne spotkanie. Wydawało się, że mają spotkanie w garści, ale o wynik musieli drżeć do ostatnich chwil. Kolejny rewelacyjny występ zaliczył Yabusele. Francuz był kluczowy w tym spotkaniu i świetnie spisywał się nie tylko pod koszem, ale też na linii rzutów za trzy punkty.

Pierwsza kwarta spotkania to popis z jednej strony defensywy obu zespołów, a z drugiej braku skuteczności. Wynik rósł bardzo powoli, początkowo na korzyść Realu Madryt. Dobry start zaliczyli Tavares i Yabusele, dając Królewskim prowadzenie 11:4. Później jednak podopieczni Laso spisywali się katastrofalnie w ofensywie. Przez 5 minut udało się jedynie dwukrotnie trafić do kosza. Bayern oczywiście to wykorzystał, chociaż też nie w pełni. Bawarczycy również zmagali się ze swoimi problemami i na krótką przerwę oba zespoły schodziły z remisem (13:13).

Po powrocie na parkiet obraz meczu mocno się zmienił. Real Madryt rozpoczął od licznych prób rzutów z dystansu, które seryjnie zaczęły wpadać. Sygnał do ataku dali Llull z Vukčeviciem. Defensywa ciągle stawiała duży opór przed Bayernem, a atak z każdą minutą się rozkręcał. Przewaga Królewskich rosła i szybko przekroczyła 10 punktów. Dobra gra zaowocowała całkiem niezłą sytuacją w połowie rywalizacji (32:43).

Po zmianie stron Bayern zabrał się za odrabianie strat. Świetnie na parkiecie spisywał się Augustine Rubit, ale Bawarczycy też o wiele lepiej zorganizowali się w obronie. Real Madryt miał duże problemy, żeby w ogóle wypracować sobie pozycję do rzutu, a później jeszcze trzeba było trafić. W końcu po technicznym faulu Causera cała przewaga została roztrwoniona. Wtedy Llull oraz Yabusele znów dali prowadzenie madrytczykom. Niestety, słaba końcówka Blancos połączona z dobrą grą Rubita sprawiła, że różnica przed ostatnią kwartą była niewielka (58:60).

Już na samym początku czwartej części Bayern doprowadził do wyrównania, a następnie Hilliard dał gospodarzom prowadzenie. Real Madryt wytrzymał presję i dzięki trafieniom Rudy’ego i Causeura za trzy punkty wrócił na właściwe tory, ale… tylko na moment. Po chwili znów to Bawarczycy prowadzili, a zdenerwowany Pablo Laso prosił o czas. Problemy się nasiliły, kiedy po piątych faulach na ławce musieli usiąść Tavares oraz Poirier. W dodatku Rubit ciągle rozgrywał znakomite spotkanie.

Królewscy stracili dwie wieże po koszem, ale na parkiecie był jeszcze Yabusele. Rzutem za trzy punkty dał sygnał do dalszej walki, a w ślad za nim poszli Heurtel i Causeur. W końcówce ponownie główną rolę odegrał Yabusele, wykorzystując dwa rzuty osobiste. Bayern miał tylko jedną akcję, by odpowiedzieć. Defensywa madrytczyków spisała się bez zarzutu i Lučić zaliczył stratę. Zwycięstwo Królewskich przypieczętował Llull, trafiając dwa rzuty osobiste. Po zaciętym i ciekawym spotkaniu Real Madryt dopisał do dorobku kolejną wygraną.

76 – Bayern Monachium (13+19+26+18): Thomas (11), Walden (10), Lučić (7), Obst (0), Rubit (20), Weiler-Babb (0), Hunter (10), Jaramaz (0), Đedović (2), Hilliard (16).

80 – Real Madryt (13+30+17+20): Abalde (9), Hanga (0), Tavares (7), Yabusele (21), Taylor (4), Causeur (7), Heurtel (5), Rudy (5), Vukčecić (3), Poirier (9), Llull (10).