Advertisement
Menu

Kartka z kalendarza: 23 marca

W tych niecodziennych czasach, gdy cały sport, nie tylko futbol, stanął w miejscu, kontynuujemy cykl, dzięki któremu przypomnimy sobie dobre i złe momenty. Co wydarzyło się 23 marca?

Foto: Kartka z kalendarza: 23 marca
Fot. Getty Images

1963
57 lat temu na świat przyszedł José Miguel González Martín del Campo, czyli po prostu Míchel. Jako piłkarz stał się legendą Realu Madryt, będąc jednym z elementów „Piątki Sępa”. W roli zawodnika zdobył z Królewskimi 6 mistrzostw Hiszpanii, 2 Puchary Króla, 4 Superpuchary Hiszpanii, Puchar Ligi, 2 Puchary UEFA i Copa Iberoamericana. W 1986 roku wyróżniono go jako najlepszego hiszpańskiego zawodnika ligowego. W Realu Madryt rozegrał 560 meczów i zdobył 130 bramek. W roli trenera nie szło mu już tak dobrze. Największe sukcesy osiągnął z Olympiakosem, z którym sięgnął po dwa mistrzostwa Grecji. Obecnie jest szkoleniowcem meksykańskiego UNAM-u. 

1963
57 lat temu urodził się Juan Ramón López Caro, który w latach 2005–2006 pełnił funkcję szkoleniowca Realu Madryt. Hiszpan nie osiągnął sukcesu po zastąpieniu Vanderleia Luxemburgo i po 33 spotkaniach w roli trenera odszedł z tego stanowiska, a zastąpił go Fabio Capello. Ostatnio pracował w chińskim Shenzhen Ruby, jednak od lata ubiegłego roku pozostaje bez pracy.

1968 
52 lata temu na świat przyszedł Fernando Hierro, legendarny kapitan Realu Madryt. W 1989 roku przybył do zespołu Królewskich z Realu Valladolid i pozostał w nim przez 14 kolejnych sezonów. Słynął nie tylko z twardej gry w obronie, ale też ze skuteczności pod bramką przeciwnika. W sezonie 1991/92 strzelił aż 26 goli, a łącznie w barwach Realu zdobył 127 bramek. Z Królewskimi wygrał między innymi 5 tytułów mistrzowskich, Puchar Króla, 4 Superpuchary Hiszpanii, 3 Puchary Europy, 2 Puchary Interkontynentalne i Superpuchar Europy. W 2014 roku wrócił do klubu jako asystent Carlo Ancelottiego, a na Mistrzostwach Świata w 2018 roku pełnił rolę trenera reprezentacji Hiszpanii po zwolnieniu Julena Lopeteguiego. Po nieudanym turnieju nie wrócił już do pracy w federacji. 

1973
47 lat temu urodził się Jerzy Dudek, który w latach 2007–2011 był zawodnikiem Królewskich. Przybył, by być zmiennikiem Ikera Casillasa. Najprzyjemniejszym wspomnieniem dla polskich kibiców może z pewnoscią być jego piękne pożegnanie, jakie zgotowali mu piłkarze i działacze klubu z Santiago Bernabéu. W potyczce z Almeríą José Mourinho postawił na niego od początku, a w drugiej połowie zawodnicy w geście uznania ustawili mu szpaler. Było to ostatnie spotkanie Dudka w klubowej karierze.

1978
42 lata temu urodził się Walter Samuel, który w sezonie 2004/05 grał w Realu Madryt. W stolicy Hiszpanii nie stanął jednak na wysokości zadania i po zaledwie rocznym pobycie wrócił do Włoch. To właśnie tam, w barwach Interu Mediolan, osiągnął największe sukcesy w trakcie swojej kariery. 

1991
29 lat temu na świat w argentyńskiej Córdobie przyszedl Facundo Campazzo, rozgrywający Realu Madryt. Koszykarz ma na koncie 2 triumfy w Eurolidze, 2 Puchary Króla i trzy mistrzostwa Hiszpanii. W 2019 roku z reprezentacją zdobył wicemistrzostwo świata.

2003
17 lat temu Real Madryt po golach Zidane'a i Ronaldo pokonał Deportivo La Coruña 2:0. Francuz i Brazylijczyk zanotowali w tym spotkaniu po golu i asyście. Zespół Vicente del Bosque zdobył w tamtym sezonie mistrzostwo Hiszpanii. Wyprzedził między innymi drugi Real Sociedad z Xabim Alonso w składzie. Skrót meczu z Deportivo znajdziecie tutaj.
Skład Realu Madryt: Casillas; Salgado, Pavón, Helguera, R. Carlos; Conceição, Makélélé; Figo (89' Miñambres), Raúl, Zidane (67' Guti); Ronaldo (83' Solari).

2008
12 lat temu Królewscy przegrali u siebie z Valencią 2:3. Po dwa trafienia zanotowali wówczas Raúl i David Villa, a decydującego gola dla Nietoperzy strzelił w 88. minucie Javier Arizmendi. Los Blancos, prowadzeni wówczas przez Bernda Schustera, i tak zdobyli drugie z rzędu mistrzostwo Hiszpanii. Skrót tego meczu znajdziecie tutaj.
Skład Realu Madryt: Casillas; Ramos, Pepe, Cannavaro, Marcelo; Guti, Gago; Sneijder, Baptista (63' Robben), Robinho (78' Higuaín); Raúl. 

2014
Sześć lat temu Real Madryt przegrał u siebie z Barceloną 3:4. Gole dla Królewskich strzelili Karim Benzema (dwie) i Cristiano Ronaldo, a dla gości – Andrés Iniesta i Lionel Messi (trzy). Przez to drużyna Carlo Ancelottiego pozwoliła Barcelonie zbliżyć się w tabeli na jedno oczko i nie przegoniła Atlético w tabeli. Ostatecznie to właśnie zespół Diego Simeone sięgnął po mistrzostwo Hiszpanii, a Los Blancos zakończyli sezon na trzecim miejscu… ale mieli też La Décimę. Skrót starcia z Barceloną możecie zobaczyć tutaj.
Real Madryt: Diego López; Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo, Alonso, Modrić, Di María (85' Isco); Bale, Benzema (66' Varane), Cristiano.
FC Barcelona: Valdés; Alves, Piqué, Mascherano, Alba; Xavi, Busquets, Iniesta; Fàbregas (77' Alexis), Messi, Neymar (68' Pedro).

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!