Wykupienie miejsca w żeńskiej lidze – czy to precedens?
Swego czasu podobnie postąpili Athletic, Sevilla czy Valencia
Gdy Real Madryt postanowił, że wykupi klub CD Tacón i tym samym od razu uzyska miejsce w hiszpańskiej pierwszej lidze kobiet, w sieci bardzo szybko pojawiły się słowa krytyki skierowane do klubu ze stolicy Hiszpanii. Wielu jest bowiem zdania, że Florentino Pérez nie powinien iść na łatwiznę i lepszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie od zera zupełnie nowej drużyny, która musiałaby zaczynać od najniższych klas rozgrywkowych. Pomijając jednak kwestię subiektywnej oceny takiego ruchu, AS przypomina, że Real Madryt nie jest pierwszym klubem, który właśnie w taki sposób kupuje sobie miejsce pierwszej lidze kobiet.
Jeśli dokładniej przyjrzeć się obecnym uczestnikom Ligi Iberdrola, można zauważyć, że wiele drużyn swoje korzenie miało w zupełnie innych klubach. Athletic Bilbao, który jest najbardziej utytułowanym klubem w żeńskim futbolu w Hiszpanii (pięć tytułów ligowych), powstał w 2002 roku po wchłonięciu Leioa, który wówczas, podobnie jak obecnie Tacón, również był beniaminkiem. Od razu w pierwszym sezonie po tej fuzji Athletic wywalczył swoje pierwsze mistrzostwo kraju.
Innym klubem, który zaraz po awansie do pierwszej ligi został wykupiony przez bardziej prestiżową markę, był Híspalis. W tym przypadku do fuzji doszło w 2007 roku, a klubem, który w ten sposób wykupił sobie miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej, była Sevilla. Inny klub ze stolicy Andaluzji, Betis w 2011 roku wykupił Azahar CF, a do Ligi Iberdrola awansował w 2016 roku. Podobnie było w przypadku Deportivo La Coruńa, które dwa sezony temu wchłonęło drugoligowy Orzán, by w maju awansować do pierwszej ligi. Żeńska sekcja Valencii narodziła się w 2009 roku po przejęciu zespołu El Colegio Alemán/Universidad de Valencia, a Levante w 1998 roku po wchłonięciu San Vicente Valencia. Rayo Vallecano z kolei w 2000 roku wykupiło drużynę Escuela de Fútbol del Buen Retiro.
Atlético i Barça nie kupili miejsc
Dwa najsilniejsze obecnie kluby w Lidze Iberdrola, FC Barcelona i Atlético Madryt, nie narodziły się poprzez wykupienie miejsca innego zespołu. Żeńska sekcja Barçy swoje początki miała w latach 70., ale dopiero w 2001 roku formalnie dołączyła do struktur klubu. W tym samym roku narodził się również żeński zespół Atlético, który zdobył niedawno trzecie mistrzostwo Hiszpanii z rzędu.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze