Mocna pozycja Realu w raporcie medycznym UEFA
Liczby chwalą pracę sztabu Królewskich
UEFA co roku publikuje po sezonie raport medyczny klubów z europejskiej elity, w którym bada różne statystyki dotyczące urazów, okresów rehabilitacji czy dyspozycyjności zawodników w najlepszych klubach. MARCA uzyskała dostęp do pierwszej partii danych, które znajdą się w raporcie za ten sezon i które obejmują okres od lipca do grudnia poprzedniego roku.
Dziennik informuje, że Królewscy wypadają na tle innych klubów bardzo dobrze. Po pierwsze, Real Madryt z 29 zbadanych ekip grających w fazie grupowej Ligi Mistrzów jest szóstą drużyną pod względem najmniejszej liczby kontuzjowanych, chociaż ogólne odczucie jest takie, że jesienią zespół mocno cierpiał przez różnego rodzaju problemy. Jeśli chodzi o całkowitą dyspozycyjność zawodników, Hiszpanie są na dziewiątym miejscu z wynikiem na poziomie 91%.
UEFA w okresie lipiec–grudzień ustaliła, że Real średnio na jeden mecz miał 3,5 kontuzjowanego zawodnika. To szósty wynik wśród najlepszych. Średnia to 5,2 gracza, a najgorszy klub zanotował nawet wynik 12,9 piłkarza z urazem na spotkanie. Federacja zachowuje anonimowość klubów przy publikacji raportu, a MARCA dostała konkretnie wskazany tylko wynik Królewskich. Najlepszy wynik to 1,2 kontuzjowanego zawodnika. Drugi dokument obejmuje dyspozycyjność na mecze. Królewscy mogą pochwalić się 91% wynikiem i plasują się na dziewiątym miejscu. Średnia to 90%, najgorszy zespół nie osiągnął nawet rezultatu na poziomie 80%.
Inny mierzony aspekt to obecność na treningach całej grupy. Od lipca do grudnia było to 88%. W poprzednim sezonie wynik kształtował się już tylko na poziomie 80%, co jest ogólnie średnią Królewskich w ostatniej dekadzie. Najgorzej było w sezonach 2008/09 i 2009/10, kiedy na zajęciach stawiało się średnio tylko 76% graczy.
Królewscy trochę gorzej wypadają w ujęciu całej dekady. Tylko w sezonie 2013/14 znajdowali się poniżej średniej urazów na mecz. Co ciekawe, w tamtym roku wygrali Ligę Mistrzów i Puchar Króla, chociaż średnia wszystkich klubów wyniosła wtedy ponad sześciu kontuzjowanych na mecz, a Hiszpanie pozostali pod nią tylko nieznacznie. W pozostałych sezonach, licząc od 2006/07, zawsze byli powyżej takiego rezultatu.
Inny papier, który otrzymała MARCA, zawiera zestawienie kontuzji za ostatni okres, konkretnie do meczu z Granadą. Real miał wtedy dwóch kontuzjowanych, a inni faworyci w Lidze Mistrzów byli raczej w gorszej sytuacji. Barcelonie zapisano jeden uraz, Atleti cztery, Juventusowi pięć, a Bayernowi aż dziewięć.
Gazeta otrzymała też statystykę, w której mierzy się dyspozycyjność graczy na mecz z uwzględnieniem ich wcześniejszej pracy na treningach. Real ponownie jest ponad średnią z wynikiem na poziomie 90%, a grafika UEFA pokazuje, że najgorszym miesiącem pod względem kontuzji i ich wpływu na mecze był październik.
Co ciekawe, MARCA twierdzi, że wszystkie te liczby są pochwałą dla sztabu medycznego Realu Madryt przy krytyce, jaka spada na niego od ponad roku. Dziennik wymienia wszystkich, którzy pracują pod doktorem Olmo: lekarze Ximo Más i Mikel Aramberri, fizjoterapeuci Carlos Alamaraz, Jaime Benito, José Chaves, Víctor Fonseca, Óscar Sanjuán, Félix Hernández i Javier Santamaría, trener od przygotowania fizycznego Bernardo Requena oraz trener bramkarzy Luis Llopis. UEFA i jej dane potwierdzają, że sytuacje, jakie mają miejsce w Madrycie, wcale nie wykraczają poza rzeczywistość dotyczącą urazów w ujęciu wszystkich klubów.
Tego typu raport UEFA za poprzedni sezon możecie znaleźć tutaj. Przypominamy, że jest on w pełni anonimowy.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze