Advertisement
Menu
/ abc.es

Przydomki klubów z Primera División

Skąd się wzięło określenie <i>Merengues</i>?

Każdy z hiszpańskich zespołów ma swój przydomek. Niektóre z nich są bardzo znane każdemu kibicowi, a większość odnosi się do klubowych barw – Blancos (Biali), Rojiblancos (Czerwono-Biali). Jednak nie zawsze tak jest. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym przydomkom drużyn w Primera División.

Almería:
Indálicos – być może to określenie nie jest najczęściej wykorzystywane, ale za to jest dosyć charakterystyczne. Indalo jest symbolem miasta Almeríi. Chodzi o malowidło skalne (można je zobaczyć tutaj) przedstawiające człowieka znalezione w Cueva de los Letreros (dosłownie: Jaskinia Napisów) w północnej części prowincji Almería.
Rojiblancos.
La Unión – jest to po prostu część nazwy klubu – Unión Deportiva Almería.

Athletic Club:
Leones (Lwy) – aby poznać historię tego przydomku, trzeba się cofnąć III wieku. Według legendy młody chrześcijanin Mammes (hiszp. Mamés) był torturowany, a następnie rzucony lwom na pożarcie. Zwierzęta nie rzuciły się na niego, lecz padły u jego stóp. To zdarzenie tak rozzłościło ówczesnego władcę, że wydał on rozkaz zabicia Mammesa poprzez wbicie trójzębu w brzuch. W późniejszym czasie męczennik został kanonizowany (San Mamés – Święty Mammes). Gracze z Bilbao zawsze cechowali się walecznością, więc historia patrona stadionu dała początek przydomkowi Leones.

Poniżej fragment piosenki na cześć klubu, która przez pewien czas pełniła rolę hymnu drużyny z Bilbao:
„Athletic, Athletic Club o czystej tradycji:
Nikt nie nosi lepszego herbu.
Jesteś królem futbolu; lwem cię zwą.
A twoja publiczność jest królową hiszpańskiego futbolu”.

Rojiblancos.

Atlético Madryt:
Colchoneros (Materace) – ten, bardzo popularny przydomek, piłkarze z Madrytu zyskali w czasach powojennych. Materace były wówczas powleczone czerwono-białym materiałem.
Indios (Indianie) – istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia tego przydomku. Najczęściej tłumaczy się to klubowymi transferami w latach 70. W tamtym czasie Atlético sprowadziło wielu zawodników z Ameryki Południowej. Początkowo byli oni lekceważąco określani Indianami przez przeciwników. Jednak spisywali się na tyle dobrze, że przydomek przyjął się także wśród kibiców Atlético. Według innej teorii chodzi o położenie stadionu blisko rzeki, niczym szczep indiański i kibiców noszących pasiaste barwy i nienawidzących białych (Realu Madryt). Obecnie klubowa maskotka nosi imię Indy.
Rojiblancos.

Barcelona:
Culés (Tyłki) – to określenie nie ma obraźliwego charakteru. W latach 1909-1922 Barcelona rozgrywała mecze na stadionie przy ulicy Industria. Drewniane trybuny mogły pomieścić sześć tysięcy widzów. Kibiców siedzących na najwyższej części trybun można było zobaczyć z ulicy (zdjęcie tutaj). Przechodnie widzieli tylko plecy i właśnie tyłki fanów.
Blaugranas – Bordowo-Granatowi.

Celta Vigo:
Celtińa – zdrobnienie od Celta.
Portugueses (Portugalczycy) – w ten sposób czasami przeciwnicy (kibice Deportivo) określają graczy Celty. Wynika to z położenia miasta Vigo w bliskim sąsiedztwie Portugalii i podobieństw między językami galisyjskim i portugalskim.
Celestes – Błękitni.

Córdoba:
Califas (Kalifowie) – wynika to z historii. W latach 929-1031 istniał Kalifat Kordoby. Tytuł kalifa w 929 roku przypisał sobie Abd ar-Rahman III.
Blanquiverdes – Biało-Zieloni.

Deporivo La Coruńa:
Herculinos – taki przydomek galisyjski klub zawdzięcza Wieży Herkulesa, zbudowanej w II wieku latarni morskiej położonej na terenie A Coruńi.
Turcos (Turkowie) – w ten sposób o graczach Deportivo mówią ich najwięksi rywale – Celta Vigo. Wzięło się to stąd, że wielu tureckich imigrantów osiedliło się w tamtym rejonie.
Depor.
Blanquiazules – Biało-Niebiescy.

Eibar:
Armeros (Zbrojni) – miasto Eibar jest słynie z produkcji broni. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w 1482 roku.

Elche:
Franjiverdes (franja – pas, verde – zielony) – przydomek graczy Elche jest związany ze strojami i charakterystycznym zielonym pasem.
Blanquiverdes .

Espanyol:
Pericos, Periquitos (Papużki) – w dzielnicy, gdzie wybudowano stadion Sarriá (Espanyol grał na nim w latach 1923-1997), żyło wiele papużek.
Espańolistas – ten przydomek wiąże się z nazwą klubu, ale także z poglądami fanów, którzy w przeciwieństwie do fanów Barcelony, cenią sobie przynależność do Hiszpanii.
Blanquiazules – Biało-Niebiescy.

Getafe:
Azulones – Niebiescy.
Geta – trzeba przyznać, że przydomki klubu z przedmieść Madrytu nie kryją żadnej tajemnicy.

Granada:
Nazaríes (Nasrydzi) – podobnie jak w przypadku Córdoby, przydomek Granady wiąże się z historią regionu. Dynastia Nasrydów (hiszp. Nazarí) była ostatnią dynastią arabską panującą w Emiracie Granady w latach 1237-1492.
Rojiblancos.
El Graná – skrót od nazwy.

Levante:
Granotas (Żaby) – słowo granotas pochodzi z języka walenckiego, po hiszpańsku żaba to rana, dlatego można się także spotkać z określeniem Ranas. Po hiszpańskiej wojnie domowej Levante miało zawodników do gry, ale nie miało boiska. Odwrotna sytuacja przytrafiła się sąsiedniemu klubowi – Gimnásticowi – który miał boisko, lecz brakowało mu piłkarzy. W związku z tym postanowiono połączyć siły. Boisko Gimnásticu znajdowało się obok rzeki Turia, gdzie żyło wiele żab.

Málaga:
Boquerones (boquerón – sardela) – chodzi o ryby, które są jednym z symboli miasta Malagi.
Blanquiazules, Albiazules – Biało-Niebiescy.

Rayo Vallecano:
Rayistas – ten przydomek wziął się oczywiście z nazwy klubu. Warto dodać, że rayo to błyskawica. Co ciekawe w Polsce również istnieją zespoły z błyskawicą w nazwie, np. Błyskawica Drogomyśl.
Franjirrojos – podobna historia jak w przypadku Elche, tym razem pas na koszulkach jest czerwony.

Real Madryt:
Merengues (Bezy) – pierwszy raz tego przydomku użyto już w 1913 roku. Oczywiście chodzi o kolor strojów i słodkiego ciasta.
Vikingos (Wikingowie) – historia podobna jak w przypadku Atlético i przydomka Indios. Kibice Rojiblancos zaczęli tak nazywać piłkarzy Realu Madryt po transferach wielu niemieckich zawodników.
Blancos.
El Madrid.

Real Sociedad:
Txuri-Urdin (Biało-Niebiescy) – najpopularniejszy przydomek klubu z San Sebastián, który jest zapisany po baskijsku. Odpowiednik hiszpańskiego blanquiazules.
La Real.

Sevilla:
Nervionenses – to określenie pochodzi od nazwy dzielnicy Sewilli – Nervión.
Palanganas (palanga – miednica) – ten przydomek Sevilla zawdzięcza kibicom Betisu. Na początku swojego istnienia Sevilla była klubem dla wyższej klasy, więc gdy do zespołu trafił zawodnik z klasy robotniczej, między właścicielami doszło do kłótki. Ci, którzy uważali, że każdy ma prawo grać w Sevilli, odeszli i założyli Betis. Na pożegnanie zostawili miednicę z napisem: „Zostawiamy wam na pożegnanie tę miednicę, żebyście do końca życia mogli do niej wylewać swoje łzy związane nie z waszymi porażkami, ale z naszymi sukcesami, ponieważ od teraz będziecie zależni od nich bardziej niż od waszej własnej rzeczywistości.”.
Blanquirrojos – Biało-Czerwoni.

Valencia:
Ché – to słowo jest hiszpańskim wykrzyknikiem używanym w Walencji, wyraża ono podziw i radość.
Chotos (Koźlęta) – tak graczy Valencii określają czasami kibice Levante, ponieważ dawniej na terenie Mestalli istniały zagrody z tymi zwierzętami.
Blanquinegres – Biało-Czarni.

Villarreal:
Submarino Amarillo (Żółta Łódź Podwodna) – oczywiście ma to związek z kolorem strojów i słynną piosenką Beatlesów. Co ciekawe, również Cádiz określa się takim przydomkiem. Oba kluby spierają się o to, kto bardziej zasługuje na to miano.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!