Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Realowi
Miesiąc na składanie uwag w sprawie
Wielokrotnie pisaliśmy już o żywym zainteresowaniu Komisji Europejskiej Realem Madryt i paroma innymi hiszpańskimi klubami (1, 2, 3) . 7. marca bieżącego roku zainteresowanie przerodziło się w czyny, Komisja wszczęła bowiem postępowanie przeciw Realowi Madryt. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskim pojawiły się wówczas aż trzy ogłoszenia skierowane w stronę hiszpańskich klubów, z czego dwa bezpośrednio dotykają Realu (trzecie dotyczy klubów z regionu Walencja i operacji bankowych z nimi związanych; na dole zamieszczamy link i do tego oświadczenia).
Komisja działając na podstawie art.108 ust.2 TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) w powiązaniu z art. 107 ust.1 i 3c, wszczęła postępowanie w sprawie. Teraz zainteresowani w sprawie mają miesiąc , licząc od 7. marca, na zgłoszenie swoich uwag KE. Wszystkie sprawy obracają się wokół unijnych zasad konkurencyjnych, dlatego uwagi należy zgłaszać do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej. Jeśli ostatecznie Komisja przeleje swą wolę w czyny klubom pozostanie jeszcze odwoływanie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trzeba dodatkowo zaznaczyć, że wszystkie trzy oświadczenia zostały sklasyfikowane jako ważne dla Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Sprawa transakcji gruntowych z Radą Miasta Madryt
Pierwsza ze spraw dotyczących Realu dotyczy transakcji gruntowych Realu Madryt z Radą Miasta Madryt, na mocy których klub wszedł w posiadanie terenów, gdzie planuje postawić centrum handlowe (związane z przebudową stadionu). Rzecz dotyka przede wszystkim „Las Tablas” i problemów z przeniesieniem własności, a dalej wyceną wartości tej działki. Patrząc na sprawę z dzisiejszej perspektywy nie odnosi się ona do sum, które mogą Real Madryt w jakiś sposób przerazić, ale jest o wiele poważniejsza, jeśli spojrzeć na nią pod katem planów przebudowy stadionu. Po więcej szczegółów zapraszamy do lektury ogłoszenia Komisji (wszystkie napisane w języku polskim i oryginalnym, w tym wypadku hiszpańskim).
Sprawa przekształcenia w sportowe spółki akcyjne
Drugie postępowanie wytoczone przeciw Realowi odnosi się do ustawy hiszpańskiej z 15 października 1990 roku, która nakazywała transformację klubom sportowym w spółki akcyjne. Odstąpić od niej mogły jedynie te kluby, które notowały zyski w ostatnich kilku latach przed jej wprowadzeniem. Tutaj znalazły się FC Barcelona, Osasuna, Athletic Bilbao i Real Madryt. Komisję Europejską rażą przede wszystkim ulgi podatkowe, którymi obdarzone są dzisiaj ów kluby w związku z działalnością jako organizacje non-profit. Więcej szczegółów także w oświadczeniu poniżej.
Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 107 ust.1 i 3c, art.108 ust.2, art. 258, art.259)
Ogłoszenie 2014/C 69/08 (umowy gruntowe z Radą Miasta Madryt)
Ogłoszenie 2014/C 69/09 (sportowe spółki akcyjne)
Ogłoszenie 2014/C 69/07 (sprawa klubów z regionu Walencja, to jest Valencii, Herculesa i Elche)
Ogłoszenia Komisji nie są długie, dlatego nie streszczaliśmy ich bezpośrednio w wiadomości i dlatego też zapraszamy do lektury.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze