Historia Atletico Madryt
W dzisiejszym dniu Real Madryt spotka się ze swym odwiecznym rywalem - zespołem Atletico Madryt. A oto krótka historia tego zasłużonego klubu.
Atlético Madryt to trzeci pod względem liczby zdobytych trofeów klub w Hiszpanii. Ustępujące pod tym względem jedynie Realowi Madryt i Barcelonie, potentatom hiszpańskiej piłki, ma więc powody do dumy. Atlético ma też, zaraz po wspomnianych drużynach najwięcej "socios" w Hiszpanii. Za drobne plamy na historii, madrycka drużyna może uznać kilka sezonów spędzonych w drugiej lidze – Segunda División, które wyłączają ją z ekskluzywnego klubu piłkarskich ekip, którym nigdy nie przytrafiła się degradacja (stanowią go: Real Madryt, Barcelona i Athletic Bilbao).
Atlético powstało w 1903 roku jako madrycka filia Athletic Bilbao, dzieląc początkowo z baskijską drużyną nazwę i klubowe barwy. Mimo, że na przestrzeni swojej historii kilkakrotnie zmieniało swoje miano, kibice, którzy należą do najbardziej oddanych fanów w Hiszpanii, nigdy nie mieli problemów z identyfikacją ze swoim ukochanym zespołem. W 1907 roku klub uniezależnił się od Athletic Bilbao, a swój pierwszy tytuł zdobył po Wojnie Domowej jako Athletic Aviación, powstały w wyniku fuzji dwóch piłkarskich ekip, która była następstwem braku odpowiedniej ilości graczy do sformowania drużyny. Wtedy też na klubowym herbie pojawiły się skrzydła symbolizujące związek klubu z Siłami Powietrznymi hiszpańskiej Armii. Później, już jako Atlético de Madrid, madrycka drużyna wkroczyła w swoją złota epokę przypadającą na lata 60-te i 70-te i kadencję prezydenta Vicente Calderona. W 1992 roku powołano do życia sportową Spółkę Akcyjną, co znalazło kolejne odzwierciedlenie w nazwie klubu. Największy triumf Atlético święciło w roku 1996, kiedy to udało mu się zdobyć dublet, czyli mistrzowski tytuł i Puchar Króla. Lata 90-te, naznaczone były charyzmatyczną osobowością kontrowersyjnego prezydenta J. Gila (właść. Jesus Gil y Gil), którego temperament i delikatnie mówiąc, nie do końca jasne operacje finansowe wielokrotnie budziły wiele emocji nie tylko w piłkarskim świecie. To właśnie jednak na te lata przypada największy triumf Atlético, którym było zdobycie w 1996 roku dubletu, czyli tytułu Mistrza Hiszpanii i Pucharu Króla. Niedługo po tym sukcesie, fani musieli przełknąć gorzką pigułkę, w 2000 roku klub został relegowany do Segunda División, by jednak już po dwóch latach znów wybiec na pierwszoligowe boiska. Europejski dorobek Atlético to Puchar Zdobywców Pucharów wywalczony w 1962 roku po wygranym dwumeczu z Fiorentiną oraz Puchar Interkontynentalny, zdobyty w trochę niecodziennych okolicznościach, bo po rezygnacji Bayernu Monachium, triumfatora Pucharu Europy w roku 1974, z ubiegania się o to trofeum. Tym samym szansę zmierzenia się z Independiente otrzymało Atlético, pokonane wcześniej przez Bayern we wspomnianym finale Pucharu Europy.
Piłkarskich legend, które przewinęły się przez skład Atlético nie sposób zliczyć bez obawy o pominięcie którejś z nich, ale wystarczy wymienić takie nazwiska jak: Gárate, Adelardo, Rivilla, Hugo Sánchez czy Vieri, by głowa piłkarskiego kibica sama pochyliła się z szacunkiem. Co znamienne, wielu piłkarzy, którzy związali się z drużyną z Vicente Calderón na dłużej podkreśla, że klub stał się ich drugim domem. To szczególne przywiązanie do barw klubowych było budowane od lat, a wierni kibice zaznaczają, że nawet jeśli miewające w swej historii wzloty i upadki Atlético już przegrywa, to na pewno honorowo. Popularne określenia klubu to "Los Colchoneros" (dosł. wytwórcy materacy) pochodzące od przypominających niegdysiejsze materace czerwonobiałych barw koszulek, oraz "Indios" (Indianie).
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze