Cristiano najlepszym główkującym na świecie
Analiza dziennika <i>Marca</i>
Nie Messi, nie Rooney, nie Drogba, nie Torres, nie Villa, nie Ibrahimović, nie Agüero, ani Luis Fabiano czy Anelka, a nawet Gilardino. Cristiano Ronaldo w technice strzału głową przewyższa umiejętnościami najlepszych napastników świata. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie fizyczne, ale także perfekcyjną siłę, wyskok, kontrolę i koordynację. Ze 177 goli strzelonych w swojej profesjonalnej karierze, Portugalczyk aż 33 zdobył strzałami głową, to o jeden więcej niż lewą nogą.
Doktor Javier Gámez, badacz z Instytutu Biomechaniki w Walencji, przeanalizował dla dziennika Marca wyskok i strzał główką Portugalczyka. - On jest nie tylko świetny, jeśli chodzi o technikę i taktykę, ale także kondycję fizyczną, koordynację, masę mięśniową, to wszystko sprawia, że jest perfekcyjnym główkującym - powiedział doktor Gámez Marce.
Cristiano Ronaldo jest w stanie wyskoczyć do góry na ponad pół metra i utrzymać się w powietrzu dłużej od rywali. - Wyskakuje z większą siłą od rywali, to jedyne wytłumaczenie. Jednak najważniejsze nie jest to, że wyskakuje wysoko, ale to, że robi na pełnym wysiłku, do tego dzięki wysoko uniesionym kolanom i ramionom jest bardziej konkurencyjny dla obrońców. Unosi się bardzo wysoko i dzięki ruchom ramion ma świetną koordynację w powietrzu. Siła jego mięśni pozwala mu na kontrolę zmiany przyspieszenia na ziemi w szybkość w powietrzu, w bezwładny lot. Co więcej, ułożenie ramion w powietrzu pozwala mu podnieść środek ciężkości. Czasami lepiej podbiec do główki wolniej, ale on jest w stanie genialnie to kontrolować. Ronaldo wiele razy wychodzi do główki z taką siłą, że nie potrzebuje wyskakiwać tak wysoko, jak to robi, wtedy musi się nawet trochę zgarbić - tłumaczy dokładnie doktor.
Muskulatura zawodnika Realu Madryt odpowiada potrzebom najlepszego główkującego na świecie. - Potrzeba tego do uzyskania odpowiedniej prędkości i dobrego wyskoku. Ronaldo robi to na wielkiej szybkości. Do dobrego wyskoku potrzebne są silne mięśnie prostownika długiego palców przy kostce, tricepsy, także mięśnie czworogłowe, do tego biodro, dokładniej mięśnie pośladków i ścięgna udowe. Cristiano ma je świetnie rozwinięte, ponadprzeciętnie, dzięki temu ma przewagę przy strzałach głową - dodaje Gámez.
Jeśli chodzi o sam strzał, to wynika on z założeń biomechanicznych. - Jego strzał swój początek ma w mięśniach brzucha. Po skoncentrowaniu siły w tułowiu, przechodzi ona przez tors, dochodzi do szyi, gdzie piłkarz może zmienić jej kierunek i jeszcze ją wzmocnić. Głowa zderza się z piłką w momencie, kiedy ma maksymalną prędkość. To bardzo progresywny strzał, ale w pełni kontrolowany - kończy doktor.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze