Koniec grupy G-14?
Organizacja skupiająca najpotężniejsze europejskie kluby, ma się rozwiązać
Grupa G-14, skupiająca najpotężniejsze europejskie kluby piłkarskie, ma rozwiązać się, a jej członkowie dołączą do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów - zadecydowali wspólnie przedstawiciele ośmiu klubów tworzących grupę po spotkaniu z władzami FIFA i UEFA w Zurychu
G-14, której członkami są między innymi Real Madryt, FC Barcelona, Manchester United i AC Milan, od lat prowadziła spory w wielu ze światową i europejską federacją piłkarską. We wtorek przedstawiciele 12 czołowych europejskich klubów, w tym ośmiu skupionych w grupie [Real, Barcelona, Milan, Juventus, Lyon, Man Utd, Bayern, Ajax - red.], podpisali jednak list intencyjny, w którym zobowiązali się do ściślejszej współpracy z FIFA i UEFA. Nie wiadomo jeszcze, kiedy członkowie G-14 podejmą decyzję o jej rozwiązaniu i wycofaniu spraw sądowych przeciwko federacjom.
Przykładem takiego procesu jest sprawa Abdelmajida Oulmersa. Piłkarz belgijskiego Sportingu Charleroi odniósł w 2004 roku kontuzję podczas gry dla reprezentacji Maroka, co na osiem miesięcy wykluczyło go z gry dla klubu. Sporting, popierany przez G-14, domaga się sądownie odszkodowania od FIFA za ten okres. Podobne sprawy wnosiły do europejskich sądów Atletico Madryt i Olympique Lyon.
W zamian za rozwiązanie grupy i wycofanie pozwów sądowych FIFA i UEFA mają zacząć płacić za udział piłkarzy w mistrzostwach świata i Europy.
UEFA zapowiedziała przekształcenie swojego Forum Klubów Europejskich w nowe, niezależne ciało - Europejskie Stowarzyszenie Klubów. Według oświadczenia nowe stowarzyszenie składałoby się z ponad stu klubów, w tym przynajmniej po jednym z każdego z 53 krajów należących do UEFA. Reformy mają być przedyskutowane na poniedziałkowym posiedzeniu Forum.
- Dziś zdarzyło się coś bardzo wyjątkowego. Kluby, które są podstawową komórką futbolu i odpowiadają za jego rozwój, nareszcie staną się częścią organizacyjnej piramidy piłkarskiej. Dzisiejszy list intencyjny daje pozytywnego "kopa" piłce nożnej. Doszliśmy do tego porozumienia przez uznanie ważkich aspiracji i żądań klubów, które chcą uczestniczyć w procesie decyzyjnym w międzynarodowej piłce - stwierdził w oświadczeniu przewodniczący FIFA, Sepp Blatter.
Wtórował mu prezydent UEFA, Michel Platini: - Żądania klubów, które chcą mieć swój głos w ważnych sprawach oraz łączyć się w stowarzyszenia - także finansowe - mają solidne podstawy. Dzisiejszy list intencyjny nie jest krokiem politycznym, ale po prostu logicznym - przekonywał Francuz.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze