Hiszpania w półfinale, gospodarze poza turniejem!

W pierwszym ćwierćfinale Mistrzostw Europy Hiszpania wygrała po dogrywce z Niemcami 2:1. Na bramkę Daniego Olmo w końcówce odpowiedział Florian Wirtz. W dogrywce skuteczniejsza była jednak La Roja.

Mikel Merino, bohater Hiszpanii. (fot. Getty Images)

Mecz Hiszpanii z Niemcami nie rozpoczął się tak, jak chcieliśmy. Pierwsze minuty były rwane, a nawet taki artysta jak Toni Kroos był bardziej zamieszany w sytuacje z faulami niż w charakterystyczne dla siebie rozgrywanie piłki. Już jego pierwsza interwencja i pierwszy faul spowodowały kontuzję Pedriego, który szybko musiał opuścić boisko. W pierwszej połowie oglądaliśmy niewiele dobrego futbolu, jednak obie drużyny stworzyły po jednej bardzo dobrej okazji. I Kai Havertz, i Nico Williams pomylili się, a w przypadku tego drugiego sędzia (raczej niesłusznie) wskazał pozycję spaloną.

Druga połowa zaczęła się najlepiej, jak tylko mogła dla Hiszpanów. Lamine Yamal dograł do środka, a Dani Olmo znalazł miejsce i zaskoczył Manuela Neuera. Niemcy zyskiwali przewagę, chcąc strzelić gola na 1:1, ale musieli uważać na kontrataki. Świetną szansę miał wprowadzony z ławki Niclas Füllkrug, który wyprzedził Nacho, ale uderzył w słupek. W 89. minucie Niemcy wreszcie dopięli swego. Po dośrodkowaniu z lewej strony piłkę zgrał Joshua Kimmich, a Florian Wirtz uderzył obok bezradnych Unaia Simóna i Nacho. Czekała nas więc dogrywka.

W niej nie działo się zbyt wiele. Doszło do sporej kontrowersji w polu karnym Hiszpanii, gdy Marc Cucurella zagrał piłkę ręką, ale arbiter pozostał niewzruszony. W jednej z ostatnich akcji meczu, gdy czekaliśmy już na serię rzutów karnych, Merino wykorzystał dośrodkowanie Daniego Olmo i przesądził o awansie Hiszpanii. W końcówce czerwoną kartkę otrzymał Dani Carvajal, który i tak nie zagrałby w półfinale, ponieważ już wcześniej otrzymał drugą kartkę w tym turnieju.

Hiszpania – Niemcy 2:1 (0:0, 1:1)
1:0 Olmo 51' (asysta: Yamal)
1:1 Wirtz 89' (asysta: Kimmich)
2:1 Merino 119' (asysta: Olmo)

Hiszpania: Unai Simón; Carvajal, Le Normand (46' Nacho), Laporte, Cucurella; Rodri, Fabián Ruiz (102' Joselu); Yamal (63' Ferran), Pedri (8' Olmo), Williams (80' Merino); Morata (80' Oyarzabal)
Niemcy: Neuer; Kimmich, Rüdiger, Tah (80' Müller), Raum (57' Mittelstädt); Can (46' Andrich), Kroos; Gündoğan (57' Füllkrug), Musiala, Sané (46' Wirtz); Havertz (91' Anton)

MVP: Dani Olmo