Włochy lepsze od Albanii

W drugim spotkaniu grupy B na Mistrzostwach Europy Włochy pokonały Albanię 2:1. Albańczycy wyszli na prowadzenie już w 23. sekundzie, ale później dominacja graczy Luciano Spallettiego była bardzo wyraźna.

Włosi świętują bramkę w meczu z Albanią. (fot. Getty Images)

Trzęsienie ziemi. Od tego właśnie rozpoczęło się to spotkanie. Już w pierwszej minucie Albańczycy wyszli na prowadzenie po trafieniu Nedima Bajramiego, który wykorzystał błąd Włochów po wyrzucie z autu na wysokości własnego pola karnego. Strzał pod poprzeczkę i Donnarumma bez szans. Piłka wpadła do siatki dokładnie w 23. sekundzie i był to najszybciej strzelony gol w historii mistrzostw Europy. Podopieczni Spallettiego od razu ruszyli do odrabiania strat i przejęli całkowicie inicjatywę w kolejnych minutach.

Na wyrównującego gola nie musieliśmy długo czekać. Włosi krótko rozegrali rzut rożny, a po wrzutce Pellegriniego najlepiej ustawiony w polu karnym był Bastoni, który strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Ataki Azurri nie ustawały i chwilę później mogło być już 2:1, ale Djimsiti w ostatniej chwili skutecznie wybił piłkę.

Minutę później Albańczycy nie mieli już tyle szczęścia. Sytuacyjnym uderzeniem z dystansu popisał się Barella i była to świetna decyzja, bo wyszła z tego piękna bramka. Na tablicy wyników mieliśmy 2:1, a zegar wskazywał dopiero 16. minutę. Po tym piorunującym początku mecz się trochę uspokoił, choć ciągle z przewagą Włochów. Dysproporcja między obiema drużyna była coraz większa. W 34. minucie Frattesi trafił w słupek, a chwilę później dobrą okazję miał również Scamacca. Ostatecznie w pierwszej połowie nie oglądaliśmy już bramek.

Po przerwie tempo meczu spadło, ale obraz gry nie uległ większej zmianie. Włosi atakowali, a ich rywale skupili się na kontratakach i stałych fragmentach, choć po obu stronach brakowało dokładności. W 60. minucie z dystansu na bramkę Strakoshu uderzał Chiesa, ale nie dokręcił piłki do bramki i ta minimalnie minęła słupek. Albańczycy mieli coraz mniej energii, z kolei gracze Spallettiego chcieli po prostu utrzymać dobry wynik do końca. W końcówce świetną piłkę w polu karnym otrzymał jeszcze Manaj, ale Donnarumma dobrze interweniował i Włosi dowieźli do końca to niezwykle cenne zwycięstwo.

Włochy – Albania 2:1 (2:1)
0:1 Bajrami 1'
1:1 Bastoni 11' (asysta: Pellegrini)
2:1 Barella 16'

Włochy: Donnarumma; Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (83' Darmian); Barella (90'+2 Folorunsho), Jorginho; Chiesa (77' Cambiaso), Frattesi, Pellegrini (77' Cristante); Scamacca (83' Retegui).
Albania: Strakosha; Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj; Asllani, Ramadani, Bajrami (87' Muçi); Asani (68' Hoxha), Seferi (68' Laçi), Broja (76' Manaj).

MVP (według UEFA): Federico Chiesa