Advertisement
Menu
/ conmebol.com

Oficjalnie: Różowa kartka na Copa América

CONMEBOL zatwierdziła zmianę w przepisach przed turniejem, który od czerwca do lipca będzie rozgrywany w Stanach Zjednoczonych.

Foto: Oficjalnie: Różowa kartka na Copa América
Fot. twitter.com

CONMEBOL (Południowoamerykańska Federacja Piłkarska) poinformowała oficjalnie, że podczas tegorocznego Copa América oprócz pięciu zmian na drużynę dozwolonych przez regulamin, zostanie dodana potencjalna szósta, aby zadbać o zdrowie zawodników. Chodzi o dodatkową zmianę w przypadku podejrzenia urazu głowy lub wstrząśnienia mózgu u któregoś z piłkarzy. W tym celu należy poinformować sędziego głównego lub czwartego sędziego, by użyć różowej kartki.

„W przypadku zastosowania zmiany z powodu wstrząśnienia mózgu, drużyna przeciwna automatycznie będzie miała możliwość dokonania dodatkowej zmiany”, podkreśla CONMEBOL, aby wyjaśnić, co będzie szóstą zmianą mającą na celu dbanie o zdrowie zawodników. CONMEBOL dodała odrębny artykuł do regulaminu rozgrywek, w którym szczegółowo wyjaśniła, kiedy drużyny będą mogły skorzystać z tak zwanej różowej kartki.

Artykuł 96º - Zmiana w przypadku podejrzenia urazu czaszkowo-mózgowego i wstrząśnienia mózgu:

  1. W przypadku podejrzenia urazu głowy i wstrząśnienia mózgu można dokonać do 1 (jednej) zmiany na drużynę na mecz, niezależnie od 5 (pięciu) zmian, o których mowa w poprzednim artykule (w przypadku dogrywki sześć zmian). Zmiana z powodu wstrząśnienia mózgu może zostać przeprowadzona niezależnie od liczby zmian dokonanych do momentu jej wystąpienia.
  2. Jeśli drużyna zdecyduje się na zmianę z powodu wstrząśnienia mózgu, sędzia główny lub czwarty sędzia zostaje o tym poinformowany. Dla tej zmiany musi zostać użyta różowa kartka, różniąca się od innych kartek dla zmienników.
  3. Jednakże, jeśli normalna zmiana jest dokonywana w tym samym czasie, co zmiana z powodu wstrząśnienia mózgu, odejmowana jest jedna możliwość zmiany. Jeśli drużyna wykorzystała wszystkie normalne możliwości zmiany, nie może użyć zmiany z powodu wstrząśnienia mózgu, aby dokonać normalnej zmiany.
  4. Po użyciu zmiany z powodu wstrząśnienia mózgu, drużyna przeciwna automatycznie ma możliwość dokonania dodatkowej zmiany. Sędzia główny lub czwarty sędzia informuje drużynę przeciwną, że ma ona teraz możliwość skorzystania z dodatkowego zmiennika i dodatkowej możliwości zmiany, która może zostać dokonana jednocześnie ze zmianą po wstrząśnieniu mózgu dokonaną przez drużynę przeciwną lub po niej. Ta dodatkowa możliwość może być wykorzystana tylko na dodatkową zmianę, a nie na zwykłe zmiany.
  5. Zawodnik, który doznał wstrząśnienia mózgu lub podejrzewa się, że doznał wstrząśnienia mózgu, nie może powrócić do meczu ani wziąć udziału w rzutach karnych i, o ile to możliwe, musi zostać odprowadzony do szatni lub punktu medycznego.
  6. Po zakończeniu meczu (maksymalnie 24 godziny po zakończeniu spotkania), lekarz drużyny, która wykryła podejrzenie wstrząśnienia mózgu na boisku i zastąpiła lub nie zastąpiła zawodnika, musi wysłać formularz SCAT5 (standardowe narzędzie do oceny wstrząśnienia mózgu), wypełniony i podpisany przez niego, do komisji medycznej CONMEBOL, za pośrednictwem następującego e-maila: [email protected].

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!