Komitet Techniczny Arbitrów oficjalnie odpowiedział na skargę Realu
Federacja staje murem za Martínezem Munuerą.
Vinícius Júnior i Juan Martínez Munuera podczas meczu na El Sadar. (fot. Getty Images)
Skarga Realu Madryt na sędziego, który prowadził mecz z Osasuną na El Sadar w ostatnią sobotę, Juana Martíneza Munuerę, za to, że nie zarejestrował w protokole obelg pod adresem Viníciusa Júniora, przyniosła odpowiedź Komitetu Technicznego Arbitrów w oficjalnym komunikacie.
Kamery i mikrofony telewizji Movistar uchwyciły moment, w którym część kibiców Osasuny skandowała „Viníciusie, zdychaj”, a Dani Carvajal wykonał gest w kierunku arbitra, przykładając palec do ucha, aby ten mógł słuchać i zanotować to, co zostało usłyszane. Jednak Martínez Munuera nie wspomniał o tym wydarzeniu w raporcie, a w sekcji odpowiadającej wydarzeniom na trybunach wpisał: „Normalne”. Okoliczność ta skłoniła Real Madryt do złożenia oficjalnej skargi, o czym poinformowano wczoraj w oficjalnym komunikacie. Dzisiaj odpowiedziała na niego już Osasuna, a teraz zrobił to sam Komitet Techniczny Arbitrów, który stanął murem za sędzią.
„Komitet Techniczny Arbitrów pragnie wyrazić swoje pełne i bezwarunkowe poparcie dla pierwszoligowego sędziego, pana Juana Martíneza Munuery, w związku z niesprawiedliwymi oskarżeniami złożonymi przez Real Madryt w skardze do Komitetu Rozgrywek.
Wspomniany klub nawiązuje do serii ostrzeżeń swoich zawodników dotyczących okrzyków lub przyśpiewek z trybun przeciwko zawodnikowi z numerem 7. Musimy wyjaśnić, że po zapoznaniu się z zapisem audio meczu nie usłyszeliśmy od żadnego zawodnika Realu Madryt żadnych wskazówek dotyczących tej kwestii, a po meczu delegat klubu nie poinformował sędziego o żadnym incydencie związanym z tymi okrzykami lub przyśpiewkami, do czego jest uprawniony na mocy artykułu 258, dotyczącego delegatów klubowych, Regulaminu Ogólnego RFEF.
Komitet Techniczny Arbitrów pragnie jednak zaznaczyć, że sędzia może uwzględnić w raporcie tylko te incydenty, które miały miejsce przed, w trakcie i po meczu na boisku lub w jakiejkolwiek innej części obiektów sportowych lub poza nimi, pod warunkiem, że był świadkiem tych wydarzeń lub, będąc obserwowanym przez innego członka zespołu sędziowskiego, zostały one bezpośrednio przez niego zgłoszone, zgodnie z art. 240 wyżej wymienionych przepisów.
Real Madryt nie jest jednak świadomy, że obserwator, który należy do Komitetu Technicznego Arnitrów, odzwierciedlił w swoim raporcie te publiczne incydenty, które uznał za istotne, wypełniając swoje obowiązki jako wyspecjalizowany funkcjonariusz w walce z przemocą, rasizmem i ksenofobią, zgodnie z Regulaminem Ogólnym RFEF, który jest załączony do niniejszego komunikatu prasowego. Aby nie było wątpliwości co do tego dokumentu, można zobaczyć, jak podpisuje swój raport w niedzielę 17 marca o 14:43. Raporty te są wysyłane do organu dyscyplinarnego RFEF pod koniec każdego dnia meczowego, tak jak ma to miejsce od kilku sezonów.
Na koniec Komitet Techniczny Arbitrów pragnie podkreślić, że jest najbardziej zaangażowana w walkę z wszelkimi rodzajami przemocy, rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. Jest jednym z sygnatariuszy Protokołu przeciwko rasizmowi w piłce nożnej z marca 2005 roku, w którym zobowiązuje się do odzwierciedlania wszelkiego rodzaju przestępstw na tle rasowym z udziałem zarówno uczestników, jak i publiczności; do zatrzymywania lub chwilowego przerywania meczów, gdy dochodzi do zachowań rasistowskich, ksenofobicznych lub nietolerancyjnych; oraz do zawieszenia meczu, wyczerpując wszelkie możliwości zapewnienia kontynuacji spotkania, gdy sędziowie uznają, że przestępstwa lub zachowania rasistowskie, ksenofobiczne lub nietolerancyjne są najwyższej wagi. Z tego powodu w 2022 roku opracowano nowy protokół działania w sprawie incydentów publicznych, który pokazuje, że ściga i będzie ścigać wszystkie incydenty, które wiążą się z niebezpieczeństwem, fizyczną lub moralną szkodą dla uczestników.
Komitet Techniczny Arbitrów jest otwarty na prowadzenie, uczestnictwo lub współpracę w każdej inicjatywie wyznaczonej przez organy piłkarskie w celu zwalczania i eliminowania przemocy, rasizmu, ksenofobii lub nietolerancji w naszym sporcie. My, sędziowie, jesteśmy głównymi celami przemocy werbalnej i fizycznej, która ma miejsce na wszystkich boiskach piłkarskich, a zatem jesteśmy najbardziej zainteresowani wyeliminowaniem jej z piłki nożnej”, czytamy na oficjalnej stronie internetowej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze