Nowy format Ligi Mistrzów 2024/25: wszystko, co musisz wiedzieć
UEFA zaprezentowała dzisiaj szczegółowy plan nowej Champions League. Przedstawiamy to, co dokładnie napisano o nowych rozgrywkach.
Fot. UEFA
„Nie bez powodu europejska piłka nożna jest jednym z najlepiej prosperujących i popularnych sportów na świecie. Nigdy nie stoi w miejscu. Od czasu inauguracyjnych rozgrywek, znanych jako Puchar Europy Mistrzów Klubowych, które rozpoczęły się w 1955 roku, UEFA nieustannie ewoluowała i dostosowywała Ligę Mistrzów, aby dotrzymać kroku szerszym zmianom w grze.
Aby upewnić się, że nowy format na sezon 2024/25 zapewni klubom, zawodnikom i kibicom to, co najlepsze, UEFA oparła swój projekt na szeroko zakrojonych konsultacjach z kluczowymi interesariuszami w europejskiej społeczności piłkarskiej. Ostateczny format, lista dostępu i terminarz
europejskich rozgrywek klubowych zostały zatwierdzone 10 maja 2022, w następstwie decyzji UEFA z 19 kwietnia 2021 o wprowadzeniu nowego systemu rozgrywek.
„UEFA wyraźnie pokazała, że jesteśmy w pełni zaangażowani w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych rozgrywek, z kwalifikacjami opartymi na zasługach sportowych, w pełni zgodnymi z wartościami i solidarnym europejskim modelem sportowym”, powiedział prezes UEFA Aleksander Čeferin. „Bardzo się cieszę, że była to jednogłośna decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA, a Europejskie Stowarzyszenie Klubów, ligi krajowe i federacje zgodziły się z przedstawioną propozycją. To kolejny dowód na to, że europejski futbol jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek”.
Jak zmieni się format Ligi Mistrzów od sezonu 2024/25?
Kluczową zmianą w reformach ogłoszonych przez Komitet Wykonawczy UEFA jest odejście od obecnego systemu fazy grupowej. Obecna faza grupowa Ligi Mistrzów obejmuje 32 uczestników, którzy są podzieleni na osiem czterozespołowych grup. Od sezonu 2024/25 36 klubów będzie uczestniczyć w fazie ligowej Ligi Mistrzów (dawna faza grupowa), dając czterem kolejnym klubom możliwość rywalizacji z najlepszymi w Europie. Te 36 klubów weźmie udział w pojedynczych rozgrywkach ligowych, w których wszystkie 36 rywalizujących klubów zostanie sklasyfikowanych razem.
Zgodnie z nowym formatem, drużyny rozegrają osiem meczów w nowej fazie ligowej (dawna faza grupowa). Nie będą już grać z trzema przeciwnikami dwa razy – u siebie i na wyjeździe – ale zamiast tego zmierzą się z ośmioma różnymi drużynami, rozgrywając połowę tych meczów u siebie i połowę na wyjeździe. Aby wyłonić ośmiu różnych przeciwników, drużyny zostaną początkowo sklasyfikowane w czterech pulach rozstawienia. Każda drużyna zostanie następnie wylosowana do gry z dwoma przeciwnikami z każdej z tych pul, rozgrywając jeden mecz z drużyną z każdej puli u siebie i jeden na wyjeździe.
Daje to klubom możliwość sprawdzenia się z wieloma przeciwnikami, a kibicom możliwość częstszego i wcześniejszego oglądania najlepszych drużyn w rozgrywkach. Spowoduje to również bardziej konkurencyjne mecze dla każdego klubu na całym świecie.
Jak zostaną przydzielone cztery dodatkowe miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów?
Kwalifikacje do Ligi Mistrzów będą nadal otwarte i będą zależeć od końcowej pozycji klubu w krajowych rozgrywkach ligowych w poprzednim sezonie w połączeniu z pozycją każdej federacji w rankingu współczynników. Podstawa listy dostępu pozostanie taka sama jak w bieżącym sezonie, a dodatkowe cztery miejsca dostępne w sezonie 2024/25 zostaną przydzielone w następujący sposób:
- Miejsce pierwsze: Przypadnie klubowi sklasyfikowanemu na trzecim miejscu w rozgrywkach ligowych zajmujących piątą pozycję na liście dostępu, która jest określana na podstawie rankingu współczynnika klubowego.
- Miejsce drugie: Zostanie przyznane mistrzowi krajowemu poprzez rozszerzenie z czterech do pięciu liczby klubów kwalifikujących się poprzez ścieżkę mistrzów w procesie kwalifikacyjnym rozgrywek, który będzie składał się z czterech rund kwalifikacyjnych.
- Miejsce trzecie i czwarte: Przypadnie federacjom, których kluby osiągnęły najlepsze wyniki w poprzednim sezonie (tj. współczynnik klubowy federacji z poprzedniego sezonu, który opiera się na łącznej liczbie punktów współczynnika klubowego uzyskanych przez każdy klub z federacji podzielonej przez liczbę uczestniczących klubów z tej federacji). Każdy zapewni jedno automatyczne miejsce w fazie ligowej (European Performance Spot) dla klubu zajmującego kolejne miejsce w swojej lidze krajowej za klubami, które już zakwalifikowały się bezpośrednio do fazy ligowej.
W jaki sposób drużyny dotrą do fazy pucharowej Ligi Mistrzów i czy format fazy pucharowej ulegnie zmianie?
Wyniki każdego meczu będą decydować o ogólnej klasyfikacji w nowej lidze, z trzema punktami za zwycięstwo i jednym za remis.
Osiem najlepszych drużyn w lidze automatycznie zakwalifikuje się do 1/8 finału, podczas gdy zespoły zajmujące miejsca od 9. do 24. zmierzą się w dwumeczu fazy pucharowej, aby zapewnić sobie awans do 1/8. Drużyny, które zajmą 25. lub niższe miejsce, zostaną wyeliminowane i nie uzyskają dostępu do Ligi Europy.
Nowy format rozgrywek, w którym wszystkie zespoły są klasyfikowane w jednej lidze, oznacza, że będzie o co grać aż do ostatniej kolejki fazy ligowej.
W fazie pucharowej drużyny, które zajęły miejsca od 9. do 16. zostaną rozstawione w losowaniu fazy play-offów, co oznacza, że zmierzą się z drużyną zajmującą miejsca od 17. do 24. z rewanżem u siebie. Osiem klubów, które zwyciężą w fazie pucharowej play-offów, przejdzie następnie do 1/8 finału, gdzie zmierzą się z jednym z ośmiu najlepszych klubów, które zostaną rozstawieni w 1/8 finału.
Aby wzmocnić synergię między fazą ligową i pucharową oraz zapewnić większą motywację sportową podczas fazy ligowej, pary fazy pucharowej będą również częściowo określane na podstawie rankingów fazy ligowej, z losowaniem, które podobnie określa i wyznacza drogę dla drużyn do finału.
Począwszy od 1/8 finału, rozgrywki będą kontynuowane zgodnie z dotychczasowym formatem rund pucharowych prowadzących do finału rozgrywanego na neutralnym obiekcie wybranym przez UEFA.
Wszystkie mecze przed finałem będą nadal rozgrywane w środku tygodnia, uznając znaczenie krajowego terminarza rozgrywek w całej Europie, podczas gdy finał będzie nadal rozgrywany w sobotę.
Czy formaty Ligi Europy i Ligi Konferencji również ulegną zmianie od sezonu 2024/25?
Tak. Podobne zmiany formatu zostaną również zastosowane do UEFA Europa League (osiem meczów, a zatem ośmiu różnych przeciwników w fazie ligowej) i UEFA Europa Conference League, która od sezonu 2024/25 będzie nosić nazwę UEFA Conference League (sześć meczów, a zatem sześciu różnych przeciwników w fazie ligowej), przy czym w obu rozgrywkach w fazie ligowej weźmie udział 36 drużyn.
Jak będzie wyglądał terminarz w nowym formacie trzech rozgrywek?
Mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy będą rozgrywane między wrześniem a styczniem, natomiast mecze Ligi Europy będą rozgrywane między wrześniem a grudniem. Każde z trzech klubowych rozgrywek UEFA będzie miało jeden ekskluzywny tydzień meczowy, a pozostałe dwie rozgrywki nie będą zaplanowane w tym tygodniu.
W standardowych tygodniach mecze Ligi Mistrzów będą rozgrywane we wtorki i środy, podczas gdy mecze Ligi Europy i Ligi Konferencji będą rozgrywane w czwartki. W ekskluzywnym tygodniu Ligi Mistrzów, mecze Ligi Mistrzów będą rozgrywane we wtorki, środy i czwartki. W ekskluzywnym tygodniu Ligi Europy, mecze Ligi Europy będą rozgrywane w środę i czwartek. W ekskluzywnym tygodniu Ligi Konferenji, mecze Ligi Konferenji odbędą się w czwartek.
W ostatnim dniu meczowym każdej z faz ligowych rozgrywek wszystkie mecze będą rozgrywane jednocześnie.
Jakie korzyści przyniesie kibicom nowy format Ligi Mistrzów?
- Nowy format ligowy obejmie więcej europejskich drużyn w każdych rozgrywkach i pozwoli kibicom nie tylko zobaczyć więcej najlepszych europejskich meczów, ale także zobaczyć te mecze na wcześniejszym etapie rozgrywek.
- Nowy format wprowadzi lepszą równowagę konkurencyjną między wszystkimi drużynami, z możliwością gry każdej drużyny z przeciwnikami o podobnym poziomie rywalizacji w całej fazie ligowej.
- Liczy się każdy mecz. Nowy format ligowy zapewni, że każdy wynik może radykalnie zmienić pozycję drużyny, aż do ostatniego dnia meczowego włącznie. Zwycięstwo lub porażka w ostatnim meczu fazy ligowej może zadecydować o tym, czy dana drużyna automatycznie zakwalifikuje się do 1/8 finału, wejdzie do fazy play-offów, czy też zostanie całkowicie wyeliminowana z rozgrywek.
Jak nowy format Ligi Mistrzów wpłynie na europejskie rozgrywki?
Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie pozytywnej przyszłości europejskiej piłki nożnej na każdym poziomie i zaspokojenie zmieniających się potrzeb wszystkich jej interesariuszy. Jednoznacznie potwierdzając wspólne zaangażowanie w zasadę otwartej rywalizacji i zasług sportowych na całym kontynencie, wspólnym celem było również utrzymanie lig krajowych. Jak wspomniano powyżej, nowy krajobraz rozgrywek klubowych UEFA pozwoli większej liczbie drużyn, a tym samym większej liczbie trenerów i zawodników, rywalizować w bardziej konkurencyjnych rozgrywkach na arenie europejskiej.
UEFA potwierdziła również swoje silne zaangażowanie finansowe w całą europejską piłkę nożną i podejmie kroki w celu zapewnienia solidarności klubom, które nie uczestniczą w rozgrywkach klubowych UEFA. Wzmocni to solidne fundamenty, na których opiera się gra w Europie.
Jak zmieniła się Liga Mistrzów na przestrzeni lat?
Nasze osie czasowe Ligi Mistrzów i Ligi Europy pokazują bardziej szczegółowo, jak ewoluowały każde rozgrywki, od początków Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, który rozpoczął się w 1955 roku, przez Puchar UEFA i Puchar Zdobywców Pucharów UEFA, a ostatnio do formatów rozgrywek klubowych mężczyzn UEFA, które istnieją obecnie”, czytamy na oficjalnej stronie UEFA.
Arancha Rodríguez z COPE podsumowuje, jakie 36 klubów kwalifikuje się na ten moment do kolejnej edycji Ligi Mistrzów:
- Zwycięzcą Ligi Mistrzów
- Zywcięzca Ligi Europy
- Cztery kluby z Anglli
- Cztery kluby z Hiszpanii
- Cztery kluby z Niemiec
- Cztery kluby z Włoch
- Trzy kluby z Francji
- Dwa kluby z Holandii
- Jeden klub z Portugalii
- Jeden klub z Belgii
- Jeden klub ze Szkocji
- Jeden klub z Austrii
- Dwa kluby z najlepszymi wynikami z danych fedracji
- Pięć klubów z kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
- Dwa kluby z walifikacji w ścieżce ligowej
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze