Advertisement
Menu
/ twitter.com

Superliga domaga się natychmiastowego zaprzestanie zachowań antykonkurencyjnych ze strony UEFA

Przedstawiciele spółki A22 Sports Management, która została założona jako firma sponsorska i doradcza dla Superligi, napisali otwarty list do UEFA.

Foto: Superliga domaga się natychmiastowego zaprzestanie zachowań antykonkurencyjnych ze strony UEFA
Fot. A22Sports

A22 w kilku językach opublikowało w mediach społecznościowych otwarty list, który skierowało do UEFA, pisząc: „Prezes UEFA publicznie mówił dziś o liście, w którym domagamy się od UEFA przestrzegania przepisów Unii Europejskiej i orzeczeń Trybunału oraz zaprzestania trwających działań mających na celu utrudnianie działalności A22. Ponieważ prowadzimy publiczny dialog na temat przyszłości #Europeanclubfootball, niniejszym publikujemy odpowiedni list, w którym wzywamy UEFA do natychmiastowego zaprzestania antykonkurencyjnych zachowań, które mają na celu wykluczenie A22 z europejskiego rynku rozgrywek. #transparentność”.

Pełna treść listu:

Natychmiastowe zaprzestanie zachowań antykonkurencyjnych przeciwko A22 Sports Management

Szanowni Państwo!

Piszemy, aby wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie zachowaniem UEFA wobec inicjatyw biznesowych A22 Sports Management. Zachowanie to spowodowało już istotne szkody dla A22 (i innych stron), które nadal rosną. 

Działalność A22 dotyczy projektowania, promocji i organizacji, między innymi, międzyklubowych rozgrywek europejskich klubów piłkarskich. A22 jest uprawniona do prowadzenia tej działalności bez ograniczeń innych niż obowiązujące przepisy prawa. W szczególności (jak dobrze wiadomo), działalność A22 obejmuje doradztwo na rzecz Superligi i wszelkich innych podmiotów, które od czasu do czasu uzna za stosowne, w projektach, które mogą konkurować na rynku z rozgrywkami promowanymi przez UEFA.

Od kwietnia 2021 roku antykonkurencyjne zachowania i działania UEFA wobec A22 (wspierane przez szereg krajowych federacji i lig działających w sposób skoordynowany z UEFA) miały na celu udaremnienie inicjatyw biznesowych A22. Działania te były zróżnicowane i powszechne. Obejmują one ciągłe i niedopuszczalne oczernianie reputacji A22 w mediach i innych miejscach oraz wywieranie presji i grożenie europejskim klubom za kulisami, aby uniemożliwić im rozważenie potencjalnych projektów z udziałem A22 i zmusić je do ogłoszenia publicznego poparcia dla rozgrywek UEFA.

Działania te mają tylko jeden cel — wykluczenie A22 z europejskiego rynku rozgrywek, na którym UEFA ma monopol. Takie działania są podejmowane przez UEFA z rażącym naruszeniem nakazu ochronnego wydanego w kwietniu 2021 roku na rzecz Superligi i jej uczestników, nakazu, który został wydany przez sąd pierwszej instancji, a następnie potwierdzony przez Sąd Najwyższy w Madrycie w styczniu 2023 roku. Warunki nakazu ochronnego są jasne, precyzyjne i załączone w Załączniku 1 w celach informacyjnych.

Oprócz ignorowania prawomocnego nakazu sądowego, zachowanie UEFA i nadużywanie jej dominującej pozycji miało również wpływ na skłonienie różnych kontrahentów do naruszenia umów prywatnych, co jest oczywistym i podręcznikowym przykładem niedozwolonej ingerencji, a także naruszeniem prawa konkurencji Unii Europejskiej.

Jak stwierdzono w bardzo jasnym orzeczeniu wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 21 grudnia 2023 roku w sprawie Superligi / A22 przeciwko UEFA / FIFA, A22 ma niekwestionowane prawo do swobodnego działania w Unii Europejskiej na równi z UEFA w zakresie organizacji rozgrywek piłkarskich.

Biorąc pod uwagę nakaz ochronny, o którym mowa powyżej, oraz orzeczenie TSUE, jesteśmy zszokowani faktem, że UEFA kontynuuje, a nawet eskaluje swoje antykonkurencyjne zachowanie wobec A22 na wszystkich frontach i mamy wystarczające dowody na zachowanie UEFA i groźby sankcji skierowane wobec wielu europejskich klubów.

W związku z tym niniejszym żądamy od UEFA i jej kierownictwa, ze skutkiem natychmiastowym, a) zaprzestania wszelkich form działań antykonkurencyjnych przeciwko A22, jej inicjatywom biznesowym, partnerom i dyrektorom oraz b) poinstruowania wszelkich stron trzecich powiązanych z UEFA lub działających pod jej wpływem lub kierownictwem (w tym między innymi lig krajowych i federacji krajowych), aby zrobiły to samo. Dalsze działania antykonkurencyjne podejmowane przez UEFA, których ostatecznym celem jest wykluczenie konkurentów takich jak A22 z europejskiego rynku rozgrywek międzyklubowych, są niezgodne z prawem i spotęgują i tak już znaczne szkody poniesione przez UEFA w wyniku jej wcześniejszych działań.

W pełni zastrzegamy sobie wszelkie prawa do podjęcia odpowiednich kroków we wszystkich odpowiednich jurysdykcjach przeciwko UEFA i, w stosownych przypadkach, odpowiednim członkom kierownictwa UEFA, domagając się zarówno odpowiednich środków naprawczych, jak i odpowiedniego odszkodowania za istotne szkody, które takie antykonkurencyjne zachowanie już wyrządziło i nadal wyrządza A22, jej projektom i partnerom.

Z poważaniem,
John Hahn Współzałożyciel
Anas Laghrari Współzałożyciel
Bernd Reichart Dyrektor generalny

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!