/ ostricz, Leszczu, Santi01, KRot

Gol na otarcie łez Benzemy, dobry występ Kubo

Karim Benzema pożegnał się z Klubowymi Mistrzostwami Świata golem w doliczonym czasie spotkania z Al-Ahly. Dobre mecze rozegrali Miguel Gutiérrez czy Kubo. Jak radzili sobie pozostali?

Endrick (Palmeiras)*
Palmeiras zakończyło sezon z mistrzostwem. Kolejny mecz Endrick rozegra w ramach ligi stanowej przeciwko Novorizontino 22 stycznia 2024 roku.

Juanmi Latasa (Getafe CF)
Nie strzelił gola, ale zaliczył dobry występ. Jego drużyna wygrała na wyjeździe z Sevillą 3:0. Jego udział w wygranej mógł być nieco większy, to on wywalczył jednak rzut karny przed ostatnim trafieniem. Stoczył mnóstwo pojedynków i wygrał większość z nich. Był na boisku niemal do ostatniego gwizdka sędziego, w doliczonym czasie gry zmienił go Omar Alderete. Latasa też mógł wpisać się na listę strzelców, ale nie wykorzystał w drugiej połowie dogrania Mayorala. Skrót tego meczu można obejrzeć tutaj.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 7,2/10
Ocena SofaScore: 7,2/10

Rafa Marín (Deportivo Alavés)
Znalazł się w pierwszym składzie na wyjazdowe spotkanie z Gironą. Kiedy jesteś środkowym obrońcą i twoja drużyna traci trzy gole, to znaczy, że ty i twoi koledzy mogliście lepiej wykonać swoją robotę. Tak jest w przypadku Marína. Mimo że przy żadnej z trzech bramek bezpośrednio nie zawinił, to jednak blok obronny Alavés miał swoje problemy w rywalizacji z liderem tabeli. Sam stoper też kilka razy był zagubiony we własnej szesnastce. Nie oznacza to, że nie zostawił po sobie żadnych pozytywnych akcentów. Miał 43 kontakty z piłką, podawał celnie na poziomie aż 97% (34 na 35). Wygrał łącznie 3 pojedynki (na 5 stoczonych). Raz nawet próbował szczęścia przy strzale, ale jego uderzenie było niecelne. Alavés musiało uznać wyraźną wyższość Girony (0:3), a dla Rafy z pewnością nie był to wieczór, który będzie wspominał do końca życia.
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,5/10
Ocena SofaScore: 6,6/10

Marvin (Las Palmas)
W starciu z Cádizem pojawił się na murawie w 45. minucie. Nie była to jednak dobra połowa w jego wykonaniu. W ofensywie był praktycznie niewidoczny, a w obronie kilka razy zostawił przeciwnikom zbyt wiele miejsca. Jeden odbiór piłki to wszystko, co można napisać o jego występie. Mecz zakończył się remisem 1:1.
Ocena WhoScored: 5,8/10
Ocena SofaScore: 6,1/10

Reinier (Frosinone Calcio)
Pozostaje poza grą z powodu kontuzji. Frosinone przegrało na wyjeździe z Lecce 1:2.

Jesús Vallejo (Granada)
Granada pędzi prosto w kierunku Segunda División. Tym razem przegrała z Celtą Vigo 0:1, a Vallejo dalej zmaga się z kontuzją.

Odeszli w letnim oknie transferowym

Óscar Aranda (FC Famalicão)
W domowej potyczce z Estorilem (1:1) znalazł się poza kadrą meczową. Famalicão rozegra kolejny mecz 29 grudnia, gdy na wyjeździe zmierzy się z Benficą.

Sergio Arribas (UD Almería)
Zagrał od początku w domowym spotkaniu z Mallorcą. Ma za sobą przeciętny występ. Zanotował 39 kontaktów z piłką, podawał celnie na poziomie 95% (19 na 20) i zapisał jedno kluczowe zagranie. Dość często wchodził w pojedynki (wygrał 4 z 8 stoczonych), zabrakło mu jednak zarówno konkretów, jak i wsparcia ze strony kolegów z drużyny. Raz próbował zaskoczyć Predraga Rajkovicia, ale po jego uderzeniu z rzutu wolnego w końcówce meczu piłka minęła słupek. Arribas przebywał na boisku do samego końca, a oba zespoły po ostatnim gwizdku sędziego musiały zadowolić się jednym punktem wynikającym z bezbramkowego remisu.
Ocena WhoScored: 6,6/10
Ocena SofaScore: 6,9/10

Marco Asensio (Paris Saint-Germain)
W wyjazdowym meczu z Lille Hiszpan pojawił się na murawie dopiero w 81. minucie. Ponownie nie wyróżnił się niczym w ofensywie, a dodatkowo to właśnie po jego stracie Lille doprowadziło w samej końcówce do remisu. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.
Ocena WhoScored: 5,9/10
Ocena SofaScore: 6,5/10

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
Wyjazdowe starcie z Gironą rozpoczął w wyjściowej jedenastce. Nie można go jednoznacznie ocenić, ponieważ nie wyglądał źle w drugiej linii, ale za to spóźnił się z asekuracją we własnym polu karnym przy drugim golu dla gospodarzy autorstwa Portu. Łącznie miał 47 kontaktów z piłką, podawał celnie na poziomie 84% (32 na 38) i zanotował jedno kluczowe podanie. Zagrał 5 celnych dalekich podań (na 8 prób). Warto podkreślić, że wygrał 100% pojedynków (6 na 6). Zabrakło z jego strony mocniejszego zaakcentowania swojej obecności na murawie. Blanco opuścił plac gry w 78. minucie, a Alavés ostatecznie poległo 0:3.
Ocena SofaScore: 7,1/10

Karim Benzema (Al-Ittihad)
Był bohaterem spotkania z Auckland, jednak w ćwierćfinałowym meczu z Al-Ahly zawiódł. W pierwszej połowie nie wykorzystał rzutu karnego, który mógł dać jego drużynie remis. Poza tym też było słabiej niż zazwyczaj. Sporo strat, a w ofensywie wnosił niewiele do gry. Strzelił co prawda gola, który podnosi jego indywidualną ocenę, jednak to był już doliczony czas gry, więc dla Al-Ittihad to trafienie nic nie zmieniało. Skrót tego spotkania można zobaczyć tutaj.
Ocena SofaScore: 7,4/10

Víctor Chust (Cádiz CF)**
Wyszedł w pierwszym składzie na mecz z Las Palmas i rozegrał solidne spotkanie. Spędził na murawie 83 minuty. Trudno go winić za straconego gola, bo było to świetne trafienie z dystansu, ale ostatecznie to jemu nie wyszedł wślizg i to on nie zdołał zablokować późniejszego uderzenia. Oprócz tego jednak zanotował dwa wybicia i jeden odbiór, wygrał też wszystkie pojedynki powietrzne. Pod kątem wyprowadzenia piłki mogło być dużo lepiej, bo zanotował tylko 70% celności podań, ale przynajmniej jedno z tych podań było kluczowe. Cádiz ostatecznie wywiózł remis 1:1 z Wysp Kanaryjskich.
Ocena Marki: 0/3

Ocena WhoScored: 6,4/10
Ocena SofaScore: 6,7/10

Carlos Dotor (Celta Vigo)
Gdyby rozgrywanie przeciętnych spotkań było sztuką, Carlos Dotor zostałby jednym z największych artystów La Ligi. Po raz kolejny spisał się średnio i trudno go wyróżnić za cokolwiek konkretnego. Celta wygrała jednak u siebie z Granadą 1:0 i choć ostatecznie nie wydostała się poza strefę spadkową, nieznacznie poprawiła swoją sytuację w tabeli.
Ocena Marki: 2/3
Ocena WhoScored: 6,1/10

Takefusa Kubo (Real Sociedad)**
Japończyk od kilku tygodni prezentuje wysoką formę i nie inaczej było w domowej potyczce z Betisem. Operował głównie na prawej flance, ale często mogliśmy oglądać go w innych sektorach boiska. Oddał dwa strzały, zanotował dwa kluczowe podania oraz siedem udanych dryblingów. W samej końcówce miał niezłą okazję na zapewnienie trzech punktów swojej drużynie, ale dobrą interwencją popisał się Rui Silva. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, ale kibice byli świadkami bardzo dobrego widowiska. Skrót tego spotkania można obejrzeć tutaj.
Ocena WhoScored: 7,5/10
Ocena SofaScore: 7,7/10

Mariano Díaz (Sevilla FC)
W piątek 2 grudnia Sevilla poinformowała, że Mariano zmaga się z tendinopatią więzadła właściwego rzepki. Były napastnik Realu Madryt będzie musiał pauzować z powodu tego urazu przynajmniej do końca roku. W 17. kolejce La Ligi Los Nervionenses podejmowali u siebie Getafe i przegrali 0:3, czym przypieczętowali zwolnienie Diego Alonso.

Mario Gila (Lazio)**
Lazio przegrało z Interem 0:2, a dla Mario było to bardzo wymagające spotkanie. Spisał się przeciętnie i można na jego koncie postawić minus za zachowanie przy drugim golu, gdy dał się wyciągnąć rywalom z linii obrony. Przy pierwszym golu nie zawinił, lecz próbował desperacko ratować drużynę po błędzie Marušicia. Miał też kilka udanych interwencji, jednak to było za mało, żeby w znaczący sposób poprawić jego ocenę.
Ocena La Gazzetta dello Sport: 5,0/10
Ocena WhoScored: 6,3/10

Miguel Gutiérrez (Girona FC)**
Za Miguelem kolejne bardzo dobre spotkanie, podobnie jak całej Girony. Na pewno jedno z łatwiejszych w ostatnim czasie. Hiszpan rozegrał pełne 90 minut jako lewy wahadłowy, tradycyjnie już operujący momentami w środku pola. Był mniej aktywny niż chociażby z Barceloną. Zanotował jednak dwa kluczowe podania i wykreował jedną znakomitą okazję dla Pablo Torre prostopadłym podaniem. Przegrał jednak wszystkie swoje pojedynki z rywalami. Przyzwoity mecz Miguela, choć bez błysku z poprzednich tygodni.

Ocena WhoScored: 7,0/10

Álvaro Odriozola (Real Sociedad)
Real Sociedad zremisował z Betisem 0:0, a Hiszpan przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych.

Zawodnik kolejki: Takefusa Kubo